• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oszczędzamy odrzut z filtra RO

#1
Witam, 

W związku z dużą stratą wody z filtra RO postanowiłem w jakiś sposób go zagospodarować.  I w taki o to sposób wpadłem na pomysł żeby wypełniać nim spłuczkę ubikacji. Cały zestaw to:
-Sterownik automatycznej dolewki (nowy 130zł ) 
-Elektrozawór 12 V  1/4 (60zł)
-nypel pneumatyczny 1/4" do podłączenia  elektrozaworu z kranikiem do RO
-Przedłużacz chyba ze masz blisko gniazdko ( ja zrobiłem samodzielnie koszt 10 zł)
-Zasilacz 12V DC ( ja kupiłem za 20 zł czasem jest w domu) 
Całość coś koło 220 zł. drogo ale .... 

W spłuczce zamontowałem czujniki od dolewki które sterują elektrozaworem. Odpad do spłuczki a czysta woda do beczki do podmian. Potrzebuję jeszcze zrobić jakieś zabezpieczenie żeby się woda nie przelała z beczki ale to później.   
Z jednego spłukania mam około 0,6 L wody. Było by więcej ale zostawiłem minimalnie odkręcony zawór spłuczki żeby za długo się nie napełniało.  Wszystko widać na zdjęciu. 

Proszę o sugestie i komentarze.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Fajne rozwiązanie Smile. Ja przy 405L baniaku nie wiedziałem już co robić z odpadem, a co mają ludzie z większymi baniakami Big Grin.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
U mnie przez cały tydzień czysta woda będzie zbierała sie  w beczce do podmiany. Zobaczymy o ile zmniejszą się rachunki za wodę
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Trochę kabelków, przewodów i jak dla mnie dużo pozostaje w sferze domysłu. Nie każdy jest elektro-hydraulikiem-montażystą, więc jakbyś mógł dokładnie opisać jak to pracuje i co czym steruje oraz porobił dokładniejsze zdjęcia byłbym wdzięczny.
Przy systemie spłuczki zabudowanej pewnie nie możliwe do wykonania (brak miejsca), ale zastanawiam się jak taki układ zastosować w systemie domowym z zasilającym kilka spłuczek i coś jeszcze. Może ten układ mógłby być wpięty w jakiś jeden zbiornik kompensacyjny rozdzielający odrzut na kilka spłuczek.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
0.6L z jednego spłukania x max.10 dziennie x 30 dni = 0,18 m3 / mc = 2,16 m3 / rok
ok.220zł : 13zł/m3 (woda z kanaliz) = 17 m3
17 m3 : 2,16 m3/rok = ok.8 lat. / realnie 10-15 lat
No, ale jest samozadowolenie z roboty.

ps. a jak nie masz zabezpieczenia przed przelaniem czystego RO - to na bank będzie Ci się przelewało /przerobiłem to, a skleroza z wiekiem nie maleje :-)
Już lepiej odpad do zbiornika podwieszonego wyżej.
I stamtąd można też do spłuczki /szybkie napełnianie/ a można do innych celów/podlewanie itp. przez jakiś kranik.
Bankowo górny przelew ze zbiornika do kanalizacji lub do spłuczki/w spłuczce jest przelew standartowo.. Wszystkie rurki ukryć w peszlu lub narożnej listwie.
Aby czyste RO się nie przelewało najprosciej dać wyłacznik czasowy i spr. ile napełnia się baniak do RO.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(14-02-2016, 09:22 AM)novi napisał(a): Aby czyste RO się nie przelewało najprosciej dać wyłacznik czasowy i spr. ile napełnia się baniak do RO.
Czy mógłbyś wrzucić jakiś link? Taki wyłącznik jest wpinany gdzieś pod kranem w rurkę doprowadzającą wodę do filtra RO?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
najtańszy zawór pralkowy / sklep z częściami AGD/ + trochę zabawy z odp.średnicy rurkami / np dość sztywne węże jeden w drugi z zaciskami aby uszczelnić - zawór do wył.czasowego i wsio lata :-) u mnie już lat kilkanaście.
Gdzieś już fotki dawałem z tego/ chyba przy watku - torfianka.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
*Novi w obliczeniach masz kilka byków
0.6L z jednego spłukania RO czyli ścieku 4-6 litrów powiedzmy 5 x max.10 dziennie x 30 dni = 1,5 m3 / mc = 18 m3 / rok
ok.220zł : 13zł/m3 (woda z kanaliz) = 17 m3
17 m3 : 18 m3/rok = czyli rok...
tu dochodzi jeszcze cena prądu...


*boroanfisa
Je też o tym myślałem tylko dużo prościej zawór czterodrożny (w przypadku braku przepływu na odpływie tamuje on dopływ wody na prefiltry) i podłączenie pod spłuczkę tak by wykorzystać jej system odcięcia... (po spłukaniu woda powoli z odrzutu napełnia spłuczkę a gdy zawór spłuczki ją odetnie 4drożny odcina zasilanie i przestaje lecieć RO) do tego jeszcze zaworek przeciwzwrotny i tyle... (jest możliwość zaworem puszczenia normalnego napełniania spłuczki - tryb imprezowy). Oczywiście pozostaje problem możliwości przelania się RO...
No i u mnie problem żony i jej poczucia estetyki i braku akceptacji dziwnej instalacji... ale kiedyś jak jej nie będzie zamontuję to i jakoś zabuduję... może wtedy przejdzie...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ja na okres letni uciekłem z filtrem do ogrodu. Odrzut umieszczam w beczce z wodą do podlewania kwiatów, trawy itp. Zimą zawsze mam problem gdyż nie mam jak podłączyć filtra do spłuczki. Podczas minionej zimy odrzut z RO wlewałem ręcznie do spłuczki. Po pewnym czasie zaczęła ona przepuszczam wodę. Ostatecznie musiałem ją wymienić a żona tylko wymownie obserwowała moje poczynaniaSmileSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
A nie prościej było spłukiwać wiaderkiem? Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości