• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Projekt stelaża 150x50x?

#1
Cześć,
mam prośbę o pomoc w zaprojektowaniu stelaża pod akwarium 150x50x60. Z racji tego, że nie planuję sumpa, chciałbym wykorzystać miejsce pod baniakiem na umieszczenie tam obecnego zbiornika 80x35x45. Załączam rysunek poglądowy z prośbą o rozwianie poniższych wątpliwości.
1. czy taki układ (oparcie na 7 nogach) utrzyma ciężar obu baniaków? 
2. jaki profil zastosować (30x30 wystarczy?)?
3. czy stosować jakieś dodatkowe wzmocnienia (np. zastrzały)?
4. jak wysoka powinna być szafka, aby swobodnie operować w niższym zbiorniku (pytanie do praktyków)? 
5. ewentualnie, czy ktoś testował rozwiązanie umożliwiające wysuwanie akwarium, coś na zasadzie szuflady na kółkach?
Akwarium będzie stało w miarę reprezentatywnym miejscu, więc stelaż musi być zabudowany. Z góry dziękuję za wszystkie sugestie i rozwiązania, które pozwolą na umieszczenie na stelażu dwóch zbiorników.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Hejka. 
Ja mam taki baniak na profilu 40x25x3 stelaż prawie identyczny jak twój poza tym że mam jedno pionowe wzmocnienie na środku zamiast Twoich dwóch. Do tego blat 28mm i wszystko stoi i ma sie idealnie. Szafke mam wysoką na 85cm a baniak 60cm wysoki , ale ja łap nie wkładam do akwarium w ogóle Smile Ja zabudowałem po bokach płytą meblową a front mam zrobiony systemem drzwi przesównych który uważam za rewelacyjne rozwiazanie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ale jedno pionowe wzmocnienie wyjdzie akurat na środku mniejszego baniaka, a tego chcę uniknąć. Wymiar stelaża jest obliczony na "styk" - w środkową wnękę wejdzie akurat baniak 80 cm, a w boczne wejdą dwa kubły (e901 dla niższego i e1901 dla większego baniaka). Nad niższym zbiornikiem zrobię szufladę na różne pierdoły. Jak masz ustawiony ten profil - od frontu 40 czy 25mm? Podeślesz jakieś zdjęcia na priv?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Do frontu mam 25mm.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja na twoim miejscu zamieniłbym baniak z szufladą miejscami. Na pewno będzie łatwiej oglądać/pielęgnować akwarium niż czołgać się po ziemi. No i szansa że kopniesz niechcący w przednią szybę mniejsza. 
Chyba że zamysł jest taki aby szuflada robiła za pokrywęSmile.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ale jak w takim razie wyobrażasz sobie manipulowanie w niższym zbiorniku jeżeli będzie on kilkadziesiąt cm wyżej?? 
W celu jego zabezpieczenia przed ew. uderzeniem zastanawiam się nad wstawieniem tam dodatkowej szyby w jednej linii z poziomem bocznych drzwi, wiec zbiornik stałby jakieś 3cm za nią.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Własnie nie podałeś wymiarów 'wysokościowych' - jednak przychylam się do @MatB
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Generalnie nie jestem ograniczony wysokością, zakładam jednak, że będzie ona w rozsądnym zakresie, jakieś 80-90 cm.
Podstawowe pytanie nadal pozostaje bez odpowiedzi - czy ktoś posiada takie rozwiązanie (dwa zbiorniki w takim układzie) i jak to się sprawdza w praktyce?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Nie, nie posiadam zbiorników w takim układzie, ale gdybym miał konieczność ich wykorzystania w/g Twego rysunku to i tak od dołu byłaby szuflada a zbiornik powyżej, nawet gdybym miał obniżyć jego wysokość (o 10/15 cm) aby otrzymać przestrzeń dla prac przy eksploatacji zbiornika. Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Lubię konkrety, więc skupmy się na liczbach. Załóżmy, że wysokość szafki to 90 cm (dużo, zważywszy, że całość rośnie do ok. 160 cm). Wysokość niższego zbiornika z pokrywą to jakieś 53 cm. Wliczając nóżki, wysokość blatu w podstawie i dwóch profili (góra i dół), daje to jakieś 25cm "przestrzeni operacyjnej" nad baniakiem. Podniesienie go o każdy cm skraca tę wysokość. Jeżeli - jak sugerujesz - byłoby to 10-15 cm, przestrzeń nad zbiornikiem kurczy się do 10-15 cm, a w taką wnękę trudno nawet rękę włożyć, nie mówiąc o ewentualnym manipulowaniu w akwarium. Nie jest moim celem obalanie czyichkolwiek argumentów, a jedynie znalezienie optymalnego rozwiązania dla mojego projektu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości