• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: GĘBACZ WIELOBARWNY (Pseudocrenilabrus philander 'Ruaha'

#1
znalazłem takie ogłoszenie czy ktoś mozże powiedziec co to za ryba i czy to ta ryba co w opisach
http://olx.pl/oferta/rzadkosc-gebacz-wie...369a9d8a95
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Piękna ryba, prawdopodobnie jest to odmiana Pseudocrenilabrus philander, u którego zauważalna jest lokalna zmienność. Istnieje co najmniej kilka lokalnych form, a jego występowanie jest dość szerokie. Dwie cechy różnią rybę z systemu wodnego Ruaha (która jest prawdopodobnie osobnym gatunkiem) od P. philander - czerwone zabarwienie płetw brzusznych i widoczny niebieski kolor na górnej wardze. "Ruaha" ma cechy które widoczną są u P. philander, ale też cechy znane od P. multicolor victoriae
Poczytaj o nich w artykule R. Morgensterna  na stronie 32

Ja na Twoim miejscu brałbym te ryby w ciemno. Nawet jeśli to nie Ruaha to są przepiękne i nie są hybrydą. Na pewno warto spytać skąd sprzedający ma te ryby - może tą drogą coś ustalimy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
jutro dzwonie do gostka i jak będzie chciał wysłać to biorę stadko. artykuł czytałem Big Grin, znalazłem tez gostka co ma w nicholsi. ale na razie brak młodziezy. i zastanawiam sie czy czekać czy sprowadzać z Niemiec po 8 €. Ciekawi mnie czy była by szansa połączyć te 3 gatunki razem ??
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
a dlaczego chcesz je łączyć? nie występują razem
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
hmmm bo mam miejsce tylko na 6 zbiorników takich 120x50 z czego w 2 to CA jeden na  P. multicolor victoriae. w drugim miały być barwniaki a w 2 ostatnich to moja Pani wybiera, niestety musiałem sie pod porządkować Sad i tak kosztowało mnie to 2 miesiące tłumaczenia ze neonki nie pasują do guraminów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Kiepski pomysł z łączeniem. Raz, że samce pseudocrenilabrusów są typami prześladowczymi i będą konkurować również międzygatunkowo. Dwa - będą się krzyżować.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
sbc masz rację co do łączenia tych gatunków to kiepski pomysł, ale krzyzować sie nie będą.

P.S. rozmawiałem z właścicielem ryb - płetwy brzuszne są czerwono niebieskie więc możliwe, że to rzeczywiście Ruaha
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Przepraszam za błąd, dziękuję za sprostowanie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
sendog z tym trzymaniem razem to skoro odradzacie to oki. postawie 3 zbiorniki Smile pytanie czy takie szkiełka beda sie nadawac dla nich 120x50x27?? i co mozna do niech dołożyć bo jak widzę multicolor lepiej pływa w jakims towarzystwie niż w jednogatunkowym.
Mam wstępnie zaklepane małe stadko wiec musze szybko ogarnać temat akwariumów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
zbiorniki ok, Pseudocrenilabrusy często żyją w płytkich porośniętych roślinnością partiach rzek i jezior. Jeśli chcesz biotopowe akwarium to może jakieś afrykańskie brzanki,  kąsaczowate, buszowce, małe mastacembalusy... Na fishbase można dobrać coś według ekosystemu np. Zambezi, Limpopo lub Okavango. Poszedłbym tym tropem
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości