• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: sens zakupu tła strukturalnego?

#1
Szykuje się do zmiany akwarium i jego modernizacji. Patrząc na forum, na licznie prezentowane zbiorniki, prawie nikt nie stosuje tła strukturalnego np. w stylu amazonka. Z czego to wynika? czy wychodzicie z założenia, że np. czarne tło + dobry aranż wystarczy? Z uwagi na powyższe też rozwazam czy jest sens wydawać -/+ 300 zł na takie cacko. Posiadacie jakieś doświadczenie w tej kwestii? jakieś zdjęcia?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Raczej chodzi o to, że tło ogranicza przestrzeń w zbiorniku. W moim wypadku to zarówno cena jaki centymetry. Niedawno myślałem, że można by wsadzić akwarium głębsze o te 20cm i wtedy wsadzić strukturę. Jednak gdybym miał zmieniać akwarium, to jednak wolę tą dodatkową powierzchnię.

Są bardzo dekoracyjne, to na pewno.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Według mnie, warto.
Trochę żałuję, że od początku nie zastosowałem.
Podstawa to dość głębokie akwa.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
na + walor estetyczny
na - zabór powierzchni zbiornik około 10-15%, ew. cena

przy założeniu zrobienia duzego syfku w akwarium tła nie będzie za bardzo widac... z drugiej strony mam złe doświadczenia ze zwykłymi tłami (widać plamy od wilgoci). Jakieś alternatywy macie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Szczuplin, moim zdaniem sens użycia tła strukturalnego zależy od tego jakie ryby zamierzamy hodować. Często takie tła używa się w Malawi czy też Tanganice z tego powodu że ryby dzięki temu, paradoksalnie, dostają większą powierzchnię życiową. Mogą one chować się w zakamarkach tła, ustawiać łatwiej swoje rewiry w oparciu o jaskinie oraz "skały" w tle, czy też po prostu czuć się bezpieczniej obok "kamiennej" ściany. Odwzorowujemy ich naturalne środowisko.

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy masz zamiar posiadać w akwarium ryby które wykorzystają profity wynikające z tła strukturalnego.

Przy biotopie Ameryki Południowej możesz równie dobrze użyć zwykłego czarnego tła i dociąć korzenie idealnie na pół po czym ustawić je przy tylnej szybie. Efekt będzie również bardzo dobry Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Takie tło ma jeden poważny minus - brak obiegu wody za tłem. Zbiera się tam masakryczna ilość syfu i glony rosną na potęgę, ciężko się czyści przestrzeń za tłem. Dodatkowo jak już wpłynie tam jakaś ryba to można spędzić cały dzień na jej wyłowieniu.
Wygląd oczywiście na duży plus.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(04-01-2016, 08:42 AM)junak-rider napisał(a): Takie tło ma jeden poważny minus ...

Wystarczy dać kołnierz z gąbki, w dobrych tłach jest to standardem.
Nie ma syfku, i rybek zbłąkanych. Chyba wylot z filtra - zraszacz - można tam ukryć również.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Używałem takiego tła przez 2 lata w zbiorniku 400 l.

Plusy:
fajny wygląd, głębia

Minusy:

-cena
- brak obiegu za tłem
- jak ryba wpłynie za tło może się ranić
- trochę przeszkadza w pracach porządkowych
- zabiera miejsce do pływania
- przeszkadza w podłączaniu niektórych filtrów
- jak się na tle zrobią jakieś glony to jest duży problem z ich usunięciem

Z tych właśnie powodów obecnie nie używam struktury.

Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ludzie, ale z takiego tła można zrobić bezobsługowy filtr, nie zapominajcie o tym.

Osobiście szkoda byłoby mi kasy na oryginalne tło, lepiej zrobić coś takiego jak Solti albo mój ulubiony projekt na forum, czyli dzieło jurgena28, ale słynny Lee Nuttal zajmujący się centralsami ma w swoich 1200-litrowych akwariach filtr zrobiony według przepisu BTN i czyści je raz na dwa lata. Wtedy żadna ryba nie wciśnie się za tło i przynajmniej ta zabrana przestrzeń ma jakieś wykorzystanie.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
wiele odpowiedzi otrzymałem o zaczynam odchodzić od pomysłu zakupu tego typu tła. Powiedzcie mi z doświadczenia jaką grubość ma to tło (ile cm zabiera)? Jak dużo to bym może zmieścił elementy filtru oraz grzałkę. Z drugiej strony tak zainstalowany filtr nie będzie zaciągała syfku (chyba, że porobiłbym otwory- tego raczej bym nie chciał). Cyrkulacji wody od grzałki też raczej będzie zachwiana?


Druga kwestii to np wysokość tła a wysokość akwarium. Tło ma 47 cm a akwarium ma 50. Zakładająca, że wodę zalewam 1-1,5 cm od góry pozostaje mi 1-1,5 cm wolnej przestrzeni. Przez to za tło zostaje się jedzenie, przepływają małe ryby. Jedyna opcja to chyba podniesć tło do gornej krawedzi?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości