• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Regał- jaka obsada?

#1
Question 
Witam. Chciałbym założyć regał z 3-4 akwariami. Planuję kupić taki regał magazynowy z allegro z udźwigiem 200kg na jedną półkę, prawdopodobnie o wymiarach 180x90x40 z 4 półkami. Na dwóch pólkach na dole będą akwaria 80x35x40 czyli standardowe 112l. Na ostatniej półce planuję dać albo dwa zbiorniki 40x25x30 albo jeden 60x30x30, ale na razie zajmę się tymi dwoma na dole bo w tych u góry chciałbym albo jakiś Low Tech z biotopem Azji i Krewetkarium. Oświetlenie to takie zwykłe świetlówki w oprawach przymocowane do wyższych półek. Filtracja to jakieś tanie filtry kaskadowe lub/i gąbkowe.

W pierwszym akwarium (112l) planuję stworzyć biotop czarnych wód Ameryki Południowej. Jako że oświetlenie będzie słabe to nie będzie aż taki mocny kolor. Będę się skupiał przede wszystkim na zbrojnikach: będą to Panaque maccus albo Panaque changae L226, które będą sobie zżerały korzonki Big Grin i może do tego jednego drewniaka (Bunocephalus coracoideus) Dodatkowo pielęgniczki, myślałem o dość popularnych A. agassiza (chyba że macie jakiś ciekawszy pomysł, ale muszą to być ryby tanie i dostępne).

W drugim akwarium chciałbym biotop wody przejrzyste Ameryki Środkowej i tu w wystroju kamienie i korzenie. Obsada: pielęgnica miodowa (Herotilapia multispinosa) oraz zbrojniki Rineloricaria sp. L10a może jeszcze jakiś mały Hypancistrus.

Czekam na wszelkie uwagi i sugestie Smile
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(30-10-2011, 19:19 PM)pawel060 napisał(a):
W drugim akwarium chciałbym biotop wody przejrzyste Ameryki Środkowej i tu w wystroju kamienie i korzenie. Obsada: pielęgnica miodowa (Herotilapia multispinosa) oraz zbrojniki Rineloricaria sp. L10a może jeszcze jakiś mały Hypancistrus.

Czekam na wszelkie uwagi i sugestie Smile


W Ameryce Środkowej nie ma zbrojnikow.

Osobiście proponowałbym regał 80-90cm długi i zrobić 4 półki na akwaria 80cm, ew. 2x40cm
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(30-10-2011, 19:31 PM)Pley napisał(a): W Ameryce Środkowej nie ma zbrojnikow.
No niby tak, ale środowisko czystych i białych wód (bo tam występuje większość zbrojników) w Ameryce Południowej i Środkowej są podobne pod względem parametrów i "wystroju" przynajmniej tak mi się wydaje Confused

Co do większego regału i większej ilości akwariów to nie ma szans- to jest najbardziej optymalne rozwiązanie. A jakby co to jest jeszcze czwarta półka na samej górze na której też można coś postawić Wink

Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Cześć Paweł,
Przede wszystkim, jak masz odpowiednie fundusze, to kup sobie większy regał, np. taki:
http://allegro.pl/marbo-25-regal-magazyn...98776.html

Co zaś do samych obsad: Ja bym zdecydował się albo na tartak, albo na akwarium z pielęgniczkami. Pewnie wiesz, że drewnojady robią sporo syfu, i możesz mieć problem z utrzymaniem odpowiedniej jakości wody dla pielęgniczek.

Tak jak pisze Pley w CA zbrojników nie ma (poza tymi wypuszczanymi przez akwarystów), i raczej darowałbym je sobie. Np. parka A. multispinosus + zwinniki ogonopręgie wglądałoby to świetnie. Gdybyś nabył ten większy regał i tym samym większe akwarium, mógłbyś pokusić się o 2 parki różnych małych gatunków z CA.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Niestety nie mam funduszów na większy regał a właściwie na to co ma na nim stać Tongue bo wiadomo zwiększa się regał to zwiększa się zbiorniki i tak krok po kroku wszystko. To i tak jest już największa z pośród możliwości (pierwszy plan to cztery akwaria 54l). Akwarium BW ma być przede wszystkim dla zbrojników, ale będzie trochę smutno dlatego myślałem o jakimś prostym w hodowli gatunku pielęgniczki. Drugi zbiornik poświęcę p. miodowej. Dlaczego uważacie że nie może być tam zbrojników? A może polecicie mi jakąś pielęgnicę podobnych rozmiarów z CW Am. Południowej, tylko również stawiam takie wymagania jak wszystkim rybą: muszą być w miarę tanie i łatwo dostępne Smile
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
jak już Tobie zbrojniki nie przeszkadzają wizualnie w nieswoim biotopie to weź chociaż pod uwagę, że akwaria będą dosyć małe a każdy kolejny zbrojnik to kolejny producent "gówienek" i to wcale w nie małej ilości Smile
ja wyleczyłem się ze zbrojników jeszcze jak miałem Malawi, każdego ranka po zapaleniu światła kiedy wiadomo było, że pysie spały i nie żerowały na dnie widać było efekty nocnej aktywności tzw. glonojadów.
teraz mam 500 CA i nawet nie myślę o zbrojnikach - wydaje mi się, że ich obecność była by większym złem niż pożytkiem, nie mówiąc o tym, że kompletnie nie pasują do CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Skoro tak uważacie to zbrojniki będą tylko w BW, najwyżej nie będzie tam nic innego prócz nich. A że jest syf to wiem Smile A oprócz kirysków to co można puścić na dno Ameryki Centralnej?
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
widać, że lubisz bardziej akwaria towarzyskie - dno w akwarium AC zostawiamy właśnie dla pielęgnic z AC a nie dla kirysków czy zbrojników, oczywiście to Twój wybór i nikt Tobie nie zabroni ale jak już pytasz to odpowiadam

http://www.youtube.com/user/lee1973n - tutaj masz kanał na YT gościa, którego akwaria są inspiracją dla wielu, którzy decydują się na AC, obejrzyj sobie uważnie i zobacz czy do tego biotopu pasują kiryski
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(30-10-2011, 21:36 PM)filas napisał(a): http://www.youtube.com/user/lee1973n - tutaj masz kanał na YT gościa, którego akwaria są inspiracją dla wielu, którzy decydują się na AC, obejrzyj sobie uważnie i zobacz czy do tego biotopu pasują kiryski

Hehe Big Grin Kilka dni temu sam dawałem link do tego kanału w dziale AC, akwaria są naprawdę znakomite.

Chodziło mi bardziej o jakiś gatunek może jakiegoś suma którego można by było wpuścić z jedną sztukę, bo kiryski mi również nie pasują Wink
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nikt nie zna jakieś ryby pływającej przy dnie z Ameryki Centralnej?
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości