• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: TLH - rurki , wężyki itp.

#1
Przeglądnąłem tematy w dziale "Technika akwarystyczna" i mamy kilka tematów o pompach do tych filtrów , jakie wybrać czym sie sugerować , ale nie doczytałem nigdzie opisów konstrukcji rurek oraz wężyków które przelewają nam wodę. 
Jestem na etapie kupowania rurek i wężyków i zastanawiam się jakie fi rurek wybrać ? 
Zrobiłem jeden zestaw z rurki fi12 podłączyłem napowietrzacz i szczerze nie daje to jakiegoś szczególnego przepływu , a za to mocno hałasuje.
Pytanie jakie macie rurki wyciągające wodę zza gąbki? Ciśnienie napowietrzania jest bardzo istotne czy fi rurek i ich zmontowanie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
U mnie rurka "podstawowa" to 22mm, a tuleję zrobiłem z rurki 28mm. Jak dla mnie działa super, nie testowałem co prawda rurki 28 jako podstawy komina, ale prawdopodobnie lepiej założyć dwa mniejsze kominy niz jeden większy.
 Kominy mają u mnie długość około 30cm, długość kominów powinna być mniej więcej taka sama- inaczej możesz mieć problemy z ciśnieniem właśnie. O ile każdy będzie podobnej długości, problemów z ciśnieniem mieć nie powinieneś, a raczej- sam zauważysz kiedy efektywność zaczyna spadać i ustawisz sobie dobrą ilość kominów pod daną pompę. Gdybyś miał kilka kominów 20cm i jeden 35cm, to zapewne 35cm w pewnym momencie przestał by działać prawie całkowicie, podczas gdy reszta by dmuchała.

Przydatny link, dobrze widać "zasadę" działania.
http://gar-fisch.de/Tschechische-Luftheb...LH-k2-.htm

EDIT: Aha, z tego co wiem długość komina, szerokość rurki oraz ilość powietrza w pewnym momencie zamiast dodawać mocy kominowi, spowalnia go. Należy więc trafić złoty środek.
Tutaj jest jeszcze link, do tabelki pokazującej stosunek średnicy do wysokości, z pokazanymi prędkościami przepływu.
http://luftheber.com/tschechische-lufthe...r-faq.html
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Papja czy masz jakiś regulator podawanego powietrza do rurki?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Nie, nie widzę takiej potrzeby. Próbowałem z najprostszym zaworkiem i nie widziałem praktycznie różnicy, więc odpuściłem sobie szczegółową regulację.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Zrobiłem dwa zestawy. Kupiłem według Twojej sugestii rure fi22 i świetnie to pracuje nawet na zwykłej małej pompce.
Ciekawy jestem jak to wszystko bedzie działało za pomoca jednej dużej pompy i podłaczeniu dziewięciu zestawów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Używam aktualnie trzech kominów na rurkach fi12 czy 13, dwa chodzą w akwariach 60x30x30, trzeci w 25 litrowym. Wszystkie te akwaria to kotniki/podchowalniki. Każdy napędzany osobnym brzęczykiem, czwarty brzęczyk do pędzenia artemii. No i już trochę ilość tych brzęczyków mnie irytuje. Dodatkowo w akwariach 60x30x30 ruch wody jest imo za wolny.

Mam okazję kupienia Hailea ACO-9620: http://aquapond.cluster010.ovh.net/fotki...o_9620_kpl
za stówkę - nowa sztuka gwarnacja itd. Oglądałem ją już sobie - chodzi ciszej niż moje obecne brzęczyki (też chińczyki) - każdy wylot na osobnej membranie, zbiorcza regulacja (imo zbędna). 12 Watt, więc 4W więcej niż dotychczas, ale zostają dwa wyjścia na przyszłość.

Na mój chłopski rozum nic tylko brać. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z tym brzęczykiem? Nie chcę sobie pluć w brodę tydzień czy miesiąc po zmianie sprzętu.
No i jak już zmieniać motor filtrów, chyba warto wymienić też wydechy na fi22?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
ja miałem 8 wyjściowy było dość głośny i dość szybko pourywały się zaczepy trzymające ten wyższy poziom membran
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Zaryzykowałem. Kupiłem i po godzinie zwróciłem ;-p
Brzęczyk był chyba wadliwy, ledwo powietrze przez kamieni w butli z artemią pchał, tlh ledwo kapało. Próba regulacji pokrętłem bez żadnych rezultatów. Gdyby ktoś kiedyś zastanawiał się nad tym modelem - odradzam.

Teraz myslę o sera air 550r, ale tam tylko 4 wyjścia, nie wiem nawet czy każde na osobnej membranie?

Pompy tłokowe są za głośnie do użytku mieszkaniowego, ktoś ma jakiś pomysł?Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Usunąć pompę poza mieszkanie Smile
Do swoich krewetkariów używam pompy Resun LP-20, napędza jak na razie 5 hamburgów i 4 filtry gąbkowe, nie jest użyta w 50%. Docelowo chcę podłączyć pod nią regał z 14 zbiornikami 45l, w każdym hamburg 30x30cm z kominem TLH. Niestety jest tak głośna, że musiałem wywiercić dziurę w ścianie i przenieść ją na balkon...

W hamburgach używam kominów TLH zrobionych z rury i kształtek do wody zimnej 1/2", na nią zamontowałem mufę 3/4", dwa kawałki rury 3/4" i dwie uszczelki 3/4", otwory wywiercone wiertłem 2mm. Tak jak na zdjęciu (tylko na samym dole brakuje drugiej uszczelki i kawałka rurki 3/4"):
[Obrazek: 22m0r9.jpg]

Przepływ mam ustawiony na oko, całkiem mocno kręcą wodą.




Wcześniej używałem Sera 550r, byłem z niej zadowolony, napędzała 4 hamburgi, po zamknięciu w szafce praktycznie niesłyszalna.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
A wiec moje rurki wygladają tak jak na obrazku. 
Pompę zakupiłem Aquaela boost 1000 , i jest rewelacyjna. Skręcona jest i chodzi na 30% a kominy mam w sześciu baniakach. Także spokojnie  mogę podłączyć kolejne trzy największe szkła i bez problemu pompa da radę.
W polsce szukałem uparcie zaworków metalowych na wężyk fi6 i niestety nie znalazłem , ale bedąc w Niemczech w sklepie ZOO Zajac znalazłem taki zastaw zaworów na fi6 rurkę Smile Nie zastanawiałem się nawet chwilkę i kupiłem. 

   
   
   
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości