• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obieg wody w akwarium

#1
Mam taki dylemat. Jestem na etapie budowy pokrywy na akwarium 170X55 dno. Chcę już rozplanować wloty i wyloty filtrów w odpowiednich miejscach. Tu pojawia się problem. Będę miał 2 filtry, w sumie 3 wloty i 2 wyloty (eheim 2080 - głównie jako biolog i eheim 2217 - mechanik). Jak to najrozsądniej rozmieścić? Planowałem równo na tylnej szybie dać 3 wloty ale nie wiem jak z wylotami? Chciałbym aby cześć wody z wylotu z jednego z filtrów zasilała hydroponikę (jeżeli będzie trzeba dostanie osobną pompę ale tego wolę uniknąć). 
Dodam tylko ze akwarium jest dla ryb Smile i nie zamierzam wsadzać do akwa niczego co nie będzie konieczne (cyrkulatory, głowice z głąbką itp.)
Ktoś z doświadczeniem pomoże?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zacznijmy od tego, ze filtry kanistrowe to nie filtry mechaniczne. Najlepsze rozwiązanie to 1 kubełek plus coś do mechaniki plus jebao rw 15. Ale skoro już musisz mieć dwa kubełki to teraz kwestia na ile dadzą radę zrobić poprawną cyrkulację. Zakładając, ze zrobią ją  z poprawną siłą to najlepiej byłoby tak:
Lewa strona*: najmocniejszy wylot wzdłuż tylnej szyby* i wlot (nisko) do mechanika pod nim,
Prawa strona*: Najsłabszy(bez zwężki) wylot wzdłuż przedniej szyby* plus wloty (wyżej) do biologa.
 
W ten sposób syf zakręci kółko do mechanika a biolog będzie zbierał czystą wodę i wiadomo co robił.
 
*może być na odwrót, wtedy u obu stron w przeciwnych kierunkach.
 
Ale jeszcze teraz na ile aranż na to pozwoli, siła filtrów oraz obsada bo nie wiadomo co Twoje ryby potrzebują. A po za tym opcja z 1 kubłem i cyrkulatorem jest tańsza i w kupnie i utrzymaniu.

PS: nie oglądało się mojego filmiku o cyrkulacji co? Niedobry TySmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki za pomoc. Na pewno wezmę twoje "5groszy" pod uwagę.
Co do filtrów to takie juz mam i nie chcę mnożyć już kosztów dokupując kolejne urządzenia.
Ktoś jeszcze coś doda w temacie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości