• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oświetlenie do 160x60x60

#1
Cześć,
od jakiegoś czasu dość wnikliwie analizuję forum i zacząłem zauważać u siebie początki wirusa, w niektórych kręgach znanego jako CAbola. Innymi słowy, koncepcja postawienia większego baniaka z SA prawdopodobnie ustąpi pola biotopowi Ameryki Centralnej. Bez wdawania się w dyskusję nt. motywów tej decyzji chciałbym zapytać o kwestię oświetlenia. Wymyśliłem sobie pokrywę DIY (spienione pcv lub płyta kompozytowa z rodziny xxxbond). Zauważyłem, że popularnością cieszą się tutaj naświetlacze LED - rozpatruje tę opcję lub żarówki LED GU10. Czy ktoś z Was testował obydwa rozwiązania i mógłby pomóc dokonać wyboru? Ile takich naświetlaczy/żarówek LED trzeba zamontować w pokrywie? Jaki strumień światła/barwa światła? Innymi słowy, będę wdzięczny za każda sugestią dotyczącą oświetlenia (i pokrywy, jeżeli ktoś ma lepszy pomysł), która pomoże rozwiać moje wątpliwości i zmaterializować wizję, która towarzyszy mi od jakiegoś czasu.
"Spokojnie i statecznie pływa po całym akwarium czerwona cychlida" - W. Dackiewicz, Tęcza w akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Siema.
żarówki LED GU10 ( domyślam się że 230v) ja nie polecam takiego rozwiązania .
A co do diod to jest  wiele możliwości i zależy jak jasno ma być
i czy chcesz  punktowe  oświetlenie  np: 2x10w   czy  bardziej w paski led lub 30x1w?
 I czy wolisz sam wszystko poskładać  czy np skorzystać z naświetlaczy ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dokopałem się do starego wątku w interesującym mnie temacie http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=5...light=GU10 i bardziej przemawia do mnie argumentacja dotycząca naświetlaczy. 
Nadal jednak prosiłbym o opinie osób, które takie oświetlenie wykorzystują.
"Spokojnie i statecznie pływa po całym akwarium czerwona cychlida" - W. Dackiewicz, Tęcza w akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
albo pokrywa albo naswietlacze.
Pokrywa winna być cienka a nie taka czapa.
160x60 to albo 2x20W albo 3x10W naswietlacze, lub w pokrywie moduły LED z zasilaczem prawie 2 x wiekszej mocy nic suma mocy modułów. To chyba najlepszy wybór dla pokrywy.
U siebie mam moduły z ściemniaczem zmierzchu plus swietlówki T8 w akwa z pokrywą - skaczace ryby.
Natomiast dla wiekszych akwa polecam zrobic jako otwarte i dać naswietlacze.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Zakładając, że będzie to pokrywa z modułami LED, jaką moc proponowalibyście do takiej pokrywy dla biotopu CA? Jakie rozłożenie diod / jaka barwa światła / diody monochromatyczne czy RGB?
"Spokojnie i statecznie pływa po całym akwarium czerwona cychlida" - W. Dackiewicz, Tęcza w akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Zbiornik 140*40 dno 
Pokrywa spienione PCV rysunek wzorcowy znaleziony na elektrodzie(poprawiona wymiarówka dla 120x40)

Podejście pierwsze:
Power Ledy (obecnie)
- strumieniowe światło 
- temperatura pracy zmusza do montażu w aluminiowej listwie, która niestety po pół roku zaczyna śniedzieć

Taśma led 
- dużo zabawy z zabezpieczeniem taśmy w rurce akrylowej przed wilgocią 
- zajmują dużo miejsca w stosunku do oferowanych ilości lumenów 
+ świetnie nadaje się do BW ładnie rozprasza światło 
+ tanie i proste 

Plan 
Naświetlacz z ściemniaczem + microcontoller 
+ dużo różnych efektów 
+ rozsądne skupienie światła na elementach które chcemy doświetlić
+ mają własne radiatory co zapobiega problemom z temperaturą 

- kratownica lub stelaż z stali kwasowej bo spienione pcv tego nie utrzyma 
- większe prace przy zbiorniku wymagają zdjęcia pokrywy, a następnie kratownicy 
- często brudzące sie szybki naświetlaczy(parowanie) zaplanuj dobry dostęp do nich 

Gdy dostanę pozwolenie na wydatki planuję zrezygnować z wieka pokrywy(zostanie tylko ramka na około) i dołożyć do tego naświetlacze. 

Co do ilości proponowałbym 4 x 10W (zawsze możesz któryś ściemnić lub doświetlić inny zakątek zbiornika)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Coraz mocniej przekonuję się do naświetlaczy. Wydaje się, że pokrywa jest niezbędna, bo akwarium częściowo schowane będzie pod ażurowymi schodami zabiegowymi i istnieje ryzyko, że coś tam może wpaść. Mógłbyś wkleić jakiś schemat, jak mogłoby wyglądać połączenie stelaża i pokrywy? Może wystarczyłaby dzielona szyba nakrywowa i nad nią stelaż z naświetlaczami? Na akwarium zrobiłbym koronę, żeby stelaż nie był widoczny z zewnątrz.
"Spokojnie i statecznie pływa po całym akwarium czerwona cychlida" - W. Dackiewicz, Tęcza w akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Do takiego akwarium 70 HQI. Nie ma lepszego efektu, nie da się zaprzeczyć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(04-12-2015, 12:56 PM)Marcin_GM napisał(a): Zbiornik 140*40 dno 
Pokrywa spienione PCV rysunek wzorcowy znaleziony na elektrodzie(poprawiona wymiarówka dla 120x40)

Podejście pierwsze:
Power Ledy (obecnie)
- strumieniowe światło 
- temperatura pracy zmusza do montażu w aluminiowej listwie, która niestety po pół roku zaczyna śniedzieć

tego typu moduły LED można dawać bezpośrednio (nie grzeją się):
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3...hlight=led
Widzę również że juz są nawet LED odpowiedniki świetlówek T8:
http://www.ledlumen.pl/produkt-1852-inne.html
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
No nie jest to temperatura żarnika halogenowego, ale bierzemy pod uwagę montaż bezpośrednio do spienionego PCV które przy temperaturze 40-45*C(temperatury punktowej) może się już delikatnie deformować. W linku, który wrzuciłeś materiałem jest sklejka + folia co zmienia podejście i ma prawo jak najbardziej funkcjonować. Brat w swoim zbiorniku to przerabiał. Wiadomo technologia idzie do przodu i nie ma co 
porównywać obecne ledy do tych sprzed 3 lat gdy się tym bawiłem. 

Co do świetlówek led w gniazda T8 - Wygląda to dosyć ciekawie szczególnie z podwójnym pasem ledowym będę się musiał nad tym zastanowić Smile
http://allegro.pl/profesjonal-swietlowka...79257.html 

Teraz jestem na delegacji, a projekt leży w domu jak wrócę to prześlę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości