• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [882L][Dekoracyjno Skalarowo] Aqua Dudi - When the dream comes true 2

#1
Cześć wszystkim.

Poniżej opiszę Wam moje akwarium, któremu niedługo stuknie pierwszy roczek w związku, z czym postanowiłem zebrać się w sobie i z tej okazji skrobnąć parę słów. Może komuś przydadzą się jakieś informacje, gdy będzie planował swój wymarzony baniak lub modernizował coś w istniejącym.

1. Litraż i wymiary akwarium – 882 litry brutto, wymiary 180x70x70

2. Oświetlenie – pokrywa DIY z LED 200W – no może nie do końca DIY, ale według mojego projektu.

3. Filtracja – sump 192 litry brutto, wymiary 80x60x40, przepływ boczny w podziale na 4 komory.

4. Inny sprzęt – kubeł Eheim 2260do filtracji mechanicznej z zasilaniem górnym, falownik, regulator temperatury RT-2, filtr RO, reduktor ciśnienia wody do stałej podmiany wody, zbiornik do podmian, kwarantannik.

5. Parametry wody – NO3 – 10-15, NO2-0, Fe-0,2, Ph-7, Kh-7, Gh-12, PO4-1,2, temp. 23,5,

6. Użyte dekoracje – rośliny żywe.

7. Obsada akwarium – skalary, bocje wspaniałe, synodontisy, mieczyki, molinezje.

8. Ew. rośliny – lotosy tygrysie, kryptokoryna Wendti Green i Red, żabienice, hygrophile itp.

9. Opis, przemyślenia, wnioski itd.

Skąd taki tytuł? Otóż 12 lat wcześniej założyłem swoje pierwsze duże akwarium z paletami, o którym marzyłem od zawsze, aż to marzenie się zrealizowało. O obecnym myślałem od 2006 roku, kiedy to kupiłem mieszkanie a jednym z warunków miał być taki jego układ, żeby można było za akwarium zrobić, chociaż w minimalnym stopniu zaplecze akwarystyczne. Warunek został spełniony, niestety wykończenie pochłonęło fundusze i na akwarium musiałem sobie poczekać, aż do poprzedniego roku. Jednak dzięki temu miałem sporo czasu na planowanie i przemyślenia, co do projektu, aż w końcu doszedłem do wersji ostatecznej.

   
   

Z projektem udałem się do Przemka, który moje bazgroły zamienił w produkt fizyczny.

   
   
   

Ponieważ stelaż zamówiłem bez zabudowy to musiałem zakasać rękawy i wziąć się do roboty.
Jak możecie zauważyć sump jest postawiony na oddzielnej ramie z kółkami. Dzięki temu mogę go w każdej chwili wysunąć, co znacznie ułatwia wymianę/dołożenie mediów filtracyjnych.

   
   
   
   

Efekt z akwarium na szafce.

   

Podwieszenie lampy. Wymyśliłem sobie układ bloczków, żeby można było szybko podnieść i opuścić pokrywę. W planach mam zmechanizowanie systemu podnoszenia.

   

Akwarium ustawione czas się wziąć za hydraulikę. Jaki widzicie oprócz otworów kominie mam cztery dodatkowe otwory w dnie po przeciwległych stronach wzdłuż tylnej szyby. Chciałem w ten sposób uniknąć prowadzenia węży przez krawędź akwarium. Otwory w prawym tylnym rogu obsługują kubeł Ehemia. Otwory w lewym tylnym rogu służą do podmiany wody – spust do kanalizacji oraz dopust ze zbiornika z odstaną wodą RO lub kranówką.

   
   
   
   

Sump – mi najbardziej odpowiada przepływ boczny w związku, z czym taki sobie zamówiłem. Podzielony jest na 4 równe komory.
1 komora – spływ wody z komina, wypełnienie włókniną, kroplowniki do stałej podmiany wody z sieci.
2 komora – gęsta gąbka, 15 kg ceramiki, 4 litry Seachem Matrix, gąbki z supermarketu.
3 komora – 20 kg ceramiki.
4 komora – 3 grzałki (2x300W i 1x250W), włóknina, pompa obiegowa, zawór pływakowy z dopustem wody z sieci, zawór pływakowy z dopustem wody z baniaka z wodą odstaną RO lub sieci.

   
   
   

Fotki zaplecza akwarium. Lewa strona zaplecza - regał z pierdołami do akwarium oraz kwarantanną dla nowych ryb lub tfutfutfu szpiltalniakiem. W tle rozdzielacz wody ze zbiornika do podmian.

   

Prawa strona zaplecza

   

Butla CO2, reduktor ciśnienia, filtry narurowe do wstępnej filtracji wody z sieci. Rozdzielacz zimnej wody do zasilania akwarium z dolewką RO, zlewu, lodówki, oraz dolewki wody z sieci do sumpa.

   

Filtr odwróconej osmozy z zaworem czterodrożnym, licznik bąbelków, regulator temperatury, sterowanie światłem.

   

Zasypywanie. Podłoże to substrat NutriPlant przykryty JBL Manado.

   

Akwarium po zalaniu i obsadzeniu pozostałościami ze starego zbiornika.

   

Akwarium 2 miesiące po zalaniu.

   

Akwarium prawie po roku od zalania - 2015-11-16

   

No i to by było na tyle.

Aktualnie mam lekkie przerybienie, ale to celowo. Czekam, aż podrostki dorosną i wtedy wybiorę to co ma zostać docelowo.

Pozdrawiam

Piotrek - yoyi - dudi Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Coś słabo te kółeczka wyglądają, sump swoje waży Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(16-11-2015, 18:04 PM)tuptuś napisał(a): Coś słabo te kółeczka wyglądają, sump swoje waży Wink

W sumie też nie miałem do nich zaufania. Jednak Przemek zaręczył głową, że dadzą radę (sam mi je dobierał - hehe). Zanim postawiłem na nich sumpa to zrobiłem testy z 250 kilowym obciążeniem. Wrażenia to na nich nie zrobiło, także zostały na swoim miejscu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wow - tyle powiem Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Długo to planowałeś tylko szkoda, że nie zaplanowałeś obsady.
[Obrazek: Beztytulu_qxannhp.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(16-11-2015, 21:09 PM)locdog napisał(a): Długo to planowałeś tylko szkoda, że nie zaplanowałeś obsady.

Właśnie dokładnie zaplanowałem obsadę w tym stylu. Ma cieszyć oko.
Przez 25 lat zabawy w to hobby przerobiłem najróżniejsze zestawienia i wiem, że to jest moim ulubionym.
Już się wyleczyłem z dzikusów, F1 lub rzadkich okazów.
Może za parę lat do nich wrócę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Szkoda tylko, że na cieszyć oko planowanie się skończyło. Część Twoich ryb(mieczyki i molinezje) wymaga innych parametrów wody niż skalary, bocje czy synodontisy. Dla tych pierwszych woda powinna mieć ciut wyższe pH niż Twoje obecne, a dla drugich powinna być kwaśniejsza i bardziej miękka.
Dzikusy, F1 czy rzadkie okazy nie mają nic do wymaganych parametrów wody. Sad
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Cóż wszystko git bajera,ale obsady nie pochwalę - dlaczego taka niska temperatura?
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Akwa zapowiadało się wyśmienicie i faktycznie jest eleganckie. Zaplecze ma "great potential" i pewnie jeszcze jakieś akwaria by się w nim zmieściły Smile

Obsada. Co do tego to musisz wiedzieć, że forum jest pod tym względem dość konserwatywne i pomimo tego, że akwarium jest piękne, to pod względem doboru ryb zachwytów tutaj nie uświadczysz. Niemniej, nawet jeżeli twoje ryby mają różne wymagania to i tak mają u ciebie lepiej niż niejedni przedstawiciele swoich gatunków i odmian kupowani w zoologach.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Generalnie macie rację, a mi nie chodzi o zachwyty. Powiem jedynie, że bocje mam w wieku 10-15 lat wychowane od malego. Synodontisy od malego ponad 17 lat. Skalary od malego 1-7 lat. Wszystkie te ryby są przyzwyczajone do kranówki i jak widać po długości ich życia raczej to im odpowiada. Powiem Wam, że znam niewielu akwarystów, którzy posiadają tak długo jedne ryby, bądź potrafią dotrzymać je do takiego wieku. Przypuszczam, że gdybym je dzisiaj oddał do innego akwarium to po dwóch trzech miesiącach nie było by po nich śladu. Mieczyki i molinezje są od jakiegoś czasu przeniesione z drugiego akwarium. Mam nadzieję, że niedługo tam wrócą. 

(16-11-2015, 22:05 PM)Kierowca Bombowca napisał(a): Cóż wszystko git bajera,ale obsady nie pochwalę - dlaczego taka niska temperatura?

Temperatura podana jest z odczytu regulatora RT-2. Mam kilka termometrów i każdy pokazuje co innego -  przedział od 23 do 26 stopni. To samo tyczy się grzałek. Rybom najwyraźniej odpowiada - nie chorują, jedzą, rosną i są ładnie wybarwione.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości