• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ankieta: Jaki to Skalar?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Altum Peru Rio Nanay
13.33%
2 13.33%
Manacapuru
46.67%
7 46.67%
Inny
40.00%
6 40.00%
Razem 15 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Title: Szybkie Pytanie - Co to za odmiana Skalarów?

#1
To są moje skalary i nie wiem jakie ! Sad
Aby dokupic do pary.
Prośba o pomoc.Big Grin
Sa duże mają około 18cm wysokości wiek -  1 rok.
Akwarium 300L

[Obrazek: 21574803924_0da3ac488e_o.jpg]IMG_20150824_024835 by mar kom, on Flickr

[Obrazek: 22482171892_661743fd43_c.jpg]IMG_20151026_171755~2 by mar kom, on Flickr
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Fotki prosimy jako załączniki.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Do ankiety dodaj jeszcze jedną odpowiedź: "sklepowe pasiaki" Smile
Mam podobne.
Jak coś dokupisz to będzie trochę ciasno :/
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wygląda jak manacupuru ale to chyba sklepowe są zwykłe hodowlane, też miałem podobne..
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ta ankieta bardzo dziwna ani składu ani ładu.

Na fotografii to pokolenie Fx po Żaglowcu Manacapuru. Czyli zrobił się z Żaglowca pod wpływem hodowli w akwarium Skalar Manacapuru. Widać zmiany głównie w pręgach w porównaniu do dzikiego przodka.

Sama rybka taka sobie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
hyyy a ja byłem przekonany, że to peruwianki Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Na terenie Peru występuje wiele lokalnych odmian i form Pterophyllum scalare, które dość znacznie różnią się wygładem i ubarwieniem. Niektóre z nich mogą za niedługo stać się osobnymi gatunkami. Peru to duży kraj z bardzo rozbudowanym systemem rzecznym. Dlatego nazwa Żaglowiec Peru to równie niewiadoma jak Żaglowiec Brazylia czy Żaglowiec Amazonas. Bliższe prawdzie będzie określenie w nazwie rzeki z której dana forma Żaglowca pochodzi np. Żaglowiec Rio Nany, Żaglowiec Ucayali itp. Z tego terenu pochodzi bardzo piękna odmiana Żaglowca, który ma charakterystycznie wcięty pyszczek i bardzo ładne proporcje ciała i płetw. Ku uciesze akwarystów niektóre formy tej odmiany mają na ciele oprócz klasycznych pasów, kropki i cętki w kolorze ciemnym i miodowym okraszonym niebieskim połyskiem. Zaproponowałem dla tej odmiany nazwę Żaglowiec cętkowany lub Żaglowiec miodowy. Należy podkreślić, że tylko nieliczne populacje z tego ternu są tak ubarwione. Do handlu trafiają prawie wszystkie odmiany pod nazwą Żaglowiec Peru te z plamkami i te bez co jest oczywiście bardzo mylące dla akwarysty.

Połączenie w nazwie „Altum Peru” jest bardzo dużym błędem. Starajmy się tego unikać. Żaglowiec altum to inny gatunek niż Żaglowiec Peru. Pierwszy to Pterophyllum altum a drugi to Pterophyllum scalare. To tak jakby napisać nazwę miejscowości „Kraków Warszawa”.

Uważny czytelnik na pewno zauważył, że nie użyłem nazwy "Skalar … jakiś tam" tylko "Żaglowiec …" - a dlaczego bo ...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dlaczego nie użyłeś nazwy skalar tylko żaglowiec? Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Żaglowce to wszystkie Pterophyllum odłowione w naturze i czyste genetycznie linie hodowlane po dzikusach. A Skalary to wszystkie odmiany i formy hodowlane Pterophyllum, które de facto są mieszańcami Pterophyllum oraz pokolenie x-te po dzikusach zmienione warunkami hodowli jakie stworzył im akwarysta.

Dobrym przykładem jest Twoja ryba. Jej przodkowie byli Żaglowcami a ona (zmieniona) jest Skalarem. To wcale nie oznacza, że Skalary są gorsze lub brzydsze, one są równie cenne dla akwarysty.

Więcej szczegółów znajdziesz tu http://www.pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.ph...08#p105608
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości