• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Paletki.

#1
Question 
Hej naszła mnie wielka ochota na paletki Heart
Wszystko było by dobrze , ale podobno nie mogą one być w akwariu ze skalarami i gurami a niestety u mnie jest ich sporo...6 gurami i 2 skalary...
Szczególnie podoba mi się odmiana blue diamond.
Tylko czy może być akwarium 254l? 170x45x40.Mysl
Czy one są bardzo wymagające ?Huh
Czy dałyby rade wychować narybek w ogólnym ( mam ryby bardzo łakome , moje akary nie zdołały obronić narybku ) . Big Grin

Do tego dodam , że wydaje mi się , iż mam przerybienie ...
2 mieczyki
2 skalary
6 gurami
bojownik 1+3
akary electric blue para
zbrojniki 3 + młode..
molinezje czarne 2 i białe 2
tęczanki neonowe 2
kosiarki 2
Chcę któreś sprzedać ale wątpie by ktoś przyjął.
Dobierzcie mi odpowiednią obsadę a zostawcie szczególnie akary !
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(06-10-2015, 19:10 PM)norbert77r napisał(a): Dobierzcie mi odpowiednią obsadę a zostawcie szczególnie akary !
"Proście, a będzie wam dane"

Obsada do niemal całkowitej redukcji, tj. zostaw akary, zbrojniki i ewentualnie molinezje.

Akwarium nie nadaje się da paletek, a poza tym musisz jeszcze sporo poczytać zanim będziesz je mógł mieć, a w skrócie: tak, są to wymagające ryby.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Czyli co mam zmienić , żeby stworzyć dla nich sprzyjające warunki? Tylko oto chodzi , że nie mam gdzie wziąć tych ryb.
Szkoda mi tych skalarów i gurami bo to naprawdę duże okazy . Nikt raczej ich nie kupi to co mam zrobić?
Nie moge od tak wyrzucić większości obsady....
Czy z nią aż tak źle? Większość ryb dostałem wraz z akwarium więc co miałem zrobić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(06-10-2015, 19:20 PM)piotrK napisał(a): w skrócie: tak, są to wymagające ryby.
Nawet bardzo.
Jeśli to mają być twoje pierwsze i w dodatku chcesz zacząć od młodych to startuj ze sterylniakiem zdezynfekowanym do zera. Inaczej nie wyprowadzisz ryb i zostaniesz ze szczurami.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(06-10-2015, 19:56 PM)norbert77r napisał(a): Czyli co mam zmienić , żeby stworzyć dla nich sprzyjające warunki? Tylko oto chodzi , że nie mam gdzie wziąć tych ryb.
Szkoda mi tych skalarów i gurami bo to naprawdę duże okazy . Nikt raczej ich nie kupi to co mam zrobić?
Nie moge od tak wyrzucić większości obsady....
Czy z nią aż tak źle? Większość ryb dostałem wraz z akwarium więc co miałem zrobić.
Oczywiście, że nie sprzedasz, ale możesz oddać. Obsada to typowe pomieszanie z poplątaniem, kiedyś takie akwaria z rybami ze wszystkich możliwych kontynentów były akceptowane ale dziś już wiadomo że to błąd. Tęczanki żyją w stadach; musisz je oddać. Są z australii, gurami to azja, akary (ich pierwotna forma, twoje są odmianą wyhodowaną w akwariach), zbrojniki i skalary to ameryka południowa... poczytaj o swoich rybach i zastanów się który kontynent najbardziej cię interesuje. Jeżeli zależy Ci na akarach to wydaj wszystko poza nimi i zbrojnikami, a dokup stado jakichś większych bysrzyków.

Dla paletek możesz stworzyć sprzyjające warunki w wyższym i szerszym akwarium (i o większej pojemności), ale wpierw musisz o nich poczytać. Mają konkretne wymagania żywieniowe i dotyczące chemii wody i ja nie będę powielał tutaj tych informacji - znajdziesz je na forum i w internecie.

Tak nawiasem, jakie masz parametry wody? Temperaturę, pH, twardość ogólną, NO3? Możesz zrobić zdjęcie akwarium i je tutaj wstawić (jako załącznik)?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
2 mieczyki - albo molinezje albo mieczyki
2 skalary - OUT
6 gurami - OUT
bojownik 1+3 - OUT
akary electric blue para - zostaw
zbrojniki 3 + młode.. - jeśli zbrojnik "niebieski" to może zostać
molinezje czarne 2 i białe 2 - albo molinezje albo mieczyki
tęczanki neonowe 2 - OUT
kosiarki 2 - OUT

Dopiero po wydaniu zbędnych ryb dokup albo mieczyki albo molinezje. Twoja obecna obsada to wszystko i nic, pomieszane ryby z różnych biotopów, wymagające zupełnie innych warunków wodnych.

Poza tym Twoje akwarium to 306l(chyba że to profilowane... tym jeszcze gorzej).
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jeżeli startujesz pierwszy raz to proponuje start na gołym szkle.Same paletki z dobrego źródła(a i to się może coś przytrafić) wolne od pasożytów typu wiciowce ,tasiemce ,nicienie ,przywry itd.Akwarium i osprzęt nowy lub dobrze odkażony np.perhydrolem itp.Może być potrzebny filtr RO ale to zależy jakie masz parametry wody w ujęciu.Jeżeli wszystko będzie w porządku to wtedy sobie udekorujesz zbiornik jak będziesz chciał i z tym też trzeba ostrożnie bo na korzeniach czy roślinach też można do akwarium coś przywlec ale o tym nie na tym etapie.
Zrobisz jak będziesz uważał ale powiem Ci ze już niejeden "kozak" pożałował że nie posłuchał rad.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Hodowlane i na krainę poleci. Czasami lepiej jechać na kranie i mieć stałe parametry niż cudować z wodą i przy każdej podmianie mieć inne parametry.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(07-10-2015, 14:55 PM)tuptuś napisał(a): Hodowlane i na krainę poleci. Czasami lepiej jechać na kranie i mieć stałe parametry niż cudować z wodą i przy każdej podmianie mieć inne parametry.
Nie mówię że nie ale co kolega zrobi jak kupi ryby które pływały na hodowli w wodzie ph 5,5-6 a w kranie ma ph 8??? i tu jest problem Paletka może pływać w różnym ph ale trzeba ją spokojnie do takiej wody przyzwyczaić jak kolega nie widział wyskakujące paletki z akwarium to niech nie pisze ze tylko kran i już.Paletkę również trzeba umieć do nowej wody wpuścić żeby kuku nie było na wstępie .Tyle ode mnie pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nie ma co dyskutować gołe szkło i wszystko dokładnie odkazić kupić kilka, kilkanaście sztuk i futrować (6-8 razy dziennie)i duże podmiany wody co dziennie o stałych parametrach. Potem selekcja i można spokojnie przygotowywać szkiełko dekoracyjne. To tak w wersji optymistycznej i oczywiście same palety na początek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości