• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Stadko w 60l?

#1
Cześć, jestem tu pierwszy raz i na początek chciałbym się przywitać [Obrazek: icon_smile.gif] .
Jakiś czas temu założyłem zbiornik 60l (60x30x35) pod małe pielęgniczki i planuję go zagospodarować. Obecnie parametry to ph=7,2, GH=5, KH=5. Mam filtr RO i cotygodniowe podmiany (ok. 10l) robię czystą RO. Wrzuciłem też kilka szyszek czarnej olchy do akwa i do filtra, żeby delikatnie zbić ph, poniżej 7.
Mam prośbę o pomoc w doborze obsady. Docelowo zakładam parę pielęgnic oraz 6 kirysków. Problem z w tym, że chcę kupić młode osobniki, a tutaj może być problem z identyfikacją płci, stąd postanowiłem zakupić 4 sztuki młodzieży licząc, że będą tam i samce i samice.
Które spośród niżej wymienionych pielęgniczek mogłyby żyć w takim zbiorniku we względnej zgodzie do osiągnięcia wieku pozwalającego rozróżnić płeć? Dla których z nich obecne parametry nie będą zbyt mocno odbiegały od warunków naturalnych?
Apistogramma agassizii
Apistogramma borelli
Apistogramma hongsloi
Apistogramma kakadu
Apistogramma nijseni
Apistogramma trifasciata
Apistogramma viejita
Laetacara curviceps
Laetacara dorsigera
Przeglądałem informacje dotyczące ich wymagań na kilku stronach i mam mętlik, bo w niektórych przypadkach bardzo się od siebie różnią, stąd zależy mi na informacjach praktycznych.
Z góry dziękuję
"Spokojnie i statecznie pływa po całym akwarium czerwona cychlida" - W. Dackiewicz, Tęcza w akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Z wymienionych przez Ciebie gatunków możesz spróbować w takim zbiorniku z :
- haremem 1+2 A. borelli lub A. trifasciata
- parą Apistogramma hongsloi lub nijsseni
Dla pozostałych wymienionych gatunków Twoje akwarium jest za małe.

Co do wymienionych przez Ciebie parametrów wody- przy obecnym pH i twardościach spokojnie możesz trzymać borelli, dodatek zbyt dużej ilości garbników nie jest nawet wskazany. Przy pH 6,2-6,8 spokojnie możesz trzymać trifasciaty czy hongsloi, tylko pasowałoby zjechać z twardościami. Dla A. nijsseni woda powinna mieć pH 5,5-6,2 i najlepiej o zerowych twardościach.
Jakie kiryski planujesz?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Borelli będą tu spokojnie pasować.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Myślałem o 6-8 corydoras pygmaeus. 
Dzięki za sugestie w kwestii apisto - pewnie zdecyduję się na 4 sztuki hongsloi, choć od dawna choruję na dorsigery Mysl
"Spokojnie i statecznie pływa po całym akwarium czerwona cychlida" - W. Dackiewicz, Tęcza w akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Stado tych kirysków będzie ok.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
A uważacie, że jest sens dokładać coś niewielkiego w toni wodnej? Kilka sztuk Nannostomus lub Hyphessobrycon?
"Spokojnie i statecznie pływa po całym akwarium czerwona cychlida" - W. Dackiewicz, Tęcza w akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jak najbardziej- dzięki ich obecności Apisto będą bardziej śmiałe i powinny chętniej się pokazywać. Dodatkowo w trakcie tarła rodzice przejmują się przeganianiem rozpraszaczy, a nie biciem się nawzajem. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(24-09-2015, 14:59 PM)cychlida napisał(a): A uważacie, że jest sens dokładać coś niewielkiego w toni wodnej? Kilka sztuk Nannostomus lub Hyphessobrycon?
Jeśli dasz stadko kirysków pigmejskich tak jak wspomniałeś wyżej to toń masz obsadzoną, ponieważ ten gatunek w odróżnieniu od większości nie jest typowo przydenną rybką i będzie Ci pływał w całej wysokości akwarium (no może poza samą taflą Wink ).
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Labirynty Azji południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Nie będzie przerybienia w tak małym baniaku? 4 młode apisto + 6-8 pigmejków + 6-8 bystrzyków? Trochę dużo, prawda?
"Spokojnie i statecznie pływa po całym akwarium czerwona cychlida" - W. Dackiewicz, Tęcza w akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(24-09-2015, 15:08 PM)Limak86 napisał(a):
(24-09-2015, 14:59 PM)cychlida napisał(a): A uważacie, że jest sens dokładać coś niewielkiego w toni wodnej? Kilka sztuk Nannostomus lub Hyphessobrycon?
Jeśli dasz stadko kirysków pigmejskich tak jak wspomniałeś wyżej to toń masz obsadzoną, ponieważ ten gatunek w odróżnieniu od większości nie jest typowo przydenną rybką i będzie Ci pływał w całej wysokości akwarium (no może poza samą taflą Wink ).
Z moich obserwacji- tak, ten gatunek śmiga w całej toni akwarium. Ale większość czasu przebywa jednak przy dnie- tam szuka jedzenia. Wink


Cytat:Nie będzie przerybienia w tak małym baniaku? 4 młode apisto + 6-8 pigmejków + 6-8 bystrzyków? Trochę dużo, prawda?
Jeśli będą to małe bystrzyki, pokroju H. amandae, będzie OK.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości