• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pytania początkującego czarnowodniaka

#1
Witam. Przymierzam się do restartu baniaka, tym razem chciałbym iść w kierunku biotopu czarnych wód.O ile w starcie jak i prowadzeniu baniaka roślinnego osiągnąłem pewne doświadczenie to o czarnych wodach znam się słabo. Proszę więc bardziej doświadczonych akwarystów o pomoc, wskazówki co jak z czym się je żeby błędów na starcie było jak najmniej.Poniżej sprzęt jak i obsada która pozostaje:

Sprzęt:
Akwarium - 160l (100x40x40) 
Filtr         - Eheim Classic 600 (1xceramika,4xmatrix)
Lampa     - Hagen 2x39W ( Grolux + Philips 865)
Filtr RO 
Korzenie, piasek neutralny 

Obsada:
Apistogramma macmasteri (para)
Otosy x 6 
Kiryski karłowaty x6

Czy warto używać torf w filtrze - jak tak to jaki, w jakich ilościach stosować? Czy i o ile ewentualnie rozbudować obsadę (planowany zbiornik za kilka miesięcy 150 cm długości).Nie ukrywam że do apisto chciałbym mieć kilka sztuk żaglowców choć blokuje mnie wysokość akwarium ;/. Dobór liści, ich ilość, preparowanie wody.

Proszę o wsparcie koledzy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Za dużo światła o jedną świetlówkę- nie ma potrzeby takiego naświetlania zbiornika.

Torf włóknisty kwaśny(pH 3,5-4,5)- kupuj w Castoramach czy Obi. O przygotowywaniu liści masz kilka wątków na forum, podobnie o preparowaniu wody do BW.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Oczywiście myślałem o jednym Groluxie, pisałem wyżej co posiadam. Czy wspomniany torf ma być pod piaskiem, w filtrze czy też służyć do preparowania wody?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Przy samym różowym groluxie i herbacie nie wiem czy nie wyjdzie Ci jakiś dziwny kolor wody. Raczej w BW stosuje się białe lub żółte. Przy bardzo mocnej herbacie warto czasem mieć więcej watów. Np w podobnym litrażu trochę przedawkowałem z torfem i dopiero przy 100w cała aranżacja i przede wszystkim ryby wyglądały bardzo efektownie. Oczywiście to już co kto lubi i jak sobie dobierze jedno do drugiego.

Torf można dać pod lub na podłoże, można powiesić w akwa w skarpecie. Jest wątek armatki torfowej na forum która służy do przygotowywania wody przed. IMO szkoda kubła na torf jak coś to dałbym go na samą górę żeby łatwo było wymieniać.

Classica warto wypełnić jak na ustawieniach fabrycznych (zresztą i tak byś pewnie tak zrobił). Jest (do takiej obsady) duży więc można wydzielić cześć mechaniczną. Od spodu 4-5 cm Eheim mech, na to firmowy plaster, na to złoże bio. Do tego gęsta gąbka na prefiltr. Mam tak wypełnionego takiego samego (tylko trochę starszego) i wszystkie zanieczyszczenia gromadzą się w części mechanicznej. Powyżej są tylko jakieś pojedyncze farfocle, a filtr 1,5 roku bez czyszczenia. Szkoda zamulać drogiego Matrixa.

Z żaglowcami lepiej wstrzymaj się do czasu postawienia tego większego zbiornika.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Może temat obsady zostawmy na koniec Smile
Proszę o podpowiedź bo jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskałem tj czy umiejscowienie torfu w podłożu daje lepsze czy gorsze efekty względem wkładu w filtrze? Jeśli w filtrze miałbym go stosować to rozumiem że gotowy granulat będzie najbardziej odpowiedni?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
W filtrze torfu umieścisz mniej i szybciej garbniki zostaną wypłukane. W podłożu będzie się to robiło powoli,stopniowo i starczy na dłużej.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja zamiat torfu, który daje różny efekt używam Azoo triple blackwater.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Za 120 ml tego preparatu można kupić 80l torfu w Castoramie. Smile Torf włóknisty kwaśny zawsze daje efekty. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(20-08-2015, 09:16 AM)Ruki napisał(a): Za 120 ml tego preparatu można kupić 80l torfu w Castoramie. Smile

Pewnie jest mocno skoncentrowany, stąd cena.Wink
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
A zatem ile potrzebuje torfu na 160l baniak? Rozkładamy warstwę po całej powierzchni czy tylko w środkowej części 
(jaka grubość?) ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości