• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Miały być T. socolofi, a były hybrydy

#1
Thumbs Down 
Cześć,

Dwa dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem jednego z moich wymarzonych małych gatunków z Ameryki Środkowej - Thorichthys socolofi. To jeden z najmniejszych przedstawicieli rodzaju, bo samce nie przekraczają 12 cm długości. Są też dość delikatnie ubarwione, zwłaszcza w porównaniu z gatunkami takimi jak Eliotki czy helleri.

Zamieszkują dolny bieg rzeki Tulija (dopływ Usumacinta w południowym Meksyku), gdzie są endemitami (podobnie jak Theraps coeruleus i Paraneetroplus omonti). Młode osobniki od pozostałych przedstawicieli rodzaju można poznać po charakterystycznych plamach na boku układających się w literę L, aczkolwiek na razie pewnie tego jeszcze nie widać.

Mam 8 sztuk, a przynajmniej tyle wpuszczałem, bo póki co na raz nie widziałem więcej niż 7 ale są płochliwe więc daję im czas (stąd też takie kiepskie zdjęcia, ale musiałem się pochwalić). Z czasem dołączą do nich Xiphophorus helleri z jedynego słusznego źródła. Wink

Na razie mają dla siebie 300 litrów.


Załączone pliki Miniatury
       
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Podziękowania złożone przez:
#2
No Piotrze, ale niespodzianka Zacieszacz Ja czekałem do 23.00 na newsa Oklasky
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Podziękowania złożone przez:
#3
Wyglądają zdrowo, trochę zestresowane ale to zapewne przejdzie za jakiś czas. Ciekaw jestem na co wyrosną, zawsze jakoś bardziej podobały mi się helleri ale nie miałem okazji widzieć dorosłych socolofi więc liczę na niespodziankę Smile Będziesz tworzył kolonię czy zamieszkają w przyszłości z innymi pielęgnicami?
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Podziękowania złożone przez:
#4
Liczę na częsty spam zdjęciowy i filmowy oraz spoooro opowieści o ich zachowaniu Big Grin Fajnie, że je masz, mega się cieszę Smile
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Podziękowania złożone przez:
#5
Dzięki za odpowiedzi. Już mogę powiedzieć, że wszystkie 8 sztuk przeżyło aklimatyzację i robią się coraz odważniejsze. Układ płci (jeżeli plamki nie są zmyłką) jest dość równy, tj. widzę 3 wyraźne samice, i to co ciekawe różnej wielkości. Największy samiec ma już 6 cm, więc wcale nie są takie małe Smile Podobnie największa samica ma jakieś 5 cm.

(03-05-2015, 08:05 AM)jaca303 napisał(a): No Piotrze, ale niespodzianka Zacieszacz Ja czekałem do 23.00 na newsa Oklasky
Hehe, sorry że tyle trzymałem Cię w niepewności Big Grin

(03-05-2015, 10:18 AM)filas napisał(a): Wyglądają zdrowo, trochę zestresowane ale to zapewne przejdzie za jakiś czas. Ciekaw jestem na co wyrosną, zawsze jakoś bardziej podobały mi się helleri ale nie miałem okazji widzieć dorosłych socolofi więc liczę na niespodziankę Smile Będziesz tworzył kolonię czy zamieszkają w przyszłości z innymi pielęgnicami?
No cóż, socolofi nie należą do najbardziej kolorowych Thorichthys, moje póki co są dość "majtkowe" (czyt. różowe) w ubarwieniu, ale ilość niebieskiego na pewno z czasem się zwiększy. Dla mnie u tego gatunku nie tyle kolory co wielkość i temperament są najważniejsze - mam wrażenie, o czym przekonam się z czasem, że to prawdziwe "pielęgniczki" z AC.

Na razie będą mieszkały z mieczami (jak te ostatnie będą duże na tyle, by je do nich wprowadzić) niemniej jeden gatunek pielęgnicy z tego samego rejonu co T. socolofi interesuje mnie w szczególności. Mowa rzecz jasna o Theraps coeruleus, ale jak sam wiesz najlepiej nie jest łatwo o te ryby. No i pomimo tego, że te ostatnie też są dość małe i osiągają tylko 15 cm, to i tak wolałbym przeznaczyć takiemu połączeniu większe akwarium. Niemniej jeżeli kiedyś tam w przyszłości dorwiesz i rozmnożysz to raczej nie podaruję sobie takiej okazji Wink

(03-05-2015, 10:32 AM)mei napisał(a): Liczę na częsty spam zdjęciowy i filmowy oraz spoooro opowieści o ich zachowaniu Big Grin Fajnie, że je masz, mega się cieszę Smile
No to chyba już tradycja tego forum, więc czemu ja miałbym się wyłamać Smile Jak pisałem ryby już się oswajają więc w najbliższym czasie na pewno coś wrzucę.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Podziękowania złożone przez:
#6
Miecze powiadasz, hmm, jakoś miecze wydają mi się za duże do tak delikatnych pielęgnic. Nie ma czegoś mniejszego, dostępnego np. u Tilmana co by lepiej pasowało? Chyba, że jestem w błędzie i taki układ będzie się dobrze prezentował.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Podziękowania złożone przez:
#7
(03-05-2015, 21:38 PM)filas napisał(a): Miecze powiadasz, hmm, jakoś miecze wydają mi się za duże do tak delikatnych pielęgnic. Nie ma czegoś mniejszego, dostępnego np. u Tilmana co by lepiej pasowało? Chyba, że jestem w błędzie i taki układ będzie się dobrze prezentował.
Nie przesadzajmy, widziałem mieczyki u Łojca (ups! zdradziłem swoje źródło Big Grin ) i to nie są znowu jakieś kolosy. Ba, mam nadzieję, że w pełni wyrośnięte socolofi nie będą stanowiły dla nich zbytniego zagrożenia.

Wrzucam zdjęcia z dziś, na pierwszym największy samiec, co ciekawe wcale nie jest to najbardziej kolorowa ryba. Ale tak jak pisałem, do pełni barw jeszcze trochę im brakuje.

Na drugim za tym dużym samcem widać najmniejszą z samic.


Załączone pliki Miniatury
       
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Podziękowania złożone przez:
#8
Witam, Gratulacje Piotrze... Ostatnie zdjęcie wygląda tak, jakbys sam łapał te rybki w Ameryce Środkowej i przed ostatnim połowem wskoczył na chwilę do wody i zrobił to zdjęcie ...Smile 

Pozdrawiam i Powodzenia!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Podziękowania złożone przez:
#9
(04-05-2015, 10:39 AM)galimedes napisał(a): Witam, Gratulacje Piotrze... Ostatnie zdjęcie wygląda tak, jakbys sam łapał te rybki w Ameryce Środkowej i przed ostatnim połowem wskoczył na chwilę do wody i zrobił to zdjęcie ...Smile 

Pozdrawiam i Powodzenia!
Hehe, dzięki. Szczerze mówiąc to pierwszy raz od postawienia regału jestem zadowolony z obydwu akwariów (nawet jeżeli socolofi nie mają docelowego towarzystwa) i być może wrzucę dziś ich zdjęcia do odpowiedniego tematu.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Podziękowania złożone przez:
#10
No Piotrek minęły 3 miechy a ty nic nie piszesz o socolofi ani niw stawiasz fotek. Jak się ma obecnie sytuacja w akwa ? Zalamka
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości