• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dziwny problem z naświetlaczem led 10W

#1
Witam,

Dzisiaj zamontowałem nowe oświetlenie do akwarium, ma służyć jako oświetlenie nocne. 10W naświetlacz led kupiony w castoramie. Problem pojawił się gdy zapaliłem naświetlacz, wszystkie ryby jak z armaty po kątach i teraz pływają tylko do miejsca gdzie sięga światło naświetlacza. Wcześniej ryby pływały przy paskach ledowych, dużo mocniejszym świetle niż teraz ale hmm barwy mieszanej ciepłych i zimnych ledów. Natomiast naświetlacz jest zimnej barwy... Myślicie, że to może być powód płochliwości ryb?Undecided Akwarium 600 litrów, obsada AC.

Pozdro.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
10W naswietlacz jako nocne? za mocne wg mnie.
U mnie za nocne robia dwie lampki punktowe 1W (światło żółte) i wystarczy /niebieskie jest prawie/dla nas niewidoczne.
Na jakiej wysokosci nad lustrem wody jest?
U mnie 2x20W/ciepła plus listwa 20W/zimna robi za dzienne /720L akwa, i wiszą 25cm nad lustrem wody.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Akwa służy także jako oświetlenie nocne w domu także jest mi to niezbędne aby świeciło także w miarę mocno. 1W sobie nie poradzą.
Myślę, że jest około 10 cm nad wodą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Coś za coś... Jeśli potrzebne jest oświetlenie pokoju można wtedy dać normalną lampkę Wink

w jednym z akwariów mam 6w led jako dzienne i to już dość mocno daje.
Rolleyes Central America Buzki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
No dobra ale czym może być spowodowane to, że ryby tak panicznie boją się tego światła? Naświetlacz 10W przy moim zbiorniku długości 2 metrów oświetla może połowę długości a druga część jest jest lekko szara i tam ryby siedzą. Na noc wyłączę oświetlenie, jutro w dzień będzie naświetlacz włączony, zobaczymy jak ryby będą się zachowywać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(08-03-2015, 22:48 PM)romanneq napisał(a): No dobra ale czym może być spowodowane to, że ryby tak panicznie boją się tego światła? Naświetlacz 10W przy moim zbiorniku długości 2 metrów oświetla może połowę długości a druga część jest jest lekko szara i tam ryby siedzą. Na noc wyłączę oświetlenie, jutro w dzień będzie naświetlacz włączony, zobaczymy jak ryby będą się zachowywać.

Najzwyczajniej w świecie stresujesz ryby tym naświetlaczem. Mam 720-tkę bez oświetlenia nocnego a w dzień świecą 4 x 10W i nawet jedna szt takiego oświetlenia daje zdecydowanie za dużo światła moim zdaniem aby było włączone w nocy. Jak potrzebujesz oświetlić pomieszczenie w nocy z jakiś powodów to włącz jakąś lampkę poza baniakiem i to nie za mocną.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(08-03-2015, 22:48 PM)romanneq napisał(a): No dobra ale czym może być spowodowane to, że ryby tak panicznie boją się tego światła?
Bo je po prostu razi? Nie są przyzwyczajone do ostrego światła i tyle.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dziś zamontowałem ten naświetlacz także jeszcze nie świecił w nocy. Zaraz popołudniu jak zapaliłem go to w akwarium działo się to samo co teraz a pomieszczeniu było jeszcze jasno.

(08-03-2015, 23:03 PM)Ruki napisał(a): Bo je po prostu razi? Nie są przyzwyczajone do ostrego światła i tyle.

To Ruki co radzisz? Wiem, że nie będę tego już świecił na noc... ale w dzień to dosyć ciekawie wygląda i na pewno lepiej niż paski ledowe które oświetlają całe akwa równomiernie. Myślisz, że z czasem ryby się przyzwyczają?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jedne się przyzwyczajają, a inne nie. Spróbuj zmniejszyć trochę intensywność światła- nie musi być elektroniczne sterowanie, wystarczy przysłonięcie bibułą.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jak mozesz zwiększ odl.od lustra wody, i najpierw nich włączają się listwy, i po kilku min.dopiero naswietlacz./ w dzień. W nocy jak pisałem wczaśniej.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości