• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Crenicichle 375l

#1
Wink 
W zbiorniku 150x50 chciałbym trzymać Crenicichle,i tu pytanie do Was: jakie gatunki polecacie do takiego akwarium? Crenie najlepiej średnich wielkości od 15 do max 20-23 cm; poza tym dobrze gdyby to były gatunki które nie spędzają całego dnia w ukryciu oraz mają ciekawe ubarwienie (wiem,że mam spore wymaganiaOczko)_W zbiorniku docelowo miała by zostać jedna para Creni, kilka sumów(jeszcze nie wiem jakie) plus coś na wierzch (jakieś ławicowe).
Liczę na Waszą wiedzę i doświadczenie bo w necie jest b. dużo sprzecznych informacji na temat osiąganych rozmiarów przez poszczególne gatunki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja mogę polecić gatunek, który mam.

Crenicichla regani.

Piękne, średnie (samce z 15cm spokojnie, samice mniejsze) i ŚMIAŁE ryby Smile

Mam je w deko większym dnie (150x60cm), ale do Twojego śmiało się nadają. Przemyśl kwestie haremu u tych ryb Smile.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(05-03-2015, 19:45 PM)Pley napisał(a): Ja mogę polecić gatunek, który mam.

Crenicichla regani.

Piękne, średnie (samce z 15cm spokojnie, samice mniejsze) i ŚMIAŁE ryby Smile

Mam je w deko większym dnie (150x60cm), ale do Twojego śmiało się nadają. Przemyśl kwestie haremu u tych ryb Smile.
A może dużo kryjówek (korzenie, patyki, liście a pod nimi dodatkowo poukrywane rurki czy inne kryjówki) i więcej samców? Zastanawiam się, czy dałoby radę.

Na pewno opcją wartą rozważenia są C. compressiceps, a idąc w całkowite maleństwa - porządna grupa Teleocichla Wink

Proponuję omijać gatunki z grupy saxatilis. Nie mówię, że nie są piękne - bo są - ale ta ich płodność... potrafi być problematyczna.

A jakbyś bardzo chciał jakiś duży gatunek to poszukaj C. vittata - subtropikalny, spokojny gatunek, który rozmnaża się w akwariach Smile

Z subtropików w dostępne bywają (jeżeli mnie pamięć nie myli) dorastające do 20 cm C. minuano. Ryby z subtropików mają tę zaletę, że nie wymagają tak kwaśnej wody jak te tropikalnej części SA, i nie trzeba grzać im wody Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Powiem szczerze,że o C. vittata myślałem (bardzo mi się podoba) ale spotkałem opisy iż dorasta do 30cm a to trochę za dużo do 375l (chyba że opisy były błędne bo jak wspomniałem na temat Creni w necie dużo sprzecznych info). O C. regani z kolei czytałem ,że rośnie do 8cm i dlatego ją skreśliłem bo jak dla mnie trochę mała.
Z innych podobają mi się:
-C. acutirostris  (tu też podają sprzeczne info co do rozmiarów)
-C. celidochilus  (tu z kolei podają różne temp. w jakich należy trzymać te rybki)
-C. cincta "peru" (również różne info co do rozmiaru )
-C. multispinosa "surinam"
-oraz C. saxatilis.
Co o nich sądzicie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Acutirostris to też dobry pomysł, mógłbyś trzymać parę z jakimiś ziemiojadami, z tego co czytałem nie są agresywne ani przesadnie wielkie (takie przerośnięte regani)

Celidochilus to rzadka ryba występująca w niezbyt dostępnym rejonie Urugwaju, skąd przywożona jest tylko przez ludzi, którzy jeżdżą na wyprawy z Felipe Canterą. Niestety przy rozmnażaniu są agresywniejsze niż vittaty i  przeciwieństwie do niektórych odmian C. vittata one muszą przejść zimowanie. Może Mady_haze coś więcej napisze Smile

Cincta jak wszystkie "lugubris" rośnie do ponad 30 cm.

Multispinosa to raczej dość drogie ryby, podobne są ternetzi. Też mowa tu o długości rzędu 30cm. Są niezwykle piękne.

O grupie Saxatilis pisałem - piękne ryby ale zbyt płodne. Totalne przeciwieństwo dużych gatunków, które prawie w ogóle się nie rozmnażają Smile

Wyrośnięty samiec vittaty potrafi zbliżyć się nawet do 40cm, ale to spokojne ryby, które dorosłe (!) można trzymać w grupach. Ale może i masz rację, takie rozmiary to nie do 375.

Którykolwiek gatunek nie wybierzesz będziesz zadowolony; a kilka sztuk mniejszego gatunku takiego jak C. notophthalmus też będzie robił wrażenie.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(06-03-2015, 00:51 AM)piotrK napisał(a): Acutirostris to też dobry pomysł, mógłbyś trzymać parę z jakimiś ziemiojadami, z tego co czytałem nie są agresywne ani przesadnie wielkie (takie przerośnięte regani)

Celidochilus to rzadka ryba występująca w niezbyt dostępnym rejonie Urugwaju, skąd przywożona jest tylko przez ludzi, którzy jeżdżą na wyprawy z Felipe Canterą. Niestety przy rozmnażaniu są agresywniejsze niż vittaty i  przeciwieństwie do niektórych odmian C. vittata one muszą przejść zimowanie. Może Mady_haze coś więcej napisze Smile

Cincta jak wszystkie "lugubris" rośnie do ponad 30 cm.

Multispinosa to raczej dość drogie ryby, podobne są ternetzi. Też mowa tu o długości rzędu 30cm. Są niezwykle piękne.

O grupie Saxatilis pisałem - piękne ryby ale zbyt płodne. Totalne przeciwieństwo dużych gatunków, które prawie w ogóle się nie rozmnażają Smile

Wyrośnięty samiec vittaty potrafi zbliżyć się nawet do 40cm, ale to spokojne ryby, które dorosłe (!) można trzymać w grupach. Ale może i masz rację, takie rozmiary to nie do 375.

Którykolwiek gatunek nie wybierzesz będziesz zadowolony; a kilka sztuk mniejszego gatunku takiego jak C. notophthalmus też będzie robił wrażenie.
Co do Celidochilus to jak Piotrek powiedział to rzadka ryba. Felipe wysyłając te ryby głownie do Japonii dostaje za sztukę ok 150$. Podobno ida za 250$. Wielkość okolo 10cm. Nie ma generalnie ich na rynku, ale ryba wyjatkowa chociażby na kształt i kolorystykę. Być może przywioze je do Polski w listopadzie i to głównie na zamówienieHura 

Ja raczej sklaniałbym sie do grupy saxatillis. Ogólnie dostepne ryby. Dorastają do 20cm. Duzo potrafia zjeść przez cały dzień ponieważ poprzez swój szczupakowaty kształt potrafią pływać ze stynką cały dzień, ale ja pod koniec pokonają. 150x50 sądze że może być ok dla dorosłej pary. Dwie pary to gwarancja wojny i strat. Może uda Ci się utrzymać jeśli zagracisz odpowiednio akwarium.

Małe Crenie to nie moja działka, ponieważ jak dla mnie w takim zbiorniku zginą wśród zarośli. Oczywiście grupa średniej wielkości tez musi mieć duzo kryjówek, ciemne światło, bo zwykle kryja się w korzeniach drzew lub roslin pływających. Atakuja głównie nocą. Moje stado Astyanaxów w ilosci 12 sztuk wielkosci 5-7cm znikneło w jedna noc a zjadły je ryby wielkosci 10-12cm. Swoje pary trzymałem osobno. mozna dodać do nich dorosle ziemiojady ewentualnie - większe niżeli "paszcza" i rosnące szybciej niżeli one:-). Czyli najlepiej kupic juz takie 10-12cm.

P.
[b]1300 l - SA

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Zawsze pociągały mnie nietypowe zarówno z wyglądu jak i z zachowania oraz trudniej dostępne gatunkówWink
Dzięki Waszym radom wybór zawęziłem do trzech gatunków:
-Acutirostris
-Celidochilus o ile uda się ją zdobyć, choć w poście mady haze widzę światełko w tuneluSmile(możecie coś więcej napisać odnośnie jej zimowania)
-Multispinosa (pisząc raczej droga można wiedzieć chociaż orientacyjnie o jakie kwocie mówimy?)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Trzymaj się fotela:
http://shop.panta-rhei-aquatics.com/Sues...::319.html

Może to nie poziom C. zebrina, ale i tak do tanich nie należy. Niestety w ofercie zazwyczaj są dorosłe osobniki i stąd bierze się ich cena. Nie mniej atrakcyjne są C. ternetzi, choć może nie aż tak piękne jak multispinosa:
http://shop.panta-rhei-aquatics.com/Sues...::267.html

C. acutirostris też są dostępne w Panta-Rhei:
http://shop.panta-rhei-aquatics.com/Sues...::602.html

Ale to też dorosłe ryby. Czasem trafiają się młodsze, tańsze osobniki. Generalnie jeżeli chcesz ciekawe, duże Creni, to polecam śledzenie oferty tego sklepu.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dzięki piotrK,powiem szczerze że jeśli miałbym kupić dwie rybki to te 800zł za szt. jest jeszcze do zaakceptowania. Problem w tym jak piszesz że z reguły są to dorosłe ryby i aby mieć w miarę zgraną parę musiałbym kupić kilka młodych osobników by same się dobrały. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Możecie doradzić jeszcze jakie biotopowe towarzystwo mogę z nimi umieścić w tym akwarium?
Ta sama prośba jesli chodzi o Celidochilus, i napiszcie proszę coś o tym zimowaniu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(07-03-2015, 18:51 PM)Mario 81 napisał(a): Dzięki piotrK,powiem szczerze że jeśli miałbym kupić dwie rybki to te 800zł za szt. jest jeszcze do zaakceptowania. Problem w tym jak piszesz że z reguły są to dorosłe ryby i aby mieć w miarę zgraną parę musiałbym kupić kilka młodych osobników by same się dobrały. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Możecie doradzić jeszcze jakie biotopowe towarzystwo mogę z nimi umieścić w tym akwarium?
Ta sama prośba jesli chodzi o Celidochilus, i napiszcie proszę coś o tym zimowaniu.
Odniose sie do Celidochilus:

Jest ona odławiana w rzece Rio Cuareim w rejonie Salto w okolicach Artigas - zatem północ Urugwaju. 

Towarzystwo: Australoheros n. sp."Red Cuaro", Rhabdotus sp. "Sequeira" (ex Meridionalis). Poza tym Gymnosy, ale raczej nie radziłbym, bo małe zostana zjedzone. 

Z tych dwóch radziłbym Australoheros, ale dorosłe osobniki, ktore nie zmieszczą sie do pyska.

Północny Urugway to raczej zimniejsze wody, zatem dzikusy z tego regionu powinny pozostac w cyklu zimnym/ciepłym.

http://edburress.blogspot.com/2010/12/cr...hilus.html
[b]1300 l - SA

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości