• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pompy/głowice jako mechanik

#31
PowerHeady to klasa, wiadomo, jednak cena trochę przemawia za Aquelami i obecnie zakupiłem dwa na testy.

Kupiłem do porównania model 2000 i 1000. Kupiłem również dwa rodzaje gąbek - gotowy kosz Aquaela podwieszany pod głowicą, zaskoczeniem była dla mnie bardzo mała gęstość gąbki, w zasadzie małe drobinki przelatują przez nią i nie jest możliwe uzyskanie klarownej wody przy tym wkładzie, kupiłem również gąbkę starego typu, bardzo gęstą, którą zawiesza się bez specjalnego kosza nadziewając na ażurową rurkę.

Teraz konfiguracje przy obecnej, dosyć dużej obsadzie, sporo pielęgnic kopiących i żerujących w piachu.

Aquael 1000 z drobną gąbką - bardzo słaba wydajność, w akwarium nieustająco unoszą się małe drobinki, filtr nie ma wystarczającej wydajności żeby to na bieżąco wyłapać.
Aquael 200 z dedykowanym koszem i grubą gąbką - mega przepływ za to słaba efektywność gąbki, małe drobinki przelatują, jedynie duże syfki się zatrzymują, po tygodniu gąbka zaledwie była nieco przybrudzona tylko w górnej części.

Druga konfiguracja, obecna i zadowalająca Smile

Aquael 1000 z dedykowanym koszem i grubą gąbką, przepływ silny ale na tyle słabszy od 2000, że na gąbce zostaje o wiele więcej syfku, nadal nie wyłapuje drobinek ale to wada tak dużej granulacji gąbki.
Aquael 2000 z bardzo drobną klasyczną gąbką, dobra wydajność i MEGA sprawność, w zasadzie po godzinie od karmienia już widać klarowną wodę bez drobinek unoszących się, rano efekt niemal jak by nie było wody w akwarium Big Grin

Teraz niestety główna wada konstrukcyjna dyfuzora!!!
Po założeniu dyfuzora na 2000 jej wydajność wyczuwalnie mniejsza od 1000 bez dyfuzora. Kolesie skonstruowali dyfuzor na kształt dyszy aby łatwiej zasysało powietrze, po rozwierceniu otworu dyfuzor przestał je zaciągać Sad. Główna wada to że wężyk jest nadziewany na cieniutką końcówkę w dyfuzorze co znacznie zmniejsza jego przekrój. W głowicach PowerHead wężyk jest wciskany w większy otwór a nie nasadzany co nie zmienia przekroju i powietrze zasysane nie ma praktycznie wpływu na wydajność pompy, spadek jest znikomy.

Pozostało przekonstruować dyfuzor w Aquaelu i potestować go przez dłuższy czas. Robi wrażenie dobrej głowicy i chyba zdecyduję się na nie ostatecznie. JAk jeszcze zauważył bernard, przyssawki są mega dobre, trzymają się konkretnie Smile
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Pompę T-head 750 l/h firmy Aqua-shut (firma wykupiona obecnie przez Aquel) stosuję od dawna. Wg mnie najlepsza jako wspomaganie do większego akwa/ z gąbką okrągłą, drobną o wys.20cm jest super. mam teraz trzy takie/jedna na zapas ale ta ponad 10letnia nie chce się zepsuc nadal działa.
ps. nie to co grzałki Aquael /trzy typy różne i wszystkie padły -grzeją stale, ale p[odpiąłem ją pod regulator grzałki skalar/gdzie znowu sama grzałka się przepaliła/ i jest OK.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Ja od 2006 używam AQUAEL 1100 powerhead i jest to świetny produkt, którego wydajność, cicha praca (9 lat) i jakość jest do mnie satysfakcjonująca. Więc myślę, że gdybym miał zmienić to na wersję 2000
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
A ja mam okazję korzystać z aquaszut turbo 750 - jego zdecydowanym plusem jest energooszczędność. Jego wadami są między innymi wielkość i szybka utrata mocy przy delikatnym nawet zapchaniu gąbki - nie może przez to napowietrzać itd. Jak dla mnie bardzo dobry produkt ale jest jednak pare ale... Niestety po paru latach użytkowania trafia mi go szlag - zaczyna terkotać jak traktor i bardzo szybko traci moc nawet przy czystej gąbce. Może to być wina rozmagnesowanego wirnika? Wink


Mam też okazję korzystać z filtra aquael turbo 500 - to jedyna turbina aquael, która pobiera mało prądu. Plusami oprócz niskiego poboru prądu są wielkość oraz to, że nawet przy zapchanej gąbce nie traci zbyt wiele na swojej mocy. Ta 500 wystarczy aby w akwarium 112 - 200l zrobić małą wirówkę. Jest to raczej bezgłośny filtr. Następnym plusem jest jego uniwersalność. W kategori poboru prądu aquaszut nie ma sobie równych. Ale w całej reszcie aquael goni lub wychodzi na prowadzenie. Zadowolony jestem z obu filtrów. Jednak do średniego akwarium tzn 600-1500l wybrałbym właśnie aquael.
Rolleyes Central America Buzki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Ja w swoim akwarium 700 litrów używam aquaela turbo 2000 jako mechanika i jestem z niego mega zadowolony. Jednak po pół roku użytkowania otwór w wirniku na tyle się wytarł, że filtr dostawał strasznych drgań i trzeszczał. Filtr był oczywiście na gwarancji - napisałem do serwisu aquaela maila i na następny dzień rano dostałem przesyłkę z nowym wirnikiem. Problem ustąpił a filtr śmiga jak nówka, bezgłośnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
pół roku to strasznie szybko, mam na dzieję, że u mnie to dłużej przetrwa, swoją drogą nawet nie obejrzałem sobie iglicy i wirnika Tongue
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Szczerze nie spodziewałem się, że tak szybko może się to zużyć... mam turbo 1500 w innym akwarium i tam działa bez problemu już przez 2 lata. Swoją drogą nawet nie pytali mnie o paragon ani nic, po prostu przysłali mi wirnik za darmo także aquael spisuje się na medal! Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Przy tych filtrach aquaella turbo czy circulator 1000,1500,2000 jakie gąbki stosować do czyszczenia mechanicznego - 10,20,30 czy 45 PPI ?
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
To zależy jaką zawiesinę chcesz usunąć z wody.Standard to ppi 10. Do dokładnego stosuję się watę, flizelinę lub tz.skarpety zakładane zaraz po spływie wody z komina  tam gęstość jest rzędu 100mic/ 0.1mm; 200mic 0.2mm itd. ale te raczej w akwariach morskich się używa.
Chodź nie widzę przeciwwskazań aby użyć je w akwariach słodkowodnych jeżeli zależy nam na kryształku.
 Paski flizeliny też możesz przyciąć na dowolny wymiar i owinąć sobie na rurce zasysającej przy powerhead. Lub dodatkowo owinąć np.grubszą gąbkę....ja tak robiłem kiedyś.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości