Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Pompy/głowice jako mechanik
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Po woli uzbrajam się w potrzebne sprzęty Smile
Nadszedł czas na wybór odpowiednich pomp, które posłużą jako filtry mechaniczne z podpiętymi gąbkami oraz wygenerują sporą cyrkulację w akwarium.
Mam kilka na oku, różnią się dosyć mocno jeżeli chodzi o parametry wydajności i mocy. Osobiście sporo lat używam PowerHead'a kupionego jakieś kilkanaście lat temu i jestem bardzo zadowolony. Na dzień dzisiejszy pojawiło się kilka pomp konkurencyjnych o których nic powiedzieć nie mogę bo zwyczajnie nie miałem z nimi do czynienia na przestrzeni np. roku lub kilku lat.

Aquaszut T-HEAD 750
- wydajność 750l/h
- moc 5,5W 

Aquael CIRCULATOR 2000
- wydajność 2000l/h
- zużycie energii 27W

Aquarium Systems Maxi-Jet PH 1200
- wdajność 1200l/h
- moc 14W

Aqua Clear Power Head 802 (70)
- wydajność 1500-1300 - bez i z napowietrzaniem !!!
- moc 20W

Kto używa któreś z tych pomp już dłuższy czas i mógł by powiedzieć co nie co o ich jakości, wydajności....

Nie biorę pod uwagę ceny, to ma być zakup na lata i liczy się dla mnie jakość oraz to na ile producent jest szczery z podanymi parametrami. Dla przykładu żaden po za Hagenem nie podaje jak zmienia się wydajność kiedy włączymy dyfuzor Tongue

Dodam jeszcze, że pompy mają mi poruszyć wodę w akwarium 3 metrowej długości.
Od jakiegoś czasu używam trzech pomp max jet w domu. Polecam-dosc ciche i niezawodne ale nakładka do skierowywania strumienia wody do niczego bo szybko się poluzowuje i zaczyna najpierw brzęczeć, a potem poprostu nie spełnia swojej roli (przynajnmniej w mocniejszych modelach). Poza tym miałem do czynienia z kilkudziesięcioma maxi jetami w laboratorium i podczas dwóch lat padło kilka sztuk, ale były bardzo stare. Myśle że to dobre pompy, kiedyś używane były w morszczyźnie a tam jak wiadomo, ze względu na duże ilości mikroorganizmów zarastających wszystko co sie da, byle co długo nie pociągnie.
Dużo dobrego słyszałem o aquaclearach, zarówno na forach jak i od jednego warszawskiego hodowcy który też nie miał z nimi problemów od kilkunastu lat. 
AQUAEL

[attachment=20014]

Posiadam/ałem wszystkie pompy tego producenta poza 1500l.
Co można powiedzieć o nich - bardzo ciche, doskonale wykonane, stosunkowo TANIE. Mój ulubiona seria pomp. Posiadam też Atmana, ale wpada on w rezonans bardzo łatwo. Niemniej też ciekawe pompy i cenowo podobnie. Z tych dwóch wybieram AQ-el.

Mają super łopatki, standardowy rozmiar wylotu więc można dopasować wiele różnych rozwiązań - od Eheima czy innego producenta.
Duża moc przy zapchanej gąbce daje taki efekt że ciągnie to wodę do granic wytrzymałości gąbki, wssysa do środka ją nieraz. Dyfuzor spowalnia przepływ - nasadka dyfuzora ma wewnąrz średnice mniejszą o 1/3 minimum (Rozwiercałem to nieraz, ale i tak jest wtedy odrobinę mniejsza) Bardzo wygodna regulacja przepływu!

Na Twoim miejscu zastosowałbym 3 pompy 1000l/h - 33W, lub 2x 1000l i 1x1500l - 44W. Jeżeli zależy Ci - a zależy jak wiem Tongue - na jakiejś energooszczędności to nie warto stosować tych 2000l/h bo mają bardzo duży skok pobierania prądu w stosunku do 1500l/h.
Pompa ta ma dość dużą wysokość podnoszenia więc pewnie dlatego taki nagły skok poboru mocy.
Dzięki za odpowiedzi.

Wstępnie planowałem zastosować 3 pompy, jedną bardzo mocną z gąbką drobną i dwie o mniejszej mocy z gąbkami grubszymi
Być może układ jedna 2000 i dwie 1000 był by dobry?
Na pewno. Zwróciłem Ci uwagę na pobór mocy tych pomp żebyś wybrał sobie najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym. 3000-4000l/h to będzie i tak już niezły prąd wody Smile
Jesli chodzi o sam prąd wody to zastosowałbym pompę cyrkulacyjną z szerokim strumieniem wody. Sam używam tunze 6055 w 375l z tropheusami. Tak pompka daje max 5500l/h a pobiera przy tym tylko 18w.
peroxysom, pompy cyrkulacyjne to będzie na pewno krok kolejny, na początek będę łączył cyrkulację z filtracją w jednym rozwiązaniu, czyli głowice z gąbką.
ja używam głowice atmana 203 i daje naprawdę dobrze przy największej gąbce do niej 10 cm x 14 cm x 30cm. pobór energi trochę duży to jest wada. ale robotę robi na prawdę dobrą.

a zastanawiałeś  się żeby dać z jednej strony taką duzą gąbkę z głowicą a z drugiej strony jakiś mocny falownik. 
 falowniki mają mniejszy pobór prądu do wydajności w sumie głowica z duzą gąbką i falownik, pobór prądu byłby do przyjęcia a i ruch wody w takim długim akwarium tez by był dobry.
(02-02-2015, 09:05 AM)junior8 napisał(a): [ -> ]a zastanawiałeś  się żeby dać z jednej strony taką duzą gąbkę z głowicą a z drugiej strony jakiś mocny falownik. 
Jeśli ma to być równoczesnie filtracja biologiczna to ja bym dał co najmniej dwie duże gąbki i do tego falowniki.

Swoja drogą też zastanawiam się nad filtracją dużego akwarium i chyba też zdecyduje się na "powrót do korzeni" czyli głowice i duże gąbki.

Czy planujesz cos jeszcze jako filtracje biologiczna?
Filip tak jak kolega pisze. Falownik plus gąbka. Czytałem gdzieś ostatnio na ten temat. Dobry falownik daje około 20000 tyś/h i nie ma dużego poboru prądu. Ja osobiście sporobowałbym z falownikiem Jebao z regulacją przepływu.
Stron: 1 2 3 4