• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Kiedy można zalać nowosklejone akwarium

#1
Witam wszystkich,
mam pytanko może ktoś z Was ma większe doświadczenie w tej kwestii i rozwieje moje wątpliwości.

Niestety mój stały dostawca akwariów trochę mnie zwodzi i nie mogę się doprosić ostatniego największego baniaka do mojego fish roomu.
Akwarium 165x60x46h szkło 10 mm float czarny silikon.
Musiałem zmówić akwarium u innego szklarza i ten powiedział mi, że akwarium mogę zalać najwcześniej za 1 - 1,5 tygodnia po sklejeniu. Mój dotychczasowy dostawca mówił że zalewać mogę 2 dni po sklejeniu wprawdzie największe akwa jakie u niego do tej pory zamawiałem to 240-stka szkło 8 mm.

Czy możecie coś w tym temacie powiedzieć w oparciu o własne doświadczenia ? Czy jednak można wcześniej zalać zbiornik niż po 7-10 dniach ?
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Myślę że dużo zależy od wykonawcy. Przywoziłem akwarium od Przemka Wieczorka , które było sklejone w niedzielę ... zalane zostało już w czwartek . Litraż 450 litrów. Jeżeli cie nie pili aż tak mocno , to poczekaj chociaz tydzień Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Silikon schnie ok 1-2 mm dziennie. Wiec dlatego tyle trzeba poczekac zeby dobrze wysech.
Poprzednim razem moze szklarz wczesniej je wykonał i jak dostarczal tobie to stąd te dwa dni.
Tydzien cie nie zbawi. Lepiej poczekaj tak jak ci radzili
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
To lipa zalewałem te akwaria które do tej pory miałem 2-3 dni po sklejeniu (szklarz nie sklejał ich wcześniej) na moje szczęście do tej pory nic się nie stało i mam nadzieję, że nie wpłynęło to na żywotność akwariów.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Raczej jak nic się nie stało to stać się nie powinno... Tongue
Tak jak pisał wcześniej junior silikon schnie ok 1 - 2 mm na 24 h w temperaturze pokojowej czyli powyżej 20 stopni. Jak wiemy silikonu na "styku" szyb jest bardzo mało i może odparować na zewnątrz, gorzej jest z "wałkiem" wewnątrz akwarium, więc zakładając że "wałek" ma 5 mm to te dwa dni są w normie. Ale jak to mówią "przezorny zawsze ubezpieczony" czyli daj sobie spokojnie tydzień dla świętego spokoju Smile

PS
Czekam na dalszą relacje z FishRoom'u Big Grin
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
7dni się czeka przy standardowych baniakach. Ja nigdy nie wierze na słowo szklarzowi i dodatkowo czekam. Często jest to 7dni od przyjazdu do domu. Na węch wiadomo czasami że sklejone dzień wcześniej, a nie parę dni jak często można usłyszeć. Jeżeli brałeś w RI to możesz się zawieść na jakości wykonania.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Witam,
Kiedyś robiłem taki wałek z silikonu fi 10mm i przeciąłem go na środku po 12h. W środku był jeszcze nie zaschnięty silikon o ok. fi 2-3mm. Zatem schnie to dość szybko. Na opakowaniu silikonu soudal silirub aq jest napisane: czas całkowitego wyschnięcia do zalania akwarium wodą 4 dni. Czas wiązania zależny jest od wilgotności więc im ona wyższa tym szybciej można zalewać. Nie wiem jak dużą masz tam spoinę, ale te 3 dni od sklejenia poczekałbym.
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dzięki za odpowiedzi.
W takim układzie chyba jednak poczekam ten tydzień po sklejeniu, dla bezpieczeństwa.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
tydzień trzeba poczekać dla własnego bezpieczeństwa. wiem jak to jest jak stoi puste akwarium w domu to az sie człowiek gotuje żeby zalać wodąWink kilkakrotnie tak miałem.

dużo ludzi nie czeka i zalewa od razu i mówią ze nic się nie stało i na pewno tak było. tylko nie chciał bym żeby woda się wylała ten jeden raz i to akurat  u mnie Smile.

na spokojnie jak juz zalejesz to wstawiaj zdjęcia i pochwal sie kolegą
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Co to jest 7 dni Tongue Mnie prawdopodobnie spotka czekanie i gapienie się na puste szkło przez 6 tygodni... co to jest 7 dni Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości