• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [200l][Ameryka Południowa] Pierwsze kroki

#1
Cześć. To moje pierwsze akwarium, nawet niezupełnie bo jest własnością brata ale ponieważ mu się znudziło to postanowiłem je zagospodarować. Chcę się może nie tyle co pochwalić bo akwa jest mocno średnie, szukam raczej krytyki, z której będę mógł skorzystać w przyszłości bo planuję za kilka miesięcy sobie sprawić jakieś 500l lub więcej.


Akwarium 100/40/50h cm 200l
Filtracja: kubełek Fluval 204 680l/h
Ogrzewanie:1x100w Tetra
Oświetlenie:2x30w T8
Flora/wystrój: 
piasek, kamienie, korzenie, pistia, anubias, żabienica amazońska
Fauna:
5x Skalar Manacapuru
3x Zbrojnik niebieski 
Woda: kranowit, parametry nie mierzone, temperatura 27

Pisti było dużo więcej z korzeniami do 10cm ale wyrzuciłem prawie wszystko bo niestety ale rośliny były marne w paskudnym żółto-brązowym kolorze. Nie wiem dlaczego ale pistia u mnie woli się mnożyć na boki a ładnych długich korzeni nie chce wypuścić.

Po świętach chcę kupić L-183 i L-104, zastanawiam się też nad niewielką ławicą Zwinników Blehera ale nie wiem czy to już nie będzie przesada.



Ogólnie marzy mi się jakieś biotopowe BW ale ponieważ akwarium stoi w salonie a w rodzinie nikomu się BW nie podoba to do czasu aż sobie sprawię własne akwarium zostaje cw z jakąś zieleniną.


Fotki robione telefonem, niestety słabej jakości.
                       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Roślinki nie chcą ci rosnąć bo raz trochę kiepskie oświetlenie (0,3 wata na litr) a dwa to niezbadane parametry wody.
Niestety roślinki też mają swoje wymagania czyli ph i światło przede wszystkim a do tego mikro i makroelementy zawarte w wodzie i podłożu. Kranówka niestety nie jest przyjazna. Jeśli chodzi o połączenie skalarów i zwinników to parametry wody są podobne i dla urozmaicenia i ożywienia zbiornika mała ławica (max 15 sztuk) byłaby mile wskazana ale nie wiem jak duże są twoje skalary i czy nie potraktują zwinników jako obiektu polowań w okresie tarła, na co dzień raczej nie powinno dziać się nic złego.
Najpierw przebadaj wodę w akwa - ph kh i gh
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nie wiem czy na skalary nie za krótkie akwarium ;/, ale niech wypowiedzą się inni Smile
Akwarium fajne, tylko dodać tu kilka korzeni oraz patyków na dno Smile
Co do parametrów kolega wyżej już napisał co musisz zrobić Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Zastanawiam się w jak bardzo kwaśnej wodzie mogę trzymać te Manacapuru? Bo z tego co wyczytałem one żyją jednak w WW a nie BW? Zrobiłem sobie armatkę torfową, z której dostaję wodę o PH 5,5/6, będzie odpowiednia?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Z tego co się orientuję one żyją w wodzie o właściwościach ph - 6,5 do nawet 7,5 i twardości ogólnej do około 10 stopni (gh) więc woda którą otrzymujesz jest troszkę za kwaśna. Jeżeli będziesz robił podmianki wody po ok 10 - 15 litrów na tydzień to powoli zejdziesz z parametrami, ale musisz zbadać twardość węglanową (kh) i ogólna wody (gh) bo woda ma właściwości buforujące (o tym też można poczytać na forum) i nie zawsze jest możliwe zejście z ph na niższe bez regulacji kh i gh.
Najlepszym rozwiązaniem jest przepuścić wodę z filtra RO (pozbawioną substancji zatwardzających wodę) przez armatkę torfową w celu jej zakwaszenia.

Ale powoli... najpierw zrób:


1. Przebadaj wodę w akwarium
2. Przebadaj wodę w kranie
3. Przebadaj wodę po przepuszczeniu przez armatkę (może okazać się że torf obniży też wartości kh i gh - zależy co płynie w kranówie)
4. Porównaj wyniki i będziesz wiedział co robić

I najważniejsze dla nas 1 stopień wartości ph jest praktycznie nieodczuwalny, ale dla ryb jest to wahanie na poziomie ok 10 stopni !!!
Więc wszystko rób powoli i "z głową" żeby zwierzęta na tym nie ucierpiały, bo to one są tu najważniejsze !!!
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Witam.
Sam jestem użytkownikiem Fluvala 206 i ok. 140 l to jego granica także wszystko fajnie, ale dołóż jakiegoś mechanika np. Aqualela Fan2 + deszczownia.
L 104 to fajne zbrojniki, ale jak chcesz je widzieć to z 8-10 sztuk do tego zbiornika. Mam dorosłe sztuki i max. mają 7-8 cm. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
L 104 będą syfić i w nocy będziesz słyszał chrobotanie Wink jakbyś miał myszy Smile
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości