• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wstępna filtracja wody do stałej podmiany

#1
Stała podmiana - czyli lejąca się woda przez 24h o kontrolowanym małym przepływie wprost z wodociągów do akwarium. Pytanie w co uzbroić instalację żeby wstępnie przygotować taką wodę?

W grę wchodzą oczywiście korpusy filtrów narurowych, czym je wypełnić, ile ich zamontować? Interesują mnie konkretne odpowiedzi.

Jak wpływać będzie na wodę filtr węglowy? Woda ma zasilać zbiorniki z biotopem AC. Jak często należy wymieniać taki węgiel?
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Może zamiast węgla Purigen? Wychwytuje no2, no3 i nh4.
Korpusy... jeden albo dwa z wkładami sznurkowymi i póżniej jakiś na węgiel/purigen. Pozostaje tylko kwestia ciśnienia - Czy cały układ będzie działał, w sensie czy będzie wystarczające ciśnienie żeby woda się przecisnęła przez korpusy i na końcu przez kroplownik Smile Myślę że bez problemu, jednak warto na to zwrócić uwagę Smile
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Węgiel wyjdzie taniej niż purigen. Tongue Purigen nie wychwytuje też większości tego, co węgiel. Wink
Taki wkład węglowy raz na 2-3 miechy wystarczy wymienić.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Aby uzyskać stały przepływ podstawową sprawą będzie stałość ciśnienia (wody). Oczywiście to ciś. musi mieć odpowiednią wartość aby pokonać opory przepływu. 
Obecnie dodałem do swojej instalacji tzw reduktor ciśnienia (ca 65zł) gdyż przy chwilowych skokach ciś.w wodociągach (do 4atm.) miałem przelewanie się wody z baniaka z torfem.
Już pisałem że sam używam już wiele lat tzw prawie stałej podmiany wody:
Sieć wodociągowa (ciś.od 2 do 4 atm) -> Filtr na cały dom 50um z tzw płukaniem wstecznym ---inst.akwar.--> elektrozawór -> filtr tzw 10`` 20um -> filtr 10`` węglowy -> filtr 10`` 5um -> membrana RO -> 30L baniak z torfem -> AKWA z przelewem (odpływem) w filtrze typu Sump. Przepływ z RO nie jest stały, ale czasowy - sterowany progr.czasowym (zwykły za 15zł) i elektro-zaworem tzw pralkowym. Za duży przepływ "przelewał " baniak z torfem, a i wystarcza taki wg wyliczeń. Teraz cały czas do akwa dopływa woda z baniaka z torfem non-stop kropelkami - jak widzę teraz- 1 kropla co 1 sek co daje 9 ml/min = 90L/tydzień.
ps. węglowy wymieniam co roku i ten 5um; filtr 20um zależy - jak widzę że już czarny (dobrze jak korpusy przezroczyste) to wymieniam, membranę RO też zalezy - co roku przy wym.węglowego sprawdzam co wypływa z RO - jak już kilka stopni (2-3) lub przewodność ponad 20uS to wymiana- tak co 2-4 lata ( teraz jest trzecia).
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dzięki za opis, o jednym mi przypomniałeś - właśnie o ustabilizowaniu ciśnienia, zdarzało się u mnie sporadycznie, że ciśnienie skakało powyżej 5 atm. wiem, że tak było bo musiałem zmienić zawór bezpieczeństwa w instalacji Tongue Wiadomo, latem też czasami woda ledwo leci jak wszyscy ustawią podlewanie trawników.

Cała instalacja będzie u mnie prostsza, nie będzie membrany RO i nie będzie zbiornika z torfem - nie ten biotop. Woda będzie się lała całodobowo a spływała z akwarium otworem przelewowym więc skoki ciśnienia nie będą tak uciążliwe jak u Ciebie jednak wolał bym to mieć kontrolowane i mieś świadomość ile tej wody przelatuje.

Tak przeglądając korpusy i wkłady postanowiłem, że cenowo najkorzystniej wyjdą korpusy 10 calowe, pierwszy dam z wkładem 20um, drugi 5 um a trzeci węglowy, być może ten węglowy kupię 20 calowy żeby zyskać więcej powierzchni węgla. U mnie tygodniowo będę przepuszczał około 600 do 800 litrów, tego jeszcze nie wiem dokładnie bo nie mam doświadczenia z taką podmianą.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ja bym węglowy dał pomiędzy filtrami. Węgiel potrafi dość długo uwalniać drobinki do wody, a dzięki układowi f-w-f będzie czysto na wyjściu Smile
Sprawdź też, czy są na rynku wkłady węglowe do obudów 20".
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Są wkłady 20'', nawet z węgla z kokosów, ponoć najlepsze Tongue
Wstępna filtracja wody do podmiany to dla mnie najważniejsza część całego układu, nie będę tutaj oszczędzał na środkach, jak będzie trzeba dołożę jeszcze 4 korpus. Akwaria mają mieć dosyć ograniczoną filtrację w stosunku do pojemności Smile, ryb też będzie ograniczona ilość jak na zakładaną pojemność - zobaczymy co z tego wyjdzie Big Grin
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości