• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [726l][Ameryka Południowa]

#1
Akwarium: 220x55x60
Oświetlenie: belka Power LED 1W, 65 sztuk (55 białych, 5 czerwonych i 5 niebieskich), chłodzona wodą
Filtracja: 6 korpusów narurowych (2 mechaniczne z wkładem sznurkowym 100 mikronów, 4 biologiczne w tym 2xFBF) napędzane pompą Grundfos ALPHA2 L 25-60, do tego hydroponika w pokrywie
Ogrzewanie: ciepło z oświetlenia + grzałka 250W
Podłoże: piasek do piaskownicy
Rośliny: anubiasy i mikrosorium
Obsada:
10x neon czerwony (w planie duże stadko)
3x aequidens metae (samiec i dwie samice)
5x L104 panaque maccus
5x yasuhikotakia sidthimunki
3x platydoras armatulus
2x agamyxis pectinifrons
1x orinocodoras eigenmanni
 
 
Trochę opisu.
 
Projekt:
Prace zacząłem w maju 2014 razem z remontem pokoju. Ze względu na ograniczony budżet zdecydowałem się, że sporo rzeczy zrobię sam. I tak podstawa z ytong, filtracja, oświetlenie i pokrywa zostały zrobione przeze mnie.
Nie wszystko jeszcze jest wykończone, trochę rzeczy muszę popoprawiać, ale akwarium wystartowało tydzień temu i mogę już przy nim usiąść z kawką i się zrelaksować. Woda, część piachu i wkłady filtracyjne przeniosłem ze starej 200tki.
 
Filtracja:
W planach mam nakręcić krótki filmik i pokazać jak do wygląda. W skrócie jest tak jak w opisie. Wszystko na pcv 3/4 cala. Podwójny wylot + wężykiem idzie woda do chłodzenia oświetlenia i z drugiego końca wylatuje i zasila filtr hydroponiczny, czyli wszystko na jednej pompie.
Planuję jeszcze zakup cyrkulatora.
 
Obsada:
Jest to stara obsada z mojego starego 200 litrowego akwarium, która niecierpliwie czekała na nowy dom.
Co jeszcze dorzucę z ryb? Nad tym jeszcze głęboko się zastanawiam, bo z jednej strony chciałbym odwzorować w pewnym stopniu biotop, a z drugiej strony chęć trzymania ryb z różnych stron świata jest też silna.
Póki co niech te ryby co są nacieszą się wolną przestrzenią, a ja na spokojnie dobiorę resztę. Akary są już po jednym tarle. Samiec, który z jedną z samic był w stałym związku przez całe życie, po tym tarle zmienił partnerkę Smile
 
Na razie to chyba na tyle. Poniżej zdjęcia i film, akurat w roli głównej platydoras, bo akary są jakieś takie zmieszane po nieudanym tarle.



   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Co prawda ziele to nie moja bajka ale zbiornik wyglada bardzo dobrze - fajne korzenie i konary. Niefajna jednak na mój gust obsada, z tego wszystkiego zostawiłbym tylko akary i coś do nich dobrał a najlepiej sprzedać wszystko i ułożyć to na nowo. Neon padnie łupem akar niebawem i myślę że daremny trud tworzenia stada. Z kolei na dnie robi spory młyn platydoras któremu się sporo urosło Wink Widziałbym tam ziemiojady satanoperki/ guianacary/ może stadko geophagusa + stado jakiegoś większego bystrzyka i kirysa. W takiej aranżacji dobrze czuły by się też dyskowce i skalary. Musisz swoją obsadę przemyśleć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wszystko pięknie, ale będę bezczelny i powiem, to co ktoś musi - wywal te szafki i stawiaj czterometrowy zbiornik Big Grin Szafy możesz zawsze dać nad akwarium Big Grin

Tak poza tym to bardzo elegancki projekt. Jesteś zadowolony z filtracji, coś byś zmienił?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Super wygląda tak jak jest. Bez drzwi, surowo, biało. Extra.
Nie wiem czy sugerowałeś się moim projektem trochę, w każdym razie zrobiłeś coś czego ja bym nie zrobił drugi raz Big Grin 3 ścianki z bloczka wystarczyłyby w zupełności Smile Ja to w ogóle po ostatniej wizycie w Duisburgu stwierdzam że postawiłbym tylko na dwóch ściankach... bosh... ile miejsca na sumpa i resztę!!! No niestety ale człowiek uczy się całe życie Smile
Pokrywa z pvc? Wzmocnij pasami czy dodatkową płytą wieko bo się wygnie od ciepła Smile
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dzięki za dobre słowa.

Co do obsady to rozumiem i szanuję gust, ale sumy są nie do ruszenia. Ziemków jakoś nie lubię, nie wiem czemu, podobnie jak skalarów, a z kolei neony są nowe i właśnie na próbę, bo akary żyły już wcześniej jak były mniejsze z neonami i było w porządku. Te moje to są straszne lenie i nie przepadają za rybim mięsem, za to kochają białe i czerwone robaki z wędkarskiego.

Cytat:wywal te szafki i stawiaj czterometrowy zbiornik [Obrazek: biggrin.gif]

Kurcze wejdzie 450cm, ale to musiałbym dobrze kombinować i namawiać drugą połowę. W sumie teraz jak już ten stoi to mogę powoli zaczynać Big Grin

Cytat:Jesteś zadowolony z filtracji, coś byś zmienił?

Póki co jestem zadowolony. Pompa chodzi na 2 biegu, syf bardzo ładnie jest zbierany z całej powierzchni dna i wkłady sznurkowe na razie się nie zapychają. Może gdybym teraz to projektował i sklejał to dałbym mniej kolanek i starałbym się jakoś to ładniej posklejać tzn. prosto Tongue

Cytat:Nie wiem czy sugerowałeś się moim projektem trochę

Sugerowałem się kilkoma projektami, Twoim też i teraz też zrobiłbym 3 ścianki, dwóch bałbym się. Na samym początku jedna osoba doradzała mi 5 ścianek...

Pokrywa pcv. Dzięki za radę. Słyszałem, że to potrafi się wyginać z czasem. Dokleję dodatkową płytę dla świętego spokoju, chociaż ciepła nie będzie bo światło się nie grzeje, chłodzi je woda (1 stopień różnicy w temperaturze wody w akwarium a na wylocie ze światła, samo światło zimne w dotyku).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
2 ścianki owszem mogą być Smile Pod blat tylko trzeba dać profile metalowe Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(30-10-2014, 22:43 PM)Misiak napisał(a):
Cytat:wywal te szafki i stawiaj czterometrowy zbiornik [Obrazek: biggrin.gif]

Kurcze wejdzie 450cm, ale to musiałbym dobrze kombinować i namawiać drugą połowę. W sumie teraz jak już ten stoi to mogę powoli zaczynać Big Grin
No to walczysz! Im większy tym lepszy Big Grin
(30-10-2014, 22:46 PM)soltarus napisał(a): 2 ścianki owszem mogą być Smile Pod blat tylko trzeba dać profile metalowe Tongue
Solti, ktoś musi na forum zrobić taki baniak, bo inaczej nikt nie uwierzy, że się da Tak
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Co tam słychać w temacie ? 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Oprócz tego, że woda ciemnieje, to nic się nie zmieniło w środku.
Na zewnątrz też mało zmian. Dodałem tylko listwę maskującą styropian i płytę.

   

A tu wylot hydroponiki. Skomplikowany system rurek... Bezradny

   

W skrócie cała filtracja działa tak:
- woda jest zasysana rurą 3/4 cala i leci przez dwa korpusy z wkładami sznurkowymi 100 mikronów, korpusy zapychają się po tygodniu
- dalej jest pompa która pcha wodę do 4 korpusów biologicznych
- od biologii leci rura w górę do akwa
- następnie juz pod pokrywą jest trójnik i 1 wylot leci do chłodzenia ledów (wężyk 6mm) a drugi na główny wylot wody
- od chłodzenia ledów woda wpływa do filtra hydroponicznego i wypływa dwoma wężykami 6m z powrotem do akwa.

Obsada też się nie zmieniła bo ciągle się zastanawiam.

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Tongue 
narurowce imo weaste off money time and many others;] (moje zdnie nie sugerować się tym Tongue)
baniak przekombinowany ale ogólnie zacny.
szafki pod akwa koniecznie muszą dostać drzwi(brzydal)może to byc lacobel mleczne półtranspatętne(mi odpowiada takie szkło)

czy te ryby na ostatnim foto to matae?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości