• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dylematy związane z zakładaniem akwarium

#1
Witam wszystkich serdecznie,w związku z planowanym nowym akwarium z biotopem AC proszę o rady.
  1 Akwarium jakie chciał bym postawić to 200x60x50h ;niestety już na początku pojawiają się problemy;według kierownika budowy bloku nośność stropu po ustawieniu mebli wynosi 150kg/m2 (strasznie mało). Znacie jakiś sposób by mimo wszystko można bezpiecznie postawić takie akwarium (może w jakiś sposób większą część ciężaru mogłyby przejąć ściany nośne),czy lepiej od razu zrezygnować z tak dużego zbiornika?
  2 Filtracja jaką planuje to:- filtr narurowy z Alphą 2 25-40(2 korpusy 10cali podłączone równolegle z wkładem sznurkowym 100mikronów, następnie pompa a za nią korpus 20 cali jako FBF i korpus 10 cali wypełniony kaldnes-em)
- filtr JBL Cristalprofi Greenline e 1501 z prefiltrem w całości wypełniony kaldnes-em jako biolog
- pompa cyrkulacyjna Tunze nanostream  6045
- dodatkowo trochę jako część wystroju a trochę jako hydroponika korzenie monstery włożone do akwarium.
Jak myślicie da radę,coś byście zmienili ?
  3 Ogrzewanie Eheim jagger 300w,temp. w pokoju waha się od16- 17 najniższa zimą do 26 najwyższa latem( starczy czy dokupić drugą?)
  4 Oświetlenie to trzy naświetlacze led 10w
  5 Jeśli chodzi o obsadę to mam dwa warianty.
Pierwszy to para ex-Cichlasoma bocourti (moje marzenie),Astatheros robertsoni(5-6szt.) lub para Archocentrus spilurus plus ok 10 szt.Hyphessobrycon anisitsi gdyż Astyanax-ów raczej nie uda mi się zdobyć.
Drugi wariant to para Vieja argantea, para Paratheraps fenestratus lub ex-Cichlasoma pearsei i rozpraszacze jak wyżej.
Jeśli jednak ze względu na wspomnianą wytrzymałość stropu nie będę mógł postawić takiego zbiornika to czy którąś z obsad(może po lekkiej modyfikacji) mógłbym trzymać w akwarium 150x50x50? (takie aktualnie posiadam)
 Będę wdzięczny za wszelkie rady i sugestie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Co do nośności stropów to spokojnie możesz takie akwarium postawić (byle nie na środku pokoju, tylko najlepiej pod ścianą nośną).

Co do oświetlenia to nie wiem czy trzy oświetlacze dadzą radę...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Mario 81, zapytaj tego kierownika budowy, czy aby jednego zera nie zabrakło i nie powinno być 1500kg/m2 ?
Na "chłopski rozum", jak stanie dwoje dorosłych ludzi obok siebie (i jeszcze dziecko czasami się wtuli) to strop się zawali???

A baniaczek szykujesz całkiem fajny Spadaj  
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
 "Nie lękaj się" stawiaj śmiało i "więcej światła..." 
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
wojtekr: nie brakuje zera, takie są obciążalności stropów tzw starego budownictwa
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ja miałem niedawno ten sam problem i mój chrzestny tak samo odradzał mi tego pomysłu (jest architektem). Obecnie stoi u mnie w pokoju jakieś 1500kg na długości 3m.

Te 150kg/m2 to jest standard i tak powinno się liczyć. Natomiast w praktyce wytrzymuje więcej
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(24-09-2014, 23:09 PM)ancymonek napisał(a): wojtekr: nie brakuje zera, takie są obciążalności stropów tzw starego budownictwa

w takim razie tam strach w ogóle chodzić.
Ktoś już kiedyś dał taki przykład: syn organizuje 18-tke, zaprasza 20 osób i w takim pokoju tańczą, skaczą i jakoś się strop nie zawala. 
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
150kg/m2 stropu dla całego pomieszczenia. Czyli jak pokój ma 10m2 to jest to 1500kg obciążenia dla całego stropu - Czyli można jednocześnie postawić na każdym m2 te 150kg na całej powierzchni pokoju i nic się nie stanie Tongue Dlatego na takim stropie możesz dać nawet baniak 1000l przy ścianie nośnej (w pokoju 10m2) Stawiaj spokojnie Tongue Czytałem nie tak dawno fajny artykuł o tym. Przy okazji powiem że te 150kg obciążenia to jest trochę zaniżona norma, bo sama płyta stropowa kanałowa (jeżeli z niej jest strop) posiada przeważnie normy obciążenia dużo wyższe.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
  Dziękuję za zainteresowanie.
  Ancymonek, budownictwo jest nowe,blok postawiony niespełna trzy lata temu.
  Baniak miałby stać w rogu dwóch ścian nośnych,szafkę chce wymurować z ytongów(byłaby dużo lżejsza od tej ze spawanych z profili),do tego myślałem aby pod blat dać stalowe kątowniki przykręcone do ściany aby przejęły część obciążenia. Bądz co bądz to będzie ok 800 kg na dwa m2 (czyli duuużo więcej niż przewidziane 150/m2)
 A co sądzicie na temat filtracji i obsady (któraś z nich da radę w 375 -tce, gdyba z 600-tką nie wyszło)?
  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Czytałeś? Możesz postawić w swoim pokoju ten baniak. Nie musisz z niczego rezygnować. Nie musisz nic dawać pod blat. Ja mam na powierzchni 150x50 postawione prawie 900l samej wody, a w drugim pokoju na 200x50 stoi 820l samej wody. Nie licze dekoracji itd. Blok też ma 3 lata Wink
Spokojnie zamawiaj te szkło, albo i większe jak masz miejsce.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości