• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nekroza liści

#1
Czołem !

Od kilku dni obserwuję postępującą nekrozę liści moich kryptokoryn becketa .

Zaczyna się od środka liścia - powstaje dziura która rozrasta się przecinając liśc na pół . Dotego zauwazylem , że nurzanie powoli obumiera , liście brązowieją i robią sie jakby przezroczyste . Anubiasy rosną ok , ale zauważyłem kilka małych dziurek w liściach

Oświetlenie standardowe 2x18 , akwarium na ziemii ogrodowej - 7 miesięcy działania podaję raz dziennie aquaart Macro red .

Świecę 10 godzin dziennie 

Co może być przyczyną obumierania roślin ? Przez ostanie 7 miesięcy było ok
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
A wspomniane w innym temacie RO od dawna lejesz? Moze przykwasna albo miekka woda? Nurzaniec powinien wręcz zgłupieć przy ziemi pod podłożem.
Whiskey and women got my money, blues and devil got my soul...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ro leje od kiedy mam baniak - z różnych źródeł (kupuje z zoologa) . Z nurzańcem miałem mały epizod :

Jakieś półtora miesiąca temu zalałem akwarium węglem w płynie , podwójna dawka , żeby pozbyć się glonów nitkowych (4 mil dziennie) , i to wybiło mi nurzańca całkowicie , jak by ktoś granat wrzucił . Potem podmiana wody 50% i nowy nurzaniec jakoś rósł .

No a od 2 tygodni trawnik zaczyna marnieć (nie znam nazwy - taki mini nurzaniec 3 cm) a w kryptokorynach dziury .

Zakładam braki azotu i potasu bo nic innego mi do głowy nie przychodzi ;/

(jakieś ryby pływają więc raczej potas ?)

ps : woda ph 7
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Kryptokoryny becketa bardzo łatwo dostają nekrozy liści (chyba najbardziej ze wszystkich kryptokoryn) wtedy, kiedy mają naruszony korzeń np. podczas przesadzania. Nurzaniec najczęściej marnieje kiedy ma niedobór światła. Przynajmniej u mnie tak było. 
Jakie masz jeszcze rośliny a akwarium? Bo jak na takie rośliny to trochę komplikujesz sobie życie Tongue

w nie a Tongue
SEMPER FI
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dziury w liściach mogą być spowodowane brakiem potasu z którym też nie warto przesadzać bo wytrujesz ryby.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Mam jeszcze anubiasa - ten rośnie bez problemu . Małe dziurki , ale na liściach które mają grubo ponad rok .

Pistia - dużo korzeni zbrązowiało , ale rozrasta się 

Trawnik który nie wiem czym jest - w załącznikach jego zdjęcia


Przednia szyba trochę obrosła glonami , ale to norma na 2 dni przed podmianą podczas której ją ścieram.

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Akwarium masz na ziemi ogrodowej więc po kiego licha dajesz makro? Bardziej bym obstawiał nadmiar pierwiastków a nie ich brak. Dlatego zrobiłbym raczej dużą podmianę i na razie odpuścił sobie nawóz. A grzebałeś może ostatnio w podłożu? Poza tym szczątkowe informacje dot. twojego akwarium nie ułatwią nikomu rozwiązania problemu.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Zgadzam się z junak-rider'em. Jeśli masz z ziemię pod żwirkiem, to żadnych dodatkowych nawozów nie lej. Wystarczy to, co ryby przetrawią i podmianka. Poza tym masz mało wymagające rośliny. Te glony mogę też być przyczyną przedawkowania mikro.
"Trawka" to prawdopodobnie sagitaria subulata.
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dajcie jakąś lekturę o nadmiarze makro , nigdzie nie znalazłem szerszej informacji o szkodliwych skutkach (rośliny akwariowe forum) przedawkowania . Zawsze rozpisują się o niedoborach ....


Przy okazji pomoru nurzańca gdy wywalałem całą tylną "ścianę" mogło dojść do naruszenia struktury dna ...

Jakie informacje są jeszcze ptorzebne ?

ph ~7
Gh ~ 8

podamiany 10-15 l kranowki + 5l RO raz na tydzień

akwarium stoi w miejscu odrobinę oświetlonym

Tak jest od prawie roku .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(17-07-2014, 13:37 PM)Szkodnik napisał(a): Dajcie jakąś lekturę o nadmiarze makro , nigdzie nie znalazłem szerszej informacji o szkodliwych skutkach (rośliny akwariowe forum) przedawkowania . Zawsze rozpisują się o niedoborach ....


Przy okazji pomoru nurzańca gdy wywalałem całą tylną "ścianę" mogło dojść do naruszenia struktury dna ...

Jakie informacje są jeszcze ptorzebne ?

ph ~7
Gh ~ 8

podamiany 10-15 l kranowki + 5l RO raz na tydzień

akwarium stoi w miejscu odrobinę oświetlonym

Tak jest od prawie roku .


PS: Zniknęły mi też wszystkie krasnorosty ... Przy nadmiarze fosforu to raczej powinienem mieć ich wysyp ??
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości