• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Regał spawany

#1
Hej Big Grin
No więc planuję regał spawany w moim nowym pokoju. Wymiary 150-165x55x165 (dług. szer. wys.). Ma utrzymać około tony. Planuję trzy poziomy, od dołu:
1 - 380 l
2 - 160 l + 63 l
3 - 25 l + 2x45 l
Myślę, że przymocuję go do ściany nośnej (z cegły). W pokoju są panele, stropu brak. Podłoga to piach-styropian-wylewka. Materiał to myślę o profilach zamkniętych (jaki materiał? jakie rozmiary?) oraz o płytach meblowych 22 mm lub MDF.

   
   

Mały projekcik Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zacznij od zorientowania się czy chata wytrzyma, bo to jednak sporo chyba, że już to zrobiłaś.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wszyscy mnie zapewniają, że wytrzyma Wink Plusem jest brak stropu, ale obawiam się czy nóżki mi się nie wegną w panele. Regał ma być przymocowany do ściany nośnej (cegła).

Malutkim problemem jest oświetlenie. Planowałam kinkiety na halogeny (GU10), ale zamiast zwykłych halogenów chciałam wkręcić żaróweczki ledowe. Tylko jedno akwa będzie mieć standardową pokrywę, reszta ma mieć szyby/pleksi. Rośliny niewymagające - mikrozoria, salwinia, nadwódka, kryptokoryny Smile

Oraz lekko zmodernizowana wersja regaliku. Profile zamknięte stalowe oraz płyty meblowe 22 mm i 30 mm od 380-tkę. Do wyspawania regału mam jeszcze sporo czasu, także liczę na porady Big Grin

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Cytat:obawiam się czy nóżki mi się nie wegną w panele
Ja do każdej nóżki dorobiłbym bardzo szeroką podstawę z grubej blachy, żeby rozłożyć obciążenie na większej powierzchni.
SEMPER FI
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Po pierwsze, mało istotne co prawda, ale czy jesteś pewna, że twoja posadzka to: pisek, styropian, wylewka ???
Zazwyczaj robi się to trochę inaczej, zazwyczaj pod styropianem jest również warstwa betonu, słabszego co prawda ale jest.

To nie było aż tak istotne, bardziej istotne to przestać się bać słowa "tona" - to wcale nie jest tak dużo dla posadzki Smile

Po trzecie, nie potrzebna jest ta środkowa noga w regale o długości 165 cm !!!
Wystarczy zastosować odpowiedni profil, najlepiej prostokątny i pospawać go wyższą ścianką w pionie.

Po czwarte, nie wiem jakie chcesz zastosować pyty meblowe o grubości 22mm bo typowe mają 18mm, są dostępne wszędzie.

Nie odbierz tego, jako zaczepkę ale takie szczegóły często dużo ułatwiają dalszą pracę Smile
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Pomysł wykonania się zmienił, wygląda to teraz tak:


.jpg   10300017_680203222026763_3514682882631644165_n.jpg (Rozmiar: 8.73 KB / Pobrań: 195)

Regał ma być dodatkowo przymocowany do ściany kotwami i stać na betonowych cokolikach (wycięte dziury w panelach zalane betonem pod każdą nóżkę).

filas, nie, nie mam dwóch warstw betonu Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Wylewanie 1,5cm cokolików mija się z celem. Lepiej wymontować panele i podkład na pow. całego regału i do okoła regału przymocować cokół z płyty tak jak ma to miejsce w kuchennych szfkach.
Idź do tokarza, niech Ci wytnie 4 stalowe krążki z grubej blachy i wytoczy w środku owalne zagłębienia. Do tego będziesz potrzebował 4 śruby. Na ich łepkach trzeba nieco napawać a następnie przetoczyć tak aby na łbie śruby powstał grzybek. W regał wspawaj nakrętki w wewnętrznych rogach, na śruby daj nakrętki kontrujące. Wkręć, pod łbami śrub umieść stalowe krążki, wypoziomuj i gra. Rozwiązanie proste i funkcjonalne. Nie wiem z jakich profili będziesz budował regał ale 4 podpory w zupełności wystarczą. No i na pewno tak skonstruowane "nóżki" nie wbiją Ci się w posadzkę. Tam jest przynajmniej 4 cm dość mocnego betonu.
Nie widzę również sensu kotwienia do ściany. Tak się robi gdy regał stoi na dwóch nogach a kotwy przytrzymują go w pionie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Julka po co pytać o rady skoro żadne odpowiedzi na nie Tobie nie odpowiadają? Tongue

Miałem nie pokazywać bo burdello straszne, ale wczoraj przywiozłem swój do domu Tongue


Załączone pliki Miniatury
   
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(07-06-2014, 18:45 PM)Seven napisał(a): Pomysł wykonania się zmienił, wygląda to teraz tak:



Regał ma być dodatkowo przymocowany do ściany kotwami i stać na betonowych cokolikach (wycięte dziury w panelach zalane betonem pod każdą nóżkę).
Sory, ale po tym poście straciłem ochotę żeby Tobie cokolwiek doradzać.
Mam tylko nadzieję, że kolejne osoby szukające rozwiązania na regał nie trafią na ten wątek. Sad
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Hej... przemyślałam całą ideę regału, czas mnie trochę goni, więc muszę się sprężać.

Chciałabym zacząć od nowa, przepraszam za tamto zamieszanie, było minęło Tongue Mój pokój jest skończony, nareszcie pora na regał Smile
- regał może mieć max. 166-164 cm, bo od ściany do ściany jest 170-172 cm
- przy ścianie są rurki od grzejnika, nie mogę tego usunąć, bo rurki biegną z pokoju do pokoju, a przecież nie mogę odciąć komuś ogrzewania Tongue
- poziomy będą z płyt MDF (22 mm lub grubsze, jakie będą takie wezmę)
- szkielet, myślałam nad kształtownikami - mam w piwnicy regał na przetwory, które dość sporo ważą i wsio stoi Smile oczywiście rozpatrzę inne propozycje
- nóżki (sześć sztuk) będą podbite grubą blachą (5 mm?)
- czy będzie można zamontować kotwy przy tych rurkach? regał będzie stał przy ścianie nośnej Smile Poniżej daję fotkę rurek i rysunek mojego małego planu. Bardzo proszę o pomoc.

   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości