• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Projekt regał

#1
Ponieważ dwa akwaria to stanowczo za mało naszła mnie chęć postawienia dodatkowego regału. Regał mam juz zakupiony i wymiary ma 180x90x45 . Tutaj mam prośbę o pomoc.

Na pewno jedno z akwarium chcę urządzić roślinami i jakimiś drobnymi rybkami.
Do tego celu mam przeznaczone wymiary 50x40x45h.
Pytanie jakie zastosować podłoże by to w miarę rosło i jaką obsadę ?
Światło myślę dać LED'y bo akuratnie będę miał wolny naświetlacz 10w i jakieś żarówki. Jak myślicie będzie to rosło ? Jaką zrobić filtracje do takiego zbiornika? Bawić się w hamburga czy wsadzić jakiś wewnętrzny (jaki).

Przynajmniej jedna półka będzie zagracona krewetkami. Jedno mam już działające dla kundli i innych mieszańców to tutaj sprawa podłoża nie ma tak dużego znaczenia. Jednak gdybym pokusił się o jakieś ładniejsze nie drogie krewetki to jakie podłoże zastosować?


3 półkę chcę przeznaczyć na akwarium mniej więcej o wymiarach 7040x40 ? Albo i 30 wysokości. Pytanie jakie ryby. Wodę mam twardą więc albo jakaś mała Tanganika albo coś z CA, pytanie co ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Cytat:Pytanie jakie zastosować podłoże by to w miarę rosło 
Drobny żwir albo gruby piasek. To chyba najlepsze gradacje podłoża dla roślin. Kiedyś bawiłem się akwarium roślinnym i po wielu próbach i eksperymentach doszedłem do wniosku, że rośliny najlepiej rosną wtedy, kiedy sie na nich nie eksperymentuje Bezradny Tongue Zwykłe "korzeniowe" rosliny typu zwartka, żabienica, nurzaniec; pod korzeń kulkę glininano-torfową albo tabletkę nawozową i rosną jak głupie nawet przy bardzo przeciętnym oświetleniu.
SEMPER FI
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Myślałem nad sprawdzonym sposobem i dać ziemie do kwiatków i na to bazalt lub kwarc. Wcześniej w roślinnym tak miałem i rosło jak cholera wszystko z tym że światło miałem 0.5w/l T5. Chciałbym dac jakąś ławice małych rybek typu razbora i na dno jakieś kiryski małe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No to oświetlenie załatwiło sprawę Wink Kiedyś dla zabawy dałem nad akwarium 40cm wys. halogen 150w 30cm nad wodą to rośliny chciały się pozabijać tak ciągnęły w górę Big Grin
SEMPER FI
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mam jeszcze problem w kwestii ogrzewania. Najlepiej to zrezygnowałbym z grzałek. Temperatura w pokoju jaką mam w lecie to 22-25 stopni, natomiast w zimie utrzymuje się między 20-22. Większość ryb potrzebuje wody w granicach 24-26 stopni. Jak uzyskać taką bez grzałki albo chociaż zbliżoną ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jak regał będzie zabudowany to samo oświetlenie daje dużo ciepła. U mnie na ten przykład temp. zawsze w akwarium jest wyższa niż w domu o jakieś 2 C i nie spada poniżej 23 C zimą. Akwarium na regale ma przeważnie 19 - 20 C. Latem niestety temp. strasznie rośnie :/
Obecie gdzie potrzebuję niższych temp wsadziłem oświetlenie led bo ono nie daje takiego ciepła co inne oświetlenie znaczy standardowe
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
regalu nie mam zamiaru zabudowywac a oswietlal będę wlasnie led'ami
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
I co nikt nie ma żadnego pomyslu ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
A jakie masz przeciwwskazania dla grzałki? 90 litrów podnieść od te 2*C to przecież niedużo.
SEMPER FI
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Zresztą LED-y też trochę grzeją
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości