• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Przejście z 120l na 600l

#1
Witam wszystkich, jestem nowy na forum. 
Planuję założyć zbiornik 200x50x60 + sump 120l. Przez kilka lat miałem akwarium 120l i jakieś tam podstawowe doświadczenie mam, ale baniak 600l to już nie przelewki. Dla tego chciałbym swój projekt przedstawić na tym forum, aby uniknąć błędów, wysłuchać porad i krytyki. 
A więc; 
-zbiornik 200x50x60 z kominem od Przemka Wieczorka już jest w domu, 
-stelaż 200x50x70 
-sump 80x37x40 ze starego akwrium, planuję 3 komory- 25cm gąbka, 35cm keramzyt, 20cm pompa, 
-oświetlenie 4xT5 35W, 145cm dł. 
-pompa co Gundfos Alfa 2 25-40. 
Planuję też zrobić automatyczną wymianę wody i ogrzewanie z co w komorze pompy. 
Teraz pytania; 
-czy złoże biologiczne będzie wystarczające? 
-ile ustawić dolewanie świeżej wody np. tygodniowo? 
-jaki przepływ wody przez sump? 
-jakie parametry wody dla pielęgnic południwo-amerykańskihc? 
Bardzo proszę o porady.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Romek,

a czy miałes okazje poszukać juz odpowiedzi na swoje pytania na forum? Najprawdopodobniej na wszystkie znajdziesz odpowiedzi, a w szczególności jeśli chodzi o parametry wody i związane z tym inne aspekty:-)

Poza tym bardzo duzo dowiesz się wpisując w necie pojęcie sump - bardzo dużo nawet.
[b]1300 l - SA

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Planujesz b.dobrze. 3 komory wystarczą w 100L sump (wody/poziom). Oświetlenie nie na piękne rośliny ale wystarczające - dałbym też LEDy na wschód i zachód "słońca T5". Podmianę z RO pewnie - rozważ przez torfiankę- zrobiłem u siebie i jestem zadowolony - po ustawieniach kilku mam teraz spokój z pH. 
Złoże biol. (wielkość) zależy od ilości ryb- czym mniej (ryb) tym lepiej. Biologia złoża w większości na elementach akwa i tak będzie a nie na gąbkach / jedynie filtry o słabym przepływie i dużej obj. mogą konkurować tutaj.
Ile podmiany? u mnie - 1,5 zbiornika/mc przez torfiankę z RO.
Powodzenia!
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(06-04-2014, 14:13 PM)novi napisał(a): RO pewnie - rozważ przez torfiankę- zrobiłem u siebie i jestem zadowolony - po ustawieniach kilku mam teraz spokój z pH.

@novi napisz o tym coś więcej!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości