• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Regał - prośba o pomoc doświadczonych.

#1
Pytanie do osób które robiły - robią regały akwariowe:

Mam miejsce na 130cm szerokie i sie zastanawiam jak rozplanować regał. Może jakieś sugestie, macie doświadczenie jak mniej więcej rozstawić zbiorniki jakie profile na konstrukcje itp. Chciałem żeby były 3 półki z akwariami, środkowe najwyższe (50cm) górne i dolne około 40-45 wysokości, szerokie wszystko na 50 . Tak  żeby jakiś dostęp w miarę dobry był. Zrobił by ktoś jakiś szkic jak to rozplanować? I jeśli regał byłby na 130 to czy akwaria dawać równo 130dl czy 120 (to standardowe wiec mogły by być tańsze w zakupie)

Z góry dzięki za wszelką pomoc.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Akwaria będą mniejsze. Zasada jest taka że największe akwaria daje się na samo dno, ale tutaj taka różnica to żadna różnica. Musisz mieć minimum 20cm MINIMUM od krawędzi akwarium do spodu konstrukcji akwarium znajdującego się powyżej. Inaczej będzie ciężko coś włożyć. Ja mam na samym dole akwarium 50cm wysokie i ostatnio stwierdziłem, że mogłem zrobić nad nim prześwit 25cm. Pozycja przyziemna nie ułatwia prac przy wyjmowaniu piachu, kamieni 10kg Tongue

 Nogi: profil 3-4mm grubości ścianka, przekrój kwadratowy bym zastosował tutaj o boku 40mm.

Półki: profil 3mm ścianka, przekrój kwadrat, bok 30-35mm

Akwaria by miały rozmiar dna 120x50cm. Cały regał 130x50x167, lub jeżeli masz kasę i chęć zrobić pancernika to 130x50x230h

Od dołu akwaria 45 - 50 - 40 wysokości, doliczyłem profil na półki, płytę 18mm na półkę i 2cm styropian, 20cm przerwy nad akwariami. Mogę ci to narysować jak chcesz Tongue

A, no i dolne akwarium stoi 15 cm nad ziemią tutaj - zapomniałem dodać.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzieki wielkie za odp.

To kolejne pytanie, dolne akwarium ma byc podzielone na 3 części to lepiej dzielić duże czy zrobić 3 oddzielne baniaczki 40x50xh ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
W szkicowaniu nie jestem dobry. Może jakąś podpowiedź znajdziesz tutaj:
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=1...kwariowych

Miałem dwa regały na zbiorniki o długości 130 cm (130x40x40 cm, 208 l x 4szt. na stelaż). Stalowe zamknięte profile, o grubości stali 2-3 mm (nie pamiętam, ale jeśli będzie to miało dla Ciebie znaczenie to zmierzę).
Na każdej półce leżała zaimpregnowana płyta OSB o grubości 8 mm. Pomiędzy górną krawędzią zbiornika a dolną krawędzią półki była przestrzeń o wysokości 15 cm (na grzebanie w baniaku). Pomiędzy podłogą a najniższą półką było 12 cm (na mop-aSmile).

Na regale pięciokondygnacyjnym o wymiarach półki 150x50 postawiłem 5 akwariów na "pięterku" (każde o wymiarach: 50x30x30 cm, 45 l). Bez problemowo szyba przy szybie. Jeśli więc chcesz postawić na półce dwa, trzy, czy pięć akwariów, to nie ma to specjalnego znaczenia przy tak krótkim wymiarze (o ile będzie to profil zamknięty i prace ślusarskie będą dobrze wykonane). Lepiej zrobić trzy oddzielne zbiorniki - zawsze taki taniej wymienić, naprawić, a i ewentualne choróbska trudniej przenieść. Natomiast, jeśli regał miałby być wątpliwej konstrukcji (ewentualne ugięcia półek pod ciężarem), to bezpieczniej jest postawić jeden zbiornik na półkę (najlepiej, gdyby dno pokrywało się z wymiarami półki).

Gdybym jeszcze raz zakładał podobną hodowlę (zamawiał regały), zmieniłbym ich budowę. Patrząc na regał z góry, nogi nie wystawałyby poza obrys półek. Akwaria wkładane byłyby z przodu, a nie z boku (istotne w sytuacjach awaryjnych). 

Inaczej też zaplanowałbym dzisiaj stelaże pod akwaria o długości 250 cm (dodatkowa "noga" w połowie regału).

Praktyczniej jest, aby najwyższy zbiornik umieścić oczywiście na najniższej kondygnacji, a najniższy na najwyższej.

To tak w telegraficznym skrócie.

Ps.
Porządna półka to nie tylko cztery proste łączące nogi stelaża, ale też jej wzmocnienia: - lub +. Soltarus, pomóż, bo nie wiem jak opisać te wstawki. 
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Wg opinii którą znam akwaria które nie zajmują całej powierzchni półki (dzielone czy też kilka baniaczków na jednej półce) daj się na samej górze lub w ostateczności po środku regału. Mimo to jednak jest to w przypadku stelaży spawanych trochę na wyrost. Tutaj Ci nie pomogę. Musisz dopytać sam.

Ja bym zrobił ten regał nogi 60x30 i półki 30x30 o grubości ścianek 3mm. Koszt stali to 150-200zł w zależności od hurtownika. Wkładane baniaki od przodu itd...
Polecam http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=1...82+spawany na którym się sam wzorowałem - http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=2...82+spawany
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
No i stało się regał pospawany i teraz czeka na zbiorniki
[Obrazek: 2n24or9.jpg]
wymiary półek 120x50
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Spawanko pierwsza klasa Okok Piękne spoiny Smile Jaki to materiał (chodzi o profil)?
No i na Twoim miejscu dałbym tych trójkątnych wzmocnień na każdej półce z tyłu.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Profil zamknięty 30x30x3mm. To nie wzmocnienia tylko uchwyt do zamocowania w scianie żeby sie nie przewrócił jak by dzieci chciały po nim  się wspinać.
Myślę że konstrukcja z takich materiałów nie potrzebuje wiecej wzmocnień, ludzie na regałach sklepowych z kątowników stawiają po 300-400l na półę. A to profil zamknięty bez porównania wytrzymalszy niż kątowniki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
A, jak scianka 3mm, to ok. Bo standard w tym rozmiarze profilu jest chyba 2mm. Profile hutnicze potrafią być dość sprężyste, dlatego proponowałem dodatkowe usztywnienia. Blaty będziesz tylko kładł, czy może przykręcał do konstrukcji?
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Położę tylko, bo maja wycięcia na profil w każdym rogu 30x30mm. Regał ma być na zbiornik 120cm ale wkładany od przodu więc w sumie półka ma ~127cm
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości