• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Sterownik

#1
Czy ktoś używał tego sterownika?
http://allegro.pl/sterownik-akwariowy-el...11765.html
I czy warto się w taki zaopatrzyć?
I czy zna ktoś bardziej przystępną cenowo opcję? Smile
(Głównie chodzi mi o ph + co2 i zmierzch ze świtem.)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
To jest tzw. KIT nie jest to produkcja przemysłowa, powstało mnóstwo wersji tego urządzenia a wszystkie bazują na Skalarze odkąd pojawiły się gotowe płytki - radzę przejrzeć elektrodę, jeżeli masz znajomego elektronika taki sterownik wyjdzie Ci dużo taniej. Ja od paru lat mam sterownik SP-1 bazujący na takim samym rozwiązaniu, jednakże bez pomiaru pH dla sterowania zaworem butli CO2 (nie był mi potrzebny).
Znam jednak osoby posiadające Elmaka ( też ta wersja obudowy jest dostępna od ładnych paru lat i designersko nie uległa zmianie), które są z nich dość zadowolone.
Pamiętaj jednak, że dla pomiaru pH musisz dokupić elektrodę i płyny kalibracyjne a to dodatkowy wydatek minimum 80 zł.
Jeżeli chodzi o zmierzch/świt nie chcę mi się czytać specyfikacji Elmaka, ale SP-1 "robi to" w 16 tyle, ze dość szybkich krokach, można też z łatwością ustawić oświetlenie nocne.
Generalnie ja jestem ze swojego zadowolony pomimo, ze służy mi jedynie do sterowania oświetleniem ( obecnie już tylko ledowym) i pomiaru temperatury.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Miewan, dziękuję za odpowiedźSmile W zasadzie początkowo szukałam Lajona 115 i trafiłam właśnie na tego Elemaca, który nie ukrywam, że bardziej przypadł mi do gustu (przy braku znajomości z elektrykami nic innego raczej mi nie zostaje, chyba, że się przebranżowię, ale mogłoby to być śmiertelne w skutkachTongue). Niestety sama sugerowana elektroda (ERH-AQ1) też trochę mnie wyniesie, ale w sumie czasem lepiej wydać więcej a dobrze niż mniej i wciąż być niezadowolonym (mam tu na myśli zakup ph metromierza, który niestety nie sprawdza się jak powinien (aktualnie wg niego mam ph8 przy czym testy pokazują 6,7Smile))

Czy mógłbyś mi jeszcze napisać jakie obciążenie watowe jest u Ciebie na rozświetlaczu. Ja właśnie zmieniam całe oświetlenie na ledowe i zastanawia mnie, czy taka listwa z zasilaczem (12v, 100mA) lub halogen ledowy 10w będą w stanie na tym zaskoczyć?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
W zestawie mojego sterownika SP-1 "fabrycznie" były podpięte 3 paski po 15 pkt led tzw. "samochodowe" ( ledy zalane wizualnie jak klocki lego) białe zimnie, czerwone i niebieskie są wyprowadzone na jednym kablu 12V ( jednak sterowanie jasnością każdego oddzielnie ), jest też wyjście z "tradycyjnym" gniazdkiem 230 V ( kiedyś podpięte 2x36W T8 z pokrywy) - załączanie i wyłączanie w zakreślonych godzinach, ale bez możliwości regulacji oświetlenia. Obecnie mam pod to wpiętą listwę, a z niej 100 cm pasek zwykłych led zimnych do podświetlenia tła zewnętrznego, 80 cm zwykły pasek led niebieskie, oraz 2 żarówki led białe zimne GU 10 po 4,5 W.
Więc sterownik przy oświetleniu, które Ty zamierzasz pod niego podpiąć będzie miał spory zapas.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości