• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Regał

#1
Witam,
ruszam z projektem regału o wymiarach 70x60x240h - taki mi się zmieści w pokoju Smile

Na każdej półce chcę dwa wentylatory 80 mm, jeden działający stale na najmniejszych obrotach, a drugi tam gdzie będzie to wymagane podłączony pod odwrócony termoregulator.

Jako oświetlenie LEDY, moduły: Samsung Moduł 4-LED 5630 IP65 170 lm barwa zimna.

Za filtrację będą odpowiadać hamburgi w każdym z akwariów.

Planuje też dolewkę grawitacyjną w każdym zbiorniku.

Mam trochę problem z rozmieszeniem akwariów. Dwie 4-5 zbiorników na krewetki, reszta na inne zwierzaki ryby, płazy Wink

Macie jakiś pomysł, jakie wymiary zbiorników porobić? (hoduje głownie ryby karpieńcowate - kilku cm maluszki).

Myślałem o takich rozmiarach:

1 poziom:
20x40x20h
20x40x20h
30x40x20h

2 poziom:
20x40x20h
25x40x20h
25x40x20h

3 poziom:
70x50x30h

4 poziom:
35x40x40h
35x40x40h


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
witam,

wiec koncepcja rozkładu się zmieniła. Łukasz słusznie zauważył brak stabilności przy takim rozmieszczeniu.

Nowe rozmieszczenie, zmieniłem też wymiary:
1 poziom: 70x60x30h
2 poziom: 35x50x40h, 35x50x40h
3 poziom: 20x40x20h, 25x40x20h, 25x40x20h
4 poziom: 20x40x20h, 20x40x20h, 30x40x20h

Górne półki na poziomie 2,3 zostaną wyłożone mata izolacyjną, tak żeby nie podgrzewały akwariów nad nimi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
hej,

Jako oświetlenie jak już pisałem zastosuje moduły: Samsung Moduł 4-LED 5630 IP65 170 lm barwa zimna. Z mojego doświadczenia wychodzi, że jeden moduł co 15 cm x 30 cm(szerokosc) jest wystarczajacy. Przy wiekszych zbiornikach potrzebne bedą dwa takie modułu na szerokość.

Zestawienie oświetlenia:

1 poziom: 8 sztuk
2 poziom: 8 sztuk
3 poziom: 7 sztuk
4 poziom: 7 sztuk

Daje to 30W, zatem pobór mocy to 75W + kilka Wat na zasilacz.

Moduły będą zamontowane na prowadnicy aluminiowej. Co zapewni też lepsze oddawanie ciepła, co zwiększy żywotność samych LED-ów. Prowadnica będzie wisieć 5 cm nad akwarium. Na czas prac będzie ją można podwiesić na samej górze półki. Dzięki temu będę widział co robię, a sama lampa nie będzie przeszkadzać.

Dodatkowo półki wykleję folia samoprzylepna w "kolorze" lustra.

Planowany czas oświetlenia 12h. 8-14, później od 17-23. Co myślicie o takiej przerwie nie zaszkodzi? Do tej pory oświetlenie pale w trybie ciągłym od 11-23. Ale czasem muszę nakarmić ryby rano - koło 8:00-8:20, wersja z oświetleniem "przerwanym" bardzo by mi odpowiadała.

Zastanawiam się jeszcze nad rozdzieleniem modułów i przez 8 godzin wszystkie by się świeciły, natomiast przez pierwsze i ostanie 2 godziny tylko połowa modułów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja bym jednak wybrał jednostajne oświetlenie z efektem świt/zmierzch (układ do LED) tzn miedzy 8-9 swit 9-21 (12H) dzień i 21-22 zmierzch.
A i tam wysoko zbiorników z wodą nie dawał - terrrarium tak.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
hej,

czemu bys nie dawal?

Regal tylko pod akwaria.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
witam,

stanęło na tym, że regał będzie spawany. Co zmienia mi trochę wymiary. 

Teraz się zastawiam jak to ładnie obłożyć płytami. Co z fontami podnoszonymi - nie chciałbym, żeby było widać zawiasy itp. - Macie jakiś pomysł?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Zobacz, popytaj jak maja w sklepach porobione takie regały. Dalej podtrzymuję, że akwa przy suficie to bez sensu- ani tam normalnie nie popatrzysz a i dostęp od paki, a tak aby mieć bo wchodzi...
Wentylatory daj 120mm a nie 80 (głośne) - wiem co piszę - na komp na wodzie i chłodnicach z ponad 15 wentylami wydałem jak na samochód..:-) wyniki w podkręcaniu Xeona były dobre ;-)
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nie sety nigdzie indziej nie upchne tych zbiornikow, a potrzebuje je. Z wiatrakow zrezygnowalem, okazuje sie ze mieszkanie jest chlodne i nie bedzie problemu Smile.

W sklepach to maja w wiekszosci brzydko zrobione regaly, tzn. bez obkladania plytami meblowymi itp. Mnie bardzo zalezy na estetyce.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dojechał Smile


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Zastanawiam sie co dac na olki pod akwaria, czy sklejka 6mm i na to mata pod panele bedzie ok?

Czy polki dawac w prostokacie bez wycinania kwadratow na nogi? Czy moze prostokat z wycieciem na nogi.

Co radzicie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości