• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Towarzystwo do Laetacara dorsigera i Cleithracara maronii

#11
(07-01-2014, 20:26 PM)Ruki napisał(a): massacra, zatem zobacz sobie do mojego artykułu w pierwszym numerze e-zin. W tabeli masz tam Apisto żyjące w CW. Napisz, które Ci się spodobały a my stwierdzimy, czy się nadają. Wink

Co powiecie o tych gatunkach ?
Apistogramma cacatuoides
lub
Apistogramma erythura
lub
Apistogramma macmasteri
lub
Apistogramma viejita
ewentualnie
Apistogramma agassizii

Jednak skłaniałbym się ku Kakadu, Ruki co myślisz o takim rozwiązaniu ? I jaki układ ewentualnie w takim baniaku mógłby być ?
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Jest szansa na jakąś podpowiedź ?Blush
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
A. viejita nie dostaniesz, zatem najlepiej by było postawić albo na kakadu albo na macmasteri. Smile Moja propozycja to układ 3+4 któregoś z tych dwóch gatunków.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
(16-01-2014, 12:25 PM)Ruki napisał(a): A. viejita nie dostaniesz, zatem najlepiej by było postawić albo na kakadu albo na macmasteri. Smile Moja propozycja to układ 3+4 któregoś z tych dwóch gatunków.

Dziękuję za podpowiedź,
a jak myslisz czy Maronki nie są zbyt dużę jako towarzystwo do apisto ?
Czy to kwestia odpowiedniego aranżu i przy tym dnie (200x60) dadzą radę ?
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(16-01-2014, 13:36 PM)massacra napisał(a): a jak myslisz czy Maronki nie są zbyt dużę jako towarzystwo do apisto ?

Jak mam być szczery to kolega massacra pytał mnie o łączenie A. cacatuoides z C. maronii na PW i przekierowałem go na forum ponieważ ciężko mi na to pytanie było odpowiedzieć.

Widziałem połączenia z takimi rybami jak Laetacara, Dicrossus (filamentosus) czy bodajże A. "Macmasterii".
Układy te funkcjonowały na moje oko dobrze- ale to krótkie obserwacje bądź przeczytane relacje właścicieli takich układów.

Nim moje C. maronii zamieszkały z Crenicichla to nawet jako stado były bardzo płochliwe. Wtedy bez wahania połączyłbym je z średnimi pielęgniczkami, ale...

Ostatecznie z 8sztuk Akar dobrała mi się para, którą zostawiłem. 1+1 Akar z Maronii wraz z 1+1 C. regani WF mieszkały w 100x40cm baniaku (200L). Crenicichle zostały w moment zdominowane i rzadko mogły opuszczać bardzo mały teren mimo tego, że Akary w międzyczasie nie miały tareł ani nawet zalotów.

Teraz posiadam dorodne Akary (ok. 12cm). Pływają one z Ivanacara adoketa i Crenicichla regani WF w 150x60cm zbiorniku. Ivanacara też nie są aniołkami, tym bardziej, że lubią atakować wrogów niczym ryby z CA- parami.

Układ ten jest dla mnie idealny. Ewentualna agresja jest rozłożona na 4 ryby, a nie dwie. Pojawiają się niewinne potyczki, a Crenicichla mogą śmiało pływać po zbiorniku (poza małym terenem gdzie Akary wybrały sobie jeden kamień). To jest recepta na łączenie z gatunkami o podobnej wielkości i stosunkowo "mocnym" temperamencie.


Do czego zmierzam...


U mnie mają naturalnych, konkurentów z prawdziwego zdarzenia- mają o co walczyć. Ale przykładowo takie Dicrossusy nie jest żadnym zagrożeniem i same będą z dystansem podchodzić do Akar. Niektóre pielęgniczki połączyłbym z Akarami bez jakichkolwiek problemu.


Gdyby chodziło o łączenie z jakimiś agassizi czy innymi łagodniejszymi Apisto to nie miałbym obaw, ale tutaj chodzi o Apistogramma cacatuoides, a w dodatku F1 bo massacra jest zainteresowany nimi.

Stąd duże wątpliwości. Widzę, że te ryby potrafią być zaczepne, a i rozmiarówka to już takie XL wśród Apistogramma

Moje kakadu są w zbiorniku monogatunkowym więc nie mam punktu odniesienia- tutaj musi zadziałać Ruki czy Ziemian i opisać jak te ryby zachowują się w stosunku do innych gatunków- a zwłaszcza tych większych od siebie.

Tak więc na pytanie odpowiem pytaniem-

Czy A. cacatuoides F1 byłyby zdolne do ataku na dorosłe (przynajmniej 9-10cm) Akary?



PS. Nie zrażaj się do tego połączenia. Może się okazać, że zachowanie moich ryb to po prostu anomalia.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Jeżeli chodzi o Kakadu, to u mnie już ich nie ma. Ale jakiś tam obserwacje robiłem i z tego co widziałem to ja bym tego gatunku nie połączył z Akarami. U mnie pływały w zbiorniku 100x40x50cm w układzie 3+3 i do tego były dzikie P. scalare. Przy moim obserwacjach kakadu wewnątrz gatunku zachowują się bardzo agresywnie, u mnie baniak był mega zagracony i dno było tak poukładane, że kryjówek było pełno na każdym kroku. Samice wycierały mi się praktycznie cały czas z odstępami co miesiąc na pilnowanie narybku, wtedy każda samica obrane miała swoją miejscówkę i tutaj odbywało się to na zasadzie jedna drugiej w drogę nie wchodzi także było w miarę spokojnie.
Ale przechodząc do samców to była jazda bez trzymanki. Ryby miałem od maleńkich bo jakieś 3-4cm i już przy tej wielkości wyłonił się jeden samiec których podporządkował sobie wszystkie apisto. Z początku były to jakieś tak przepychanki, ale jak podrosły to przeszedł na wyższy poziom i zaczął ganiać do tego stopnia 2 pozostałe samce, że w końcu jednego "zagonił na śmierć", a drugi jakoś się trzymał, lecz po jakiś 2 miesiącach przełowiłem go do oddzielnego baniaka żeby sobie chłopak odetchnął. Posiedział sobie tam jakieś 1,5 miesiąca i jak podrósł i nabrał pewności siebie to wpuściłem go z powrotem. Niestety długo nie popływał, bo po jakiś 2 tygodniach tamten go wykończył i został mi układ 1+3. Także z moich obserwacji wynika, że dla tych ryb najlepiej stworzyć oddzielny baniak jednogatunkowy bez żadnej konkurencji przy dnie, i iść w większą ilość samców tak z 4-5 wtedy wydaje mi się że wyglądałoby to inaczej, oczywiście na sporym dnie bo tutaj polecałbym dno min. 150x50cm, albo iść w układ z jednym samcem.

Co do agresji poza gatunkowej to tutaj wiele powiedzieć nie mogę, miałem z nimi tylko skalary które jak wiadomo są spokojnymi rybami i trochę takimi pierdołami bo samiec kakadu przestawiał je po kątach jak chciał czasem to nawet przesadnie wyglądało, choć zawsze polegało tyko na przeganianiu, jakiś wielkich ataków nie robił. Dlatego też kupiłem teraz baniak 60cm wysoki bo wg mnie żeby zostać przy apisto(te większe i bardziej agresywne)+skalary trzeba tym drugim zapewnić trochę większy słup wody żeby nie wchodził w drogę apisto.

To tyle mojego...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Samice macmasteri Wf, F1 zaczepiają inne, większe od siebie ryby. Maskotus może powiedzieć tutaj coś więcej Smile
Kakadu póki co miałem tylko hodowlane - rozstawiały po kątach skalary i skośnopręgie. Jedna mała samiczka zajęła bok akwarium (20cm od szyby) i nikt poza samcem nie miał wstępu. W przerybionym baniaku odchowała młode, także nawet na przykładzie hodowlanych widać jakie mocne są to ryby... no i samiec osiąga ok 10cm. To już wielkościowo podobna ryba.

Ja bym tutaj dawał agassizii albo jakieś małe skurczybyki - ale to już BW.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
A. agassizi nie są małe, a też bywają nie mniej agresywne niż kakadu Wink

A nie myślałeś na jakimiś dicro ???
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Jak to apisto Smile
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Hmm...
Panowie dziękuję za podpowiedzi ale powiem szczerze teraz to mam jeszcze większą zagwozdkę na co postawić niż wówczas jak zakładałem ten temat Confused

(16-01-2014, 19:59 PM)ziemian napisał(a): A nie myślałeś na jakimiś dicro ???

Szczerze to nie myślałem ale teraz pomyślę, a jak jest z dostępnością tych ryb i czy one się rozmnażają w akwarium bo zdążyłem przeczytać że to rzadkość. I czy z maronkami i wiśniówkami powinny czuć się dobrze ?

Zaczynam też wracać do pierwotnych myśli jakimi były:
Microgeophagus ramirezi
Microgeophagus altispinosus

Powiem jeszcze, że przy wyborze kieruję się w dużej mierze ubarwieniem chciałbym aby te pielęgniczki były inaczej niż maronki, zbrojniki, kirysy bardziej kolorowe, jaskrawe no i żeby dały radę z pozostałymi mieszkańcami i mieszkańcy dały radę z nimi, abym mógł trzymać je w grupie 5-7 szt aby w tym baniaku było je widać. Planuję typowe akwarium towarzyskie z fauną SA flora już niestety różnie z parametrami KH ok 3 GH ok 5-7 pH 6,8-7,0.

Please help me...
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości