• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Paroskarium - teoretycznie.

#1
Nowy rok a z nim nowe wyzwania. W założeniu zbiornik dla Paroskow ale w zasadzie biotop : Azja/ Malezja/ Johor.

1) Zbiornik - 250 cm dl. x 60 cm szer. x 65 cm wys. = ok. 975 l brutto.

2) Filtracja - dwa połączone 9 cio komorowe sumpy.
a) komin, wkłady :
- biobale (może wyjdzie ze będą zraszane ?),
- trzy rodzaje gąbek ( trzy rodzaje gradacji).
b) sump 1, wkłady :
- wata,
- duże biobale, ( wiem, system zraszany)
- małe biobale, ( tak tak, zraszacze :-) )
- keramzyt ogrodowy ( kulki )
- ceramika
c) sumo 2, wkłady :
- wata (???)
- keramzyt ( w postaci skały )
- lawa
- pusta komora ( może kolejna ceramika)

Ułożenie jest tymczasowe i do skonsultowania.

d) pompy :
- Eheim 1002 220 Compact 1000 / za słaba,
- Eheim 1100 220 Compact + 2000/ ta jest ok :-) ,
- Eheim 1262 010 Universal 3400 / za mocna, pojdze do RO.

e) nie wiem czy nie będę musiał dodać jakiegoś wew. mechanika by zbierał z dna syfek.

3) Oświetlenie - belka 9 x 1,5 W halogenu led, GU10. Sterowanie czasowe, imitacja wschodu i zachodu słońca. Nocne 1 x 1,5 W halogenu led GU10, niebieski.

Spróbuje uzyskać efekt światła rozproszonego za pomocą korzeni i roślin. Ewentualnie dodam jakiś słaby falownik, łamanie promieni.

4) Ogrzewanie :

- dwie grzałki 300 W umieszczone w sumpie,
- kabel grzewczy 24 W, ( Ruki ostrzegał mnie ze ogrzewanie podłoża w którym jest torf to kiepski pomysł).

5) Elektronika:

a) Dennerle/ Duomat Evolution/ Thermo - Control - sterowanie ogrzewaniem.
b) Dennerle/ pH Controler Evolution Deluxe - pomiar pH i sterowanie CO2.
c) Dennerle/ Mehrweg 300 Space - zestaw CO2 + Aqua Medic/ CO2 Reactor 1000.

6) Armata torfowa wbudowana w belkę oswietleniowa. Stały regulowany przepływ wody. Pomiar pH przy przepływie 1l/h i 20l/h był ten sam i wynosił pH 4 (testy kropelkową Sera). Wiadomo z czasem torf się zużywa.

7) RO / Dennerle/ Osmoseur Compact 130

- obecnie standardowo pod ,,kran''
- w przyszłości instalacja : rynna - beczka - zawór - filtr mech. - beczka - pompa - RO - armata torf. - akwa. Jedyne czego się obawiam to czy woda przepływająca przez torf nie zwiększy swej przewodności.

8) Obsada :

a) ryby
- 12 Gurami czekoladowe,
- 5 par Betta coccina (szukalem Betta persephone ale niestety nigdzie go nie ma)
- 20 szt Skrzeczyk karłowaty,
- 10 par Parosphromenus tweediei
- ok 40 Boraras maculatus
- 6 Pangio semicincta.

Obecnie posiadam 12 Czekoladek, 13 Skrzeczykow, ok 40 Boraras i 6 Pangio.

Obsada do konsultacji, wg Maćka Pangio + Paroski to nie za dobre polaczenie ( strefa denna).

b) Rośliny :

- Blyxa aubertii, tyle ze to jak pisza roślina jednoroczny, prawda ?
- Cryptocoryne affinis,
- C. schulzei,
- C. cordata
- Microsorium pteropus, mam jeszcze wersje z poszarpanymi liśćmi, nie wiem czy ona występuje w naturze czy to jakaś krzyżówka.
- zapewne jeszcze jakieś mszaki ale do nich jeszcze nie doszedlem.
- 5 mangrowcow czerwonych,
- 2 mangrowce białe.

Mangrowce same z siebie powinny dać niezłą plontanine korzeni. Tyle ze białe powinny być zalewane okresowo, z czerwonymi nie powinno być problemow :-)

9) Żywy pokarm. Zapewne zbiornik będzie zasiedlony przez krewetki i oczliki. Nie orientuje się jeszcze jaka populacja żywego pokarmu mogłaby chociaż czasowo zamieszkać w zbiorniku. ,,mpaw'' podrzucił kolejny pomyśl z Wrotkami słodkowodnym i, które częściowo rozwiązują problem wyżywienia narybku. Co najważniejsze sa o wiele wytrzymalsze od artemi, nawet w wodach poniżej 6 pH, jakiś czas poplywaja.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Świetny projekt. Powodzenia Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(01-01-2014, 20:17 PM)Grehu napisał(a): Świetny projekt. Powodzenia Smile

Jakieś uwagi propozycje, udoskonalenia, ja początkujący wiec każda rada się przyda.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Andrzej, z tego co widziałem w komentarzach na forum Paro-Projektu, to Paroski nie za bardzo nadają się do akwariów ogólnych. Reszta Twoich ryb już lepiej. I jedna uwaga - w żadnym wypadku nie robiłbym akwarium dla takich maluchów o wysokości większej niż 30cm.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(01-01-2014, 20:23 PM)piotrK napisał(a): Andrzej, z tego co widziałem w komentarzach na forum Paro-Projektu, to Paroski nie za bardzo nadają się do akwariów ogólnych. Reszta Twoich ryb już lepiej. I jedna uwaga - w żadnym wypadku nie robiłbym akwarium dla takich maluchów o wysokości większej niż 30cm.

Wiem Piotrze, na PP by mnie od strzelili. Nawet cześć kolegów z tego forum nie podziela mojego projektu co do Paroskow. To akwa ma być pod nie i jeśli trzeba będzie to tak z redukuje obsadę by wszystko grało. Zapewne będę miał spore problemy z ich wyżywieniem. Muszę to jakoś rozwiązać.

No i co do tych 30 cm to w środkowej części akwa będzie mała płycizna, nie rozwiązuje to problemu ale zawsze cos, chyba :-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Poszukuje info na temat gatunków krewetek występujących w Malezji. Najlepiej takich o cyklu rozrodczym zwanym ,, przeobrażenie zupełne ''. Z tym ze to przeobrażenie musi zachodzc w wodach słodkich. O tych z wód słonych jest sporo a na temat przeobrażenia zupełnego w wodach słodkich jeszcze nic nie znalazłem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Andrzeju, muszę Cię zmartwić. Chyba nie znajdziesz takiej krewetki. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Czemu ? Wszystkie potrzebują słonej wody ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Tak, z tego co wiem to wszystkie.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
A miało być tak pięknie. Kurna.

Dobra, inaczej, jakie krewetki żyją w BW i nie potrzebują do swojego cyklu rozrodczego wody slonej ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości