• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtracja dużego akwarium - 5000 L

#1
Witam Wszystkich Akwamaniaków Big Grin
Małymi krokami realizuję moje marzenie – czyli akwarium w ścianie salonu.
Akwarystyka amatorsko zajmuję się od dawna z małymi przerwami, więc proszę o wyrozumiałość w odpowiedziach na moje pytania.
Widzę że macie tu parę dużych zbiorników więc postanowiłem zapytać o Wasze zdanie na temat filtracji w planowanym baniaku.
Z uwagi na małą ilość miejsca w pomieszczeniu do obsługi akwarium skłaniam się ku filtrom narurowym i FBF’om.
Ale od początku:
Planowany baniak będzie miał wymiary : dł. 2600mm x szer. 1100-1200mm x wys. 1600mm
Konstrukcja ramowa – kątownik 80x80x4mm, wypełnienie – na pewno szyba czołowa jakaś klejonka, boki i dno – poważnie zastanawiam się nad sklejką ?!?
Kilka fotek:
Wylewka:
[Obrazek: avki.jpg]
Kanał i prąd:
[Obrazek: whss.jpg]
Woda:
[Obrazek: u1vx.jpg]
Ogólny widok z salonu:
[Obrazek: xuh8.jpg]
Ogólna koncepcja:
[Obrazek: ua4f.jpg]
Widok z góry:
[Obrazek: 2w9z.jpg]
Widok z pomieszczenia obsługi:
[Obrazek: gsqd.jpg]

Obsada : coś w stylu BW, dużo drewna, piasek na dnie, stopniowo - im wyżej tym więcej roślin na korzeniach (kwestia oświetlenia to osobny temat, ale zdaję sobie sprawę że przy dnie może być ciemnawo dla roślin)
Ryby: na pewno skalary, jakieś „grzeczne” pielęgnice, ewentualnie ławice drobnicy – pozatym wszystko wielkościowo podobnych gabarytów – żadnych dużych ryb.
Bardzo proszę o info na temat wykonania skutecznej filtracji w miejscach po bokach akwarium.

Z góry thx za wszystkie pomysły
Schematy mile widziane Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Po bokach powinny zmieścić się dwa filtry do oczek wodnych. Wypełniasz to gąbkami i jazda. Do tego jakaś hydroponika i powinno grać. Na pewno ktoś się jeszcze wypowie.

Ładny wymiar i dobra obsada Smile Powodzenia.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dokładnie, po bokach robiłbym 2 filtry w kastach, oczkowe, albo w beczkach.

Tanie a dobre rozwiązanie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
A co do samego projektu. Nie rozumiem trochę tego okna balkonowego. Po co dodatkowe wejście z zewnątrz? przewietrzanie?
Jesteś pewien, że to ma być Ameryka Południowa? Nie nadążysz RO łapać do podmian. Przy tym litrażu i odpowiedniej filtracji nie będę takie częste ale jednak.
No i będziesz musiał te 5000 l ogrzać przy SA.

Kolejna kwestia, będziesz wchodził do baniaka by grzebać na dnie? bo z drabiny nie dasz rady.
no i przy tej wysokości to oświetlenie HQI albo leedy CREE inaczej na dnie będzie ciemno. Wiesz już jakie grube szkło musisz dać przy takim słupie wody?

Oprócz filtracji o jakiej pisali koledzy bez sumpa nie dasz rady samej dolewki będzie dużo.Przy mocnym oświetleniu i wentylatorach jakie będziesz musiał dać woda będzie mocno parować.

Projekt ambitny i fajny tylko wiele kwestii do rozwiązania myślałeś już o tym?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Skoro taki projekt to pewnie kolega zdaje sobie sprawę z tego zyyys Wink

Ogrzanie to nie będzie problem, bo jak już woda zostanie ogrzana do docelowej temperatury to problem się skończy przy stabilnej temperaturze wewnątrz pomieszczenia.
Podejrzewam że ogrzewanie CO również zostało w tym pomieszczeniu zaprojektowane na wyrost żeby utrzymać jednak tą temperaturę Wink
Co do oświetlenia to wg mnie na taką wysokość tylko diody CREE, bo przy HQI kolega by się nie wypłacił Wink, a skoro ma budżet na taki projekt to na oświetlenie na diodach CREE też kasa się znajdzie Wink

kyniu możesz na pisać skąd jesteś bo coś chyba kojarzę podobny projekt tylko nie wiem czy to ten akurat Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ja nie piszę, przecież że kolega sobie nie zdaje Smile Chciałbym raczej poznać jego koncepcje i rozwiązania. Co do oświetlenia to markowe lampy na diodach cree z komputerem, porami dnia itd to już można auto kupić albo jakiegoś crossa niezłego na wycieczki po okolicy ;-) Fakt, że w perspektywie czasu oszczędność będzie na prądzie i to nawet spora ale różnica w zakupie też będzie ogromna.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja jednak myślę że jak kolega na akwarium i cały projekt ma to i na lampy ma Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Czy zbiornik ten był brany pod uwagę już na etapie projektu? W sensie czy w tym miejscu zalałeś odpowiednie ławy i postawiłeś fundament tak jak to się robi pod kominki? Nowa chałupa może osiadać przez parę lat więc byłoby to wskazane.
Z ogrzewaniem i filtracją mógłby pomóc odpowiednio duży sump w tym pomieszczeniu z tyłu, podpięty pod centralne. Faktem jest, że w tak dużym zbiorniku można by trzymać coś nie wymagającego podgrzewania wody dodatkowo poza ogrzewaniem przez ciepło pomieszczeń. No ale rozumiem tę miłość do żagli.
Czy ledy/lampy można dać po bokach zbiornika? Ciekawe jak gruba będzie ta klejonka.
Whiskey and women got my money, blues and devil got my soul...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(13-12-2013, 02:08 AM)ziemian napisał(a): ...Co do oświetlenia to wg mnie na taką wysokość tylko diody CREE, bo przy HQI kolega by się nie wypłacił Wink, a skoro ma budżet na taki projekt to na oświetlenie na diodach CREE też kasa się znajdzie Wink
...

(13-12-2013, 03:11 AM)ziemian napisał(a): Ja jednak myślę że jak kolega na akwarium i cały projekt ma to i na lampy ma Wink
Ziemian weź to jeszcze raz przeczytaj i się zastanów.

Fajne akwa, ale tak jak wspomniał zyyys, mogą być kłopoty z wodą jeśli chodzi o parametry dla ryb, chyba że masz dość miękką(w kranie, studni). Choć, żeby zaoszczędzić sobie kłopotu, można potem będzie dobrać obsadę do wody jaką masz.
Jeszcze tylko prośba na przyszłość, żebyś zdjęcia wrzucał jako załączniki.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nie słuchaj tych powyżej. Tongue Idź w BW! Smile

Co do filtracji- przy takim litrażu najlepszy byłby sump. I to pod względem efektywności i łatwości dostępu.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości