• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtr kanistrowy DIY

#1
Ciekawy i prosty sposób na zrobienie filtra
Miał ktoś z Was do czynienia z taką konstrukcją?
SEMPER FI
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Od kilku miesięcy przymierzam się do zrobienia czegoś podobnego jako dodatkowej filtracji biologicznej - poziomo umieszczona (z tyłu pokrywy) rura kanalizacyjna fi 100 mm wypełniona ceramiką, zasilana z odgałęzienia wylotu z kubła. Dało by to w moim przypadku dodatkowe 14 l złoża biol. ale wrodzone lenistwo nie pozwala mi tego skończyć.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
No to jest patent; poziomo za akwarium. Jak zacząłem szukać pompy która podnosiłaby wodę na te np. 1,5 metra w górę to nie dość, że drogie to jeszcze prądożerne Tongue Jaki masz filtr, który mógłby to napędzić? A jak z wytrzymałością pokrywy? Bo to już naście kilo będzie ważyło.
SEMPER FI
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja bym tego do pokrywy nie mocował, tylko zrobił na osobnym stojaku. Doprowadzenie i odprowadzenie wody na elastycznych wężach.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Rure zasilamy wylotek z kubła,kubeł robi za mechanika a rura za bio i po problemnie
[Obrazek: logo_podpis.gif]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Mój kubeł to TetraTec EX2400 więc zamontowanie dodatkowego bypass'u nie będzie stanowiło problemu, tym bardziej że rura, o której mówimy umieszczona ma być jedynie ok. 5-10 cm powyżej obecnie zamontowanych kolanek doprowadzających i wyprowadzających wodę do akwa. O wytrzymałość pokrywy nie martwię się w ogóle, zrobiona jest z płyt meblowych 18 mm, takich jak szafka pod zbiornikiem.
Marti w moim przypadku dodatkowy stojak na tą rurę odpada ze względów praktycznych i estetycznych.
Pokrywa wygląda tak (widok z lewej strony akwa):
   
k.czerwony - bok akwarium
k. czarny - pokrywa
pomarańczowa strzałka - przód akwa
zielone strzałki - zawiasy. Dolny zawias służy tylko do otwierania klapki (ok. 1 m) do karmienia; górny podnosi górną część całej (1,8 m) pokrywy.
Pokrywa ma o tyle nietypowy kształt, bo umieszczone są w niej 2 lampy HQI. Ok. 15 cm z tyłu akwa jest otwarte, ze względu na wentylację. Pionowa kropkowana czarna linia to właściwa tylna ściana, która wraz z przednią (ruchomą) tworzy coś w rodzaju odwróconego korytka na lampy HQI.
Rura z ceramiką miała być w zamyśle przymocowana właśnie do tej tylnej ściany.
Zrobię zdjęcia to pokażę o co mi chodziło.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
No przy takiej mocy filtra można by spokojnie dać rurę szerszą niż setkę i puścić wodę bezpośrednio zamiast z odgałęzienia. Albo zrobić dwie równoległe rury łączone przez trójnik. Tylko zajęło by to trochę miejsca.
SEMPER FI
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jak dla mnie to utrudnianie sobie życia. Żeby pociągnąć cykl azotowy w baniaku nie trzeba robić takich skomplikowanych konstrukcji. Koszt tej rury jest podobny do używanego kubła, lub hydroponiki czy filtra zraszanego nad baniakiem (o ile mamy na to miejsce). Wystarczy na pewno.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Cytat:Jak dla mnie to utrudnianie sobie życia
Można do tego podejść w ten sposob. Albo mieć satysfakcję, że potrafi się coś zrobić.
Cytat:Koszt tej rury jest podobny do używanego kubła,
Nie chciał bym używanego kubła w cenie takiej rury nawet gdyby mi go ktoś za darmo dawał. I chyba nie był by to kubeł o pojemności 14 litrów.
SEMPER FI
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Soltar chyba mówimy o innej rurze...
http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/kan...,l671.html
do tego dochodzą jeszcze zaślepki i kilka pierdółek ale cena całości nieporównywalna nawet z używanym filtrem, o podobnej pojemności.
Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie potrzeba dodatkowej pompy, a więc pobór prądu jest bez zmian. No i nie trzeba montować dodatkowych prefiltrów w akwarium (do tego drugiego kubła)
Rafał, naprawdę nie rozumiem twojej dezaprobaty. Robiłeś szafkę, sump z hydrauliką, pudełko przelewowe itd. a kawał rury z wężami uważasz za skomplikowaną konstrukcję? Przecież to prawie bezkosztowe zwiększenie złoża biologicznego, a w porównaniu z niektórymi samoróbkami jakie wykonujemy to proste jak budowa cepa. Hydroponika byłaby na pewno lepsza ale akurat u mnie nie ma na nią miejsca.
HameR. u mnie musi to być na odgałęzieniu bo w przeciwnym wypadku byłby za duży przepływ wody.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości