• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Regał - jak kupić dobry ?

#1
Witam

Ostatnio zostałem poproszony o zrobienie szafki pod baniaczek. Pomierzyłem rozrysowałem i ... Początkowo miała to być szafka z płyt mdf ale jakoś mi to mało stabilnie wygląda wiec wpadłem na pomysł, że może jednak regał spawany?

I stad moich kilka pytań do was. Kompletnie nie znam się na spawach itp.

Początkowo miał być jeden baniak ale jako że myślę już na przód Big Grin chciałbym regał na 2 Smile o wymiarach 120x45x45. Pierwszy miałby stać 20cm nad podłogą nad nim 15cm przerwy ( chociaż mam wątpliwości czy to wystarczy na ewentualne prace porządkowe i oświetlenie) Całość więc 80cm wysokości.

Przeglądając regały piotrK'a, soltarus'a, mady haze, maskotus i reszty Smile zauważyłem, że poziome profile przeważnie nie opierają się na nagach a są do nich dospawane czy to nie osłabia konstrukcji takiego regału? Jakich profili najlepiej użyć do takiego regału? Czy spaw ma jakieś większe znaczenie? Zamawiając taki regał w firmie szlifowanie oraz malowanie jest przeważnie w cenie?

Wiele niewiadomych ale lepiej zapytać, nigdy wcześniej nie miałem takowego regału a nie chciałbym kupić czegoś co się rozleci i nie chciałbym zostać zrobiony w balona - przepłacając.

Jak są jeszcze jakieś rzeczy na które powinienem zwrócić uwagę to proszę pisać śmiało. A jak ktoś zna firmy gdzie można taki regał zamówić również proszę o info
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Przy takich ciężarach sposób przyspawania poziomych do nóg nie ma znaczenia. Spaw na 100% wytrzyma (o ile będzie wykonany zgodnie ze sztuką, a nie obsmarkany i przetykany żużlem Wink). Jeśli masz obawy, to zrób najpierw ramę poziomą, a później dospawaj do niej od dołu nóżki - takie rozwiązanie jest na pewno mocniejsze, ale po prostu więcej z tym roboty Wink

Co do szlifowania i malowania, to nie wiem, ale wydaje mi się, że powinni Ci to ładnie obrobić. Z resztą zakres prac na pewno będzie podlegał uzgodnieniu.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja nie mam możliwości zrobienia takiego regalu dlatego pytam co i jak. Znasz Marti jakieś firmy które się tym zajmują najlepiej z okolic Wrocka Zielonej Góry Poznań. Regal ma trafić do UK a transport bezpośredni mam z Zielonej w obie strony
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jeśli nic nie ogranicza Cię od góry, a akwa mają być tylko 2, to weź pod uwagę rozwiązanie Piotrka - oba akwa wyżej. Obserwowanie bańki znajdującej się 20 cm nad podłogą nie jest zbyt wygodne. Jedynie do górnej, przy pracach musiałbyś pewnie korzystać z jakiegoś "podium" aby sięgnąć do dna. Całość będzie moim zdaniem będzie wyglądała dużo lepiej. Sam mam bańkę 20 cm od podłogi i pozostałych dwu na tym samym poziomie nie chce mi śie nawet urządzić. Na reszcie się nie znam - mam regał skręcanyTongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
15 cm nad akwarium to za malo. Z mojego doswiadczenia 25 cm to minimum- inaczej wsadzenie czy wyciagniecie rozlozystego korzenia bywa niemozliwe. Nie mowie nawet o problemach z operowaniem siatka przy lowieniu ryb.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Well... Ja mam 14, 16 oraz 19 cm i z łapaniem ryb nie ma większego problemu. Z większym drewienkiem już tak, ale zawsze można je włożyć na częściowo wysuniętym akwa, wsunąć i dopiero potem zalać. Później może być problem ze zmianami aranżacji, ale to już zależy jak kto chce i potrzebuje dłubać.Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Glonek, sorki, ale ja nie z tamtych rejonów, więc nie znam tamtego rynku.
Co do rozkładu akwa, to popieram zdanie, aby dać akwa wyżej, a z dołu zostawić miejsce np. na szafkę, czy sumpa... Tak samo popieram pomysł, aby dać więcej przestrzeni nad dolnym baniakiem.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(29-11-2013, 14:41 PM)glonomad napisał(a): Przeglądając regały piotrK'a, soltarus'a, mady haze, maskotus i reszty Smile zauważyłem, że poziome profile przeważnie nie opierają się na nagach a są do nich dospawane czy to nie osłabia konstrukcji takiego regału?

Nie mam żadnych przykrych doświadczeń, ale gdybym jeszcze raz miał budować hodowlę w oparciu o stalowe regały, to każdy poziomy profil opierałby się na nogach, a zbiorniki wkładane byłyby od frontu konstrukcji (nie z boku). Przy ograniczonej przestrzeni w okół regałów łatwiej manewrować zbiornikiem - przed regałem zawsze jest przestrzeń, z boków niekoniecznie.

U mnie minimalna przestrzeń nad akwarium, to 15-20 cm. Trochę mało, ale minimalistyczny wystrój zbiorników pozwalał na to. Potrzebowałem też czterech poziomów w pionie, a każdy dodatkowy centymetr, wpływałby finalnie na trudniejszy dostęp do najwyżej postawionego zbiornika. Wkładanie kamieni i korzeni, powyżej określonej średnicy, odpadało. Gąbki, np. okrągłe o średnicy 12 cm - bez problemu. Łowienie ryb, to kwestia wprawy. Wink
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(30-11-2013, 12:18 PM)dator napisał(a):
(29-11-2013, 14:41 PM)glonomad napisał(a): Przeglądając regały piotrK'a, soltarus'a, mady haze, maskotus i reszty Smile zauważyłem, że poziome profile przeważnie nie opierają się na nagach a są do nich dospawane czy to nie osłabia konstrukcji takiego regału?

Nie mam żadnych przykrych doświadczeń, ale gdybym jeszcze raz miał budować hodowlę w oparciu o stalowe regały, to każdy poziomy profil opierałby się na nogach
Jeżeli spawy są dobrej jakości to nie ma się co martwić o to, że "półka" z akwarium odpadnie od nóg. Na chłopski rozum to właśnie noga musi być jednym kawałkiem metalu, bo działają na nią znacznie większe siły (masa dwóch, trzech albo i czterech akwariów na raz) niż na te profile, z których składa się podstawa pojedynczego akwarium. Wykonanie nóg z kilku kawałków wpłynęłoby na znaczne osłabienie konstrukcji, a przede wszystkim trudno byłoby o regał, który "trzymałby pion" Smile

Aha, ja nad dolnym akwarium na regale mam 20cm wolnej przestrzenii, co przy akwarium wysokości 40cm i szerokości 50cm jest aż za dość. Tyle przestrzeni wystarczyłoby do obsługi 50, a może nawet 60cm wysokości akwarium - oczywiście nie licząc wsadzania doń wielkich korzeni i kamieni.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Wiec jeśli chodzi o przestrzeń miedzy podłogą a pierwszym akwa (20cm) i oglądanie z podłogi to akurat nie problem Wink natomiast przestrzeń nad baniakiem 15cm wydaje się mala ale raczej nie planuje jakoś często zmieniać aranżacji wiec chyba będzie musiało wystarczyć. Głównie chodzi o to żeby krawędź ostatniego akwarium niebyła za wysoko ( dla niskich osób jak ja to nawet grzebanie z krzesła jest czasem problem ) Wszystko jeszcze jest na razie w fazie planowania wiec może ulec zmianie. Najpierw muszę dowiedzieć jaka jest mniej więcej cena takiego regalu i czy jest sens ciągnąć to z Polski.

A może ktoś po kierować z jakich profili powinien być taki regal i resztę szczegółów nie chciał bym wyjść na ciemnego wysyłając zapytania do potencjalnych wykonawców.
Marti podałem miejsca gdzie było by mi najwygodniej odebrać taki stelaż ale zawsze można dogadać się o wysyłkę wiec śmiało każde info się przyda. Podoba mi się wykonanie stelaża jaki kupił maskotus tylko firmy nie znam Big Grin
PiotrK Twój regal wykonywała firma czy osoba prywatna?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości