• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akwarium 360l w zimnym pomieszczeniu

#1
Witam

Problem polega na tym, że akwarium już mam (360l o wym. 120x50x60cm), miejsca na nie na parterze póki co nie ma, na piętrze mam stop drewniany, ale dom jest z lat 60/70-tych także boję się ryzykować stawiania go nawet przy ścianie nośnej i wyliczenia gdzie znajdują się krokwie tak żeby to sensownie postawić.

Właściwie zostaje jedyna możliwość postawienia go w miejscu gdzie kiedyś był balkon, ale został on obudowany i zrobiona tak klatka schodowa. Jest ona nie ocieplona niestety, a grzejnik jest tylko na dole, akwarium zaś miałoby stać na górze czyt. dawnym balkonie.

Temperatura jak tam jest w dzień w zimie to 15 stopni, nocą jak się w domu nie pali CO to jest ok. 10 stopni.

Latem oczywiście są to inne temperatury i tu problemu nie ma.

Jakie macie zatem pomysły żeby nie wywalać na ogrzewanie baniaka majątku, a temperatura w nim utrzymywała się na poziomie 26-28 stopni.

Oczywiście na tylną ścianę mogę dać styropian, no i od spodu będzie również jakaś mata piankowa.

Czy grzałka 210W da tutaj radę ???
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
A myślałeś o rodzinnym polskim biotopie?
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nie to nie wchodzi w grę Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Se utrudniasz... z grzałką rachunki cię zjedzą. Jeżeli w tym pomieszczeniu jest dostęp do rurek grzejnych zrób ogrzewanie za ich pomocą (pod akwarium, z termoregulatorem itd.) Inaczej tego nie widzę...

Jest jeszcze inne wyjście. Kup pan ryby subtropikalne. Zimowanie będziesz miał z głowy, a na południu Ameryki Południowej żyje sporo pięknych gatunków.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Baniak ocieplić styropianem od tyłu, boków i zrobić szczelną pokrywę.

Filtracje oprzeć na sumpie do którego wrzucamy mocną grzałeczkę.

Powinno zdać egzamin.



__________________


Lub tak jak radzi Piotrek- idź w subtropikalne rybki. Można pomyśleć o jakichś Gymnogeophagus i zimowanie masz z głowy Smile.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ogrzanie tego to nie problem, ale jak wyglądają temperatury na tym byłym balkonie latem (upały), zwłaszcza w perspektywie polecanych tu gatunków subtropikalnych?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Nie upałów nie ma, to jest teraz weranda z klatką schodową Wink

W lecie temperatura wynosi jakieś 25-30 stopni max przy upałach na zewnątrz.

Kurdę nie wiem czy nie zaryzykuję i bańki nie postawię jednak w pokoju pomiędzy kominami mam przestrzeń jakieś 3m i pod spodem jest ściana 18cm- a na górze jest ściana 8 cm także te 10cm podparcia pod spodem będzie no i policzę jak się usytuowane krokwie ta żeby akwarium z szafką stało na powierzchni 100x40cm na podłodze i było wsparte na 2 krokwiach- jest to niby te 0,5 tony, ale nie widzę innego rozwiązania no chyba że jakoś z tą werandą, ale sump nie wchodzi w grę- mam już kubeł Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jak masz 3m miedzy kominami i z grubsza mozesz stwierdzic z jakiego materialu i jakiej grubosci sa kominy to kup np dwa 3metrowe dwuteowniki 100mm, ewentualnie profil 80x40 badz 100x50 ze scianka 3-4mm i zakotwicz je po koncach w kominach albo za pomoca srub albo lekko podkuj na np glebokosc pol cegly/jednej cegly i obsadz je w tych podkuciach. Na to plyta osb, stelaz/szafka i akwa moze smialo stac bo odciazysz podloge. Moj znajomy ma 600l na pietrze z drewniana podloga ale stelaz jest dodatkowo zakotwiony srubami do sciany przy ktorej stoi. Jest sporo opcji zeby smialo postawic i 1000l na pietrze z drewniana podloga, ale trzeba jednorazowo zainwestowac w material, wyjdzie to taniej niz za ogrzewanie watami.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Przemyślałem sprawę trochę pomierzyłem i wyszło coś z tego, na podstawie tego wydaje mi się że jeżeli dam akwarium tak jak na tym co narysowałem to będzie OK i powinno wszystko wytrzymać bez żadnego problemu.


Schemat mojego pokoju(na poddaszu):

   


Białe linie- ściany( z tym że ściana wschodnia wg rysunku to ściana nośna ok. 50cm grubości)
Linia przerywana biała- ściana na parterze(18cm) grubości czyli na jedną cegłę+tynk o którą opierają się belki stropowe
Linie czerwone- krokwie stropowe
Brązowe zakreskowane coś- kominy
Niebieski prostokąt- akwarium

Sory, ale rysunek robiony w minutę- nie chciało mi się jakoś tego dopieszczać- zwłaszcza że mam trochę inne rzeczy do zaprojektowania z pracy inż trochę bardziej ważniejsze, ale mam nadzieję że wszystko wiadomo Big Grin Wink

Po między krokwiami jest odległość 80cm, szafka będzie ustawiona tak, aby na długość spierała się na ścianie po środku mniej więcej i na 2 krokwiach.

Co myślicie ???
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Mysle ze nikt ci jednoznacznie nie powie bo nie wiadomo jaki przekroj maja krokwie, w jakim stanie po tylu latach jest drewno z ktorego sa wykonane itp itd. Osobiscie nie zaryzykowalbym postawienia akwarium ktore bedzie wazylo nawet i 500kg bez pewnosci jak zachowa sie strop. Wez pod uwage ze moze dosc do takiej sytuacji gdzie przed akwarium w celu podziwiania stanie "10 osob" a to juz dodatkowe ponad 500kg. Tak jak pisalem wyjsc jest wiele, nie chce ci sie grzebac w celu wzmocnienia podlogi to zapros do donu architekta ktory na podstawie projektu domu i ogledzin policzyc ci wytrzymalosc stropu i oceni czy istnieje ryzyko stawiania akwarium w tym miejscu. Wezmie ze 100-200zl max ale ra cena to nic jezeli pozwoli to rozwiac watpliwosci i zapewni spokojny sen. Jezeli nie chce ci sie kuc czy kolkowac wzmocnien do kominow co jest tutaj najpepszym rozwiazaniem to moze zrob chociaz na podlodze stelaz albo podklad np z plyt osb na tyle dlugi zeby zachodzil na 3cia krokwie dzieki czemu ciezar akwa rozlozysz na trzech a nie na dwoch.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości