• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Szafka pod akwarium- jakie obciążenie wytrzyma ???

#1
Mam do Was pytanie, otóż mam taką szafkę pod akwarium jak tutaj:

http://www.waszkiewicz.republika.pl/akwarium/3_akwa.htm

Tyle że moja ma te wzmocnienia pod blat kręcone na całej długości czyli na 1m 2 takie wzmocnienia i na to blat jest kręcony, plecy są zrobione tak że tu gdzie drzwiczki są po jednej i po drugiej stronie jest przykręcone wzmocnienie praktycznie na całej wysokości szafki, a tam gdzie jest ta środkowa półka jest maskownica- cała szafka jest zrobiona z płyt 18mm tylko ta maskownica 3mm Wink



Do tego chciałbym przykręcić blat o większej pow. bo póki co jest o wymiarach 100x40cm z płyty 18mm

Jak sądzicie ile taka szafka jest w stanie utrzymać??? tak żeby spokojnie spał, mimo takich rozmiarów jak ma czyli kupiona była pod standardową 2-setkę wygląda na to że powinna utrzymać sporo więcej bo jest zrobiona solidnie.

Ile wg Was ???
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ile wytrzyma na max'a to trochę trudne pytanie.Do tego trzeba znać materiał, wymiary i jego wytrzymałość na obciążenia.Trochę tu obliczeń matematyczno-fizycznych trzeba.

Jeżeli masz poziom to spokojnie wytrzyma. Miałem kiedyś pod standardowe akwarium 450 lit. Szafka była też standard, ba nawet wyższa od standardu około 85cm wys. akwarium 450 lit ze stertą kamoli i nic się nie działo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Chcę na to postawić bańkę 360l może ciut większą Wink

Poziom oczywiście mam Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No pytanie z gwiazdką Wink
Wzmocnienia niby solidne. Szafka jest nowa? Tz. czy nie była pooblewana wodą wcześniej? Strasznie to osłabia płyty wiórowe.
Ile większy blat masz zamiar przykręcić?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Myślę że 360 l utrzyma spokojnie jeśli są prócz boków 2 pionowe przegrody jak na zdjęciu, jeśli chodzi o wzmocnienie jej tak by się nie złożyła na boki można przykręcić od środka 4 kątowniki po 2 stronach: blat-bok, podłoga-bok. Blat nie może wystawać za dużo ale tak ok 10 cm z każdej strony nie powinno to zaszkodzić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Blat będzie wystawał po 15cm z jednej strony, ale akwarium będzie wystawało po 10cm z każdej strony Wink

Innymi słowy akwarium ma wymiary 120x50x60cm dł/szer/wys
A blat ma wymiary 130x50cm

Poprzykręcam takie coś:

https://www.google.pl/search?q=wzmocnien...B398%3B500

Myślę że da radę Wink

Szafka była kupiona w marcu tego roku, w jednym miejscu płyta jest troszeczkę wybulona bo mi tam woda z filtra podeszła, ale tam wkręcę wzmocnienie i będzie OK Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Podłączę się pod ten wątek
Chcę mieć w najbliższej przyszłości akwarium co najmniej 560 l i w związku z tym moje pytanie - czy pod takie akwarium muszę zrobić szafkę na metalowym stelazu, czy tez może byc szafka drewniana - częściowo z płytą
Z tego co widzę na tym forum większość preferuje szafki wykonane na solidnym metalowym stelazu, ale czy to jest wymagane? szafka drewniana nie wytrzyma?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(18-11-2013, 16:34 PM)Andrzej701 napisał(a): Podłączę się pod ten wątek
Chcę mieć w najbliższej przyszłości akwarium co najmniej 560 l i w związku z tym moje pytanie - czy pod takie akwarium muszę zrobić szafkę na metalowym stelazu, czy tez może byc szafka drewniana - częściowo z płytą
Z tego co widzę na tym forum większość preferuje szafki wykonane na solidnym metalowym stelazu, ale czy to jest wymagane? szafka drewniana nie wytrzyma?

Ja mam podobne akwarium na płytach (zwykła szafka) tyle, że blat jest podwójny.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
500 litrów miałem kilka lat na samych płytach (plecy w środku z takiej samej płyty , 5 pionowych podpórek w tym 2 boki) i ani drgnęła. Dla spokojności można dodatkowo poskręcać kątownikami od środka i starczy choć w standardach ich nie ma, grunt to te piony w środku...
Ziemian właśnie o takie kątowniki mi chodziło. Powinno wszystko dać radę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
ok, dzięki
chodzi o taką sprawę, ze ja mam szafkę wykonaną w 80 procent z drzewa, jest solidna, ma 8 punktów podparcia tak więc mam nadzieję, że ciężar byłby dość dobrze rozłożony i sam się zastanawiam czy ona wytrzyma czy lepiej będzie zrobić nową na solidniejszej metalowej konstrukcji - co w cale mi się nie uśmiecha
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości