• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ospa SOS

#1
Witam
Dziś zauważyłem u jednego mieczyka 2 kropki, u drugiego jedną. Dziś sobota wieczór jutro niedziela w poniedziałek święto, chemii niestety żadnej nie mam Sad

Przeczytałem kilka wątków o ospie, grzałka już ciśnie do 31, napowietrzacz chodzi na maxa, mam pytanie o tą sól, bo napisano że musi być niejodowana, gdzieś się spotkałem z poradą że może być morska. W sklepie była zwykła jodowana i morska. Kupiłem tą morską ale w składzie ma:
Jodan potasu: 3mg/100g soli
Jod 2,1mg/100g soli

Akwarium pracuje ok 20 dni. 3 gupiki mieszkają tu od 15dni, 5 mieczyków od 7dni, 4 ellioti + 2 zbrojniki od 2dni. Wszystkie rybki wizualnie w super kondycji, zero obcierania, nawet u tych z plamkami, woda kryształ.

Sypać tą sól ? Co robić ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Masz zbrojniki, więc sól Ci odpada. Inaczej stracisz zbrojniki. One nie tolerują soli. Musisz walczyć z kulorzęskiem temperaturą, lub szukać innych środków (ale też musisz uważać na leki z zawartością związków miedzi - tych też nie wolno stosować przy zbrojnikach).
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ok. Sól więc odpada, aż się boję co będzie rano, na razie temp. skoczyła do 28 st. 2 stopnie w 4h. Idę spać, zobaczymy jutro Sad
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dobij temp . do 30 i napowietrzanie na max.po trzech dniach powinno być ok.
[Obrazek: logo_podpis.gif]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dokładnie. Temperatura zrobi swoje Smile Nie ma co płakać. Leczenie medykamentami w ostateczności.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
No nie chcę zapeszać, ale na razie jest ok. Kropki zeszły, rybki w dobrej kondycji. Mało brakowało a bym już tej soli nasypał Smile
Potrzymam chyba jeszcze ze 2 dni te 29st. Więcej mi grzałka nie daje rady nagrzać, ustawiona na 32 (max)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Potrzymaj, potrzymaj. I napowietrzaj. Myślę, że dla pewności mógłbyś nawet ciutkę dłużej.
No i oczywiście obserwuj ryby, czy gdzieś nie pojawiają się nowe kulorzęski... I zapamiętaj - leki w ostateczności i TYLKO, jeśli będziesz miał absolutną pewność i skonsultujesz odpowiednie dawki. Nie sztuka nasypać prochy do baniaka. Sztuka zrobić to dobrze i odpowiedzialnie, bez szkody dla podopiecznych.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dryń, tu cykl rozwojowy kulorzęska. Smile
W takiej temperaturze nie zabijesz go, do tego potrzeba minimum 30-32*C. Temperatura 29*C przyspiesza ich życie- kropki znikają, ale cysty rozwiną się szybciej i za kilka dni ryby znowu będą obsypane.
Miej lek na ospę w zanadrzu- Costaforte czy zwykłe oparte o błękit.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Też miałem kiedyś ospę ,dwie kuracje ichtiosanem zalatwiły sprawę.
A dlaczego dwie?Ponieważ w tej chwili cysty kulorzęska masz w wodzie i jak czegoś nie zrobisz to znów pojawi się na rybach.
A tak przy okazji zapytam , dlaczego po 5 dniach wpuściłeś ryby?Skąd pomysł na taką obsadę - gupiki mogą zostać zjedzone.
Ile masz samców mieczyka?
Jak duże masz akwa?
Jaka filtracja?
Pozdrawiam
Michał
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
alexdemo napisał(a):A tak przy okazji zapytam , dlaczego po 5 dniach wpuściłeś ryby...
Wpuściłem te 3 gupiki bo się nie mogłem doczekać, po to żeby sprawdzić czy wszystko jest w miarę ok, no i żeby pomału się jakaś flora bakteryjna tworzyła. Do dziś pływają w dobrej kondycji, ale niedługo je oddam. Na razie pływają zgodnie z elliotkami.
Mieczyki jak kupowałem to były małe i nie było widać, na razie jednemu się już ładny mieczyk wyrzyna, może się zdarzyć że pozostałe to samiczki, chociaż z budowy cała jeszcze jeden pasuje na samczyka. Czyli stawiam 3samiczki i 2 samce.
Akwarium 180L, filtr wewnętrzny zestawowy Juwela + Eheim kubełek
Ruki napisał(a):Dryń, tu cykl rozwojowy kulorzęska. Smile
W takiej temperaturze nie zabijesz go, do tego potrzeba minimum 30-32*C. Temperatura 29*C przyspiesza ich życie- kropki znikają, ale cysty rozwiną się szybciej i za kilka dni ryby znowu będą obsypane.
Miej lek na ospę w zanadrzu- Costaforte czy zwykłe oparte o błękit.
To grzeję dziś do sklepu po dodatkową grzałkę, ta co mam pracuje non stop ustawiona na maxa (32) i daje radę dobić do 29 tylko. Napowietrzone bardzo solidnie.

A tak przy okazji, miałem dziś robić pierwszą podmianę wody, lepiej się z tym wstrzymać i pociągnąć z tą sauną na spokojnie? Nowych kropek nie ma od 2 dni.
Czy może podmienić, tylko wodę do podmiany podgrzać do 30st? Ichtio tropicala mam zakupione jakby źle się zadziało...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości