• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: filtracja do dużego akwarium

#1
Witam
W najbliższym czasie mam zamiar "przesiąść się" na akwarium 200 x 60 x 55 /lub 60/
i moje pytanie w związku z tym
- jaka filtracja będzie lepsza ? sump czy może dwa kubły zewnętrzne?
- a jeżeli sump / bo tak mi się wydaje/ to jak duży i czy głosno pracuje? chodzi mi o chlupotanie wody i ewentualne zapachy z niego.
Dziękuję za odpowiedzi - używałem google ale nie wszystko do końca mi to wyjaśniło
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Mamy tu na forum kilku speców od sumpów. Z pewnością Ci sporo pomogą. Co do chlupania - jak się wszystko dobrze zaprojektuje to chlupania nie będzie Smile Problem zapachu również można ograniczyć.
Jak duży sump? Im większy tym lepszy Smile To zależy od Ciebie, jakie masz możliwości.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
możliwości ? pewnie tak duże jak duże akwarium- kwestia kasy. Domyślam się, że do tak dużego akwarium sump będzie świetnym rozwiązaniem , tylko że mam właśnie obawy związane z chlupotaniem wody i zapachem. Sporo czytałem o sumpach ale jakoś nie znalazłem - albo też nie zauwazyłem - tych kwestii.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja może co do sumpa się nie wypowiem bo doświadczenia nie mam ale od razu powiem że akwarium takich gabarytów bez sumpa to trochę uciążliwe, sam mam 900L bez sumpa i 3 kubły po 1200l/h fakt ze woda jest kryształ a do tego pomaga jakieś 100l hydroponiki ale mimo to odradzam Ci kubły w takich gabarytach.
Pzdr i życzę udanej realizacji Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Chyba mała pomyłka w tytule (filtracja do duego akwarium).
A ja sumpa nie mam i nie miałem, ale dla mnie kubełek to jest bardzo dobre rozwiązanie i chyba nie aż tak drogie, a sprawdza się na twoim miejscu bym dał dwa kubełki wydajność koło 1200 l/h zrobione na biologi no i do akwaria bym dał jakąś głowicę z większą gąbką żeby robiła za mechanika i tyleSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Kris1984L - myślisz że kubły dałby radę w tak dużym akwarium??? wszędzie gdzie bym nie czytał piszą o sumpach
sam już nie wiem co myśleć na ten temat - niby można by było spróbować na kubły, ale jak będzie kicha to kto mi potem wywierci otwory na sumpa w dnie akwarium? Będzie problem a tak jak będzie decyzja o sumpie to wywiercą od razu
ciężka decyzja - dobrze, że jeszcze trochę czasu do realizacji. Tylko jaką podjąć????
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Andrzej, pół roku temu myślałem podobnie jak Ty. Bałem się sumpa, na siłę starałem się przekonywać, że kubły dadzą radę. Na szczęście trafiłem na ludzi z doświadczeniem przy prowadzeniu dużych akwariów, którzy skutecznie wybili mi kubełki z głowy Smile
Jaką planujesz obsadę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(08-11-2013, 20:13 PM)Andrzej701 napisał(a): Kris1984L - myślisz że kubły dałby radę w tak dużym akwarium??? wszędzie gdzie bym nie czytał piszą o sumpach
sam już nie wiem co myśleć na ten temat - niby można by było spróbować na kubły, ale jak będzie kicha to kto mi potem wywierci otwory na sumpa w dnie akwarium? Będzie problem a tak jak będzie decyzja o sumpie to wywiercą od razu
ciężka decyzja - dobrze, że jeszcze trochę czasu do realizacji. Tylko jaką podjąć????
Moim zdaniem dało by radę ale nie miałem aż tak dużego akwaria. więc może lepiej słuchaj kolegów którzy mają większe doświadczenie w tej dziedzinieSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Andrzej, ja też jestem w podobnej do Ciebie sytuacji. Być może czytałes mój wątek na tym forum. Planuję za jakis rok odpalić 200x65x70. Długo myślałem nad filtracją, dużo czytałem i w końcu przekonałem się do sumpa. Myślę, że głównie chodzi tutaj o przeskoczenie pewnej bariery psychologicznej, czy mentalnej. Jednak przy sumpie trzeba coś tam samemu wykonać, coś obliczyć, zaprojektować, a kubełki tylko podłączasz i chodzą :-). Ale jak już to ogarniesz, to OK. Co do chlupotania i zapachu, to czytałem o takich wątpliwościach, ale obie są odpierane.
Główne zalety, to wieksza ilość wody w obiegu, większa ilośc mediów filtracyjnych i łatwy do nich dostęp.
Ja idę w sumpa, ala widziałem tez jako alternatywę dla duzych akwariów system filtracji polegającej na połączeniu (równoległym i szeregowym) wielu narurowców. Warto się tez nad tym zastanowić.
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Juz ktorys raz z kolei czytam o tym magicznym chlupotaniu i smrodzie z sumpa i nadziwic sie nie moge ze caly czas sa powielane takie bzdury. Smierdzialo bedzie jak tam nasikasz albo zrobisz z niego szambo gdzie bedzie gnil kilogram miesa niedojedzonego przez ryby i zassanego przez komin (choc to tez abstrakcja). Chlupotanie wody?! Jak sobie zrobisz zbyt duze roznice wysokosci pomiedzy przegrodami to mozesz slyszec delikatny szumik splywajacej po sciankach wody, natomiast poziom wody w kominie mozna wyregulowac tak ze jego praca bedzie nieslyszalna- mowie to jako posiadac dwoch ponad 700litrowych sumpow. Jedyny naprawde uciazliwy problem jaki moze sie pojawic to buczaca i dragjaca pompa- a to jest sajgon jezeli masz zamiar spac w tym pokoju.
Akwarium ktore planujesz bez problemu pociagniesz na dwoch mocniejszych filtrach typu eheim 2080, takze jak masz na nie kase to nie zawracaj sobie glowy sumpami.

Ps: jak komus kiedys smierdzialo czy smierdzi z sumpa to polecam sprawdzic czy pomiedzy wkladami nie leza zdechle żaby albo czy w gabkach nie gnije utopiona mysz ktora wpadla tam w poszukiwaniu serrra
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości