• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: zamiana z 150x50x60h na 160x60x45h

#1
Question 
Dzień dobry wszystkim Smile

Obecnie mam akwa o wymiarach 150x50x60h pokrywa i oświetlenie standard 2x unimax 250 jakaś turbinka wew i grzałka 300 vat. W środku pływają tapajosy 2x2, brachybranchusy podrostki x6 skalary x5 i neon ok 15szt. jest trochę korzenia, różnych anubiasów, i pozostałości innego zielaSmile Stało to sobie pod ścianą zalane warszawską kranówka, gdy w życiu nastąpił piękny moment i pojawił się młody akwarysta. W związku z tym do pokoju doszło łóżeczko i zrobiło się mało ustawnie. Przez pewien czas biłem się z myślami czy nie zlikwidować zbiornika... okazało się że po zmianie ustawień mebli i częściowej wymianie, zostanie miejsce na zbiornik i to nawet o trochę większej powierzchni dna (+ dla ziemków). Obecnie akwa stoi na szafce diversy i raz że jest mało praktyczna to od samego początku mnie przeraża jej "lekkość" wykonania. Korzystając z okazji przemeblowania i małego remontu postanowiłem wyspawać stelaż chwilowo pod obecny zbiornik ale docelowo będzie pod wymiar 160x60. Naszły mnie jednak wątpliwości czy zbiornik o wymiarach 160x60x45h będzie praktyczny i odpowiedni dla ziemków z opcją anubiasów i innych roślin, które rosną na korzeniach i wyglądają ponad lustro wody? Kolejne nurtujące pytanie dotyczy filtracji. Robić sumpa czy pozostać na kubełkach? Dodam że zbiornik stoi w pokoju gdzie śpimy więc kubły w nocy nie przeszkadzają gorzej by było z siorbaniem komina i pluskiem wodySad Jak to wygląda od strony praktycznej z waszego doświadczenia?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Dobrze zaprojektowany komin i wyregulowana hydraulika i nie będzie siorbania komina i plusku wody. Bardziej niż kubeł hałasować będzie pompa obiegowa ale zastosowanie węża silikonowego na wyjście z pompy i odpowiednie jej ustawienie zminimalizuje efekt rezonansu. Jeśli zrezygnujesz z kubłów na rzecz sumpa to i tak do baniaka musisz albo zostawić tą turbinę albo dać pompy cyrkulacyjne bo z obiegu będzie za mały nurt wody. Sump na pewno będzie wygodniejszy ale też podniesie koszty zestawu. W słodkich baniakach, osprzęt aż tak nie razi bo można go z powodzeniem poukrywać w korzeniach itd. Sytuacja zmienia się jeśli akwarium ma być oglądane np z 3 stron. Natomiast jeśli pozostaje przy ścianie ja bym chyba nie robił sumpa.
Wys. 45 zawsze będzie praktyczniejsza niż 60 bo nie będziesz musiał się moczyć pod pachami ;-), a korzenie zawsze możesz podciąć trochę albo inaczej ustawić by nie wystawały za dużo nad taflę wody.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dla roślin taka wysokość tylko wpłynie pozytywnie- więcej światła będzie docierać do dna = niższy słup wody. Dla pielęgnic a szczególnie ziemków nowy baniak będzie miał zdecydowanie lepsze wymiary. Co prawda sumpa nigdy nie miałem ale widząc że praktycznie na jedno wychodzi z poziomem hałasu, turbinami, kosztami prądu, zaangażowaniem w budowę itd to zostałbym przy kubłach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Uściślając, w zamyśle jest budowa otwartego zbiornika z którego mogą wystawać korzenie i przede wszystkim rośliny nadwodne. W planach jest aby korzenie nawiązywały do drzew roszących nad brzegiem strumienia lub innego zbiornika wodnego, tworząc przy dnie swoisty labirynt...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
wystawać korzenie nad taflę wody? czy nad obrys baniaka? tzn czy chcesz zalać baniak powiedzmy 3/4 czy też do pełna a korzenie ponad ?
Osobiście wydaje mi się, że baniak zalany do pełna i wystające korzenie plus rośliny nawodne będzie tworzyć ładniejszy efekt, i do tego wys. 45 będzie lepsza niż 60, poza tym takie dno plus 45 wys to lepsza proporcja pod imitację brzegu rzeki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(08-11-2013, 12:54 PM)zyyys napisał(a): wystawać korzenie nad taflę wody? czy nad obrys baniaka? tzn czy chcesz zalać baniak powiedzmy 3/4 czy też do pełna a korzenie ponad ?
Osobiście wydaje mi się, że baniak zalany do pełna i wystające korzenie plus rośliny nawodne będzie tworzyć ładniejszy efekt, i do tego wys. 45 będzie lepsza niż 60, poza tym takie dno plus 45 wys to lepsza proporcja pod imitację brzegu rzeki.

Zbiornik 45h zalany do pełna
warstwy od dna:
1) piach ok 4-5cm
2) kamienie (chciałem jakieś większe otoczaki, ale zobaczymy o z tego wyjdzie)
3) korzenie imitujące drzewa rosnące nad brzegiem.
4) lustro wody i wystające korzenie na których rosą anubiasy. Mniejsze jak nana pod woda w górnej części zbiornika a pozostałe anubiasy część z nich pod wodą a reszta korzeniami w wodzie a liście i kwiaty nad wodą.

dodam jeszcze że zbiornik będzie oglądany tylko od frontu tylna i boczne ściany czarne a front chyba z OW o ile fundusz na to pozwoliSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Przepraszam za post pod postem.

Sprawa trochę drgnęła do przodu i dzisiaj przywiozłem zespawany stelaż o wymiarach 160x60x80h z miejscem na sumpa i dodatkowe akwarium techniczne. Fotkę wrzucę wieczoremSmile Mam pytanie odnośnie klejenia nowego zbiornika o wymiarach 160x60x45h. Ponieważ z założenia ma być to zbiornik otwarty to czy można skleić takie akwa bez wzmocnień?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Mijają kolejne dni i niestety nie można już edytować poprzedniego postu. Tak wygląda nowy stelaż pod akwarium Smile Dotarła też płyta do obicia i w niedzielę powinno już być gotowe.        
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
No to teraz czekamy na fotorelację z zakładania akwarium. Stelarz wygląda solidnie.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
W sumie będzie miał do utrzymania ok 850kg ale to jeszcze nie prędko... Obecnie zastanawiam się nad filtracją czy zostać przy kubłach czy dozbierać jeszcze trochę kasy i zainwestować w sumpa? W sumie jak bym zamówił zbiornik na początek grudnia z kominem i otworami to zawsze można zalać go do wysokości komina i tymczasowo podpiąć kubełki Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości