• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Warunki bytowe ryb w młodości a ich późniejsze karłowacenie

#1
Ostatnio zastanawiałem się nad następującą kwestią: czy ryba, która dorasta maksymalnie do, powiedzmy, 30 centymetrów, a która podchowywana była w młodości przez kilka ładnych miesięcy w zdecydowanie zbyt małym szkle (na przykład sklepowym, 50x30) i w towarzystwie kilkudziesięciu współplemieńców, osiągnie mimo wszystko kiedykolwiek wielkość zbliżoną do maksymalnej?

Czy kupując rybę w sklepie mamy pewność, że proces karłowacenia jeszcze się nie zaczął?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Trudno odpowiedziec na to pytanie w sposob ogolny. Zapewne zalezy to od wielu czynnikow srodowiskowych i od gatunku ryby. Interakcje socjalne miedzy osobnikami w grupie i zywienie beda mialy w tym przypadku duze znaczenia. Ogolnie, istnieje zjawisko zwane "compensatory growth" oraz "catch-up growth". Jest duzo publikacji na ten temat ktore pokazuja ze np. po okresie dlugotrwalego glodu ryba moze dogonic wzrosten inne ryby ktore w tym samym czasie nie glodowaly.
Nie wiem jednak czy przeprowadzano eksperymenty sprawdzajace jak sprawa sie ma w przypadku zbyt malego akwarium (watpie). Czesto jednak wzrost ryby ktora osiagnie dojrzalosc plciowa zostaje wyraznie spowolniony. Jesli wiec ryba osiagnela dojrzalosc plciowa i jest skarlowaciala nie spodziewalbym sie ze osiagnie swoj maksymalny rozmiar.

Skarlowaciale ryby maja czesto nieproporcjonalnie duze oczy w stosunku do reszty ciala.

Sa to jednak dywagacje teoretyczne, moze wypowie sie ktos kto mial dosiadczenie ze skarlowacialymi rybami konkretnego gatunku ktorym jestes zainteresowany?
Pozdrawiam, Piotr >>(XXX)'>

Akwaria: 840 słone, 360 aklimatyzacja Monodactylus sebae do słonej wody, 200 azja roslinne, 160 axolotle córki, 60 Panaqolus, 42 roślinne, 25 krewetki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nie interesuje mnie żaden konkretny gatunek, to raczej pytanie natury ogólnejSmile Choć zastanawiam się nad swoimi niebieskołuskimi. Mam je od prawie roku, urosły w tym czasie jakieś 4 cm., mają teraz może z 8 cm. Są dojrzałe, raz na miesiąc - dwa się wycierają. Zastanawiam się, czy nie powinny być nieco większe w swoim wieku. Ale też pojęcia nie mam, ile tak naprawdę mają, bo nie wiadomo, ile w sklepie przemieszkały.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
W maju tego roku wytarły mi się niebieskołuskie no i kilka poszło do moich znajomych. U pierwszej osoby: aqwa 240, 5 szt. 3-5 cmm, u drugiej aqwa 375 6szt. 5-6 cmm, u mnie zostało w 240l 4szt i mają teraz 8-9 cmm. Parka rozmnażła mi się kilka razy ale dopiero przy 15 cmm samiec, samica ok 10 dojrzała do tych spraw. Czym to się ma? . . . z tego co zauważyłem w moim przypadku - pokarmem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości