• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Problem z roślinami

#1
Mam problem z roślinami. Dziurawią się liście marnieją i praktycznie w ogóle nie rosną. Mam w zasadzie same żabienice kiedyś trzymałem je w obi sand potem kupiłem doniczkę obciąłem ją wsypałem manado i zakopałem ale to nie pomogło dalej liście się dziurawią. Do podmian leję samo RO próbowałem wlewac K+ Ferro+ i macro green aquartu ale też jakoś efektu nie ma. Może pomożecie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Napisz coś jeszcze o oświetleniu - mocy i rodzaju.
Jaki jest wysoki baniak i jak nad nim umieszczone światło.
I parametry wody też mogą mieć znaczenie.
No i obsada ryb jakaś jest?

To co u siebie zaobserwowałem, to żabienice lubią mocne światło.. Przy takim nabrały wigoru, wypuściły pędy, zakwitły...
A to dziurawienie jeszcze - nie masz czasem jakiś amatorów na ich liście? - bo u mnie w AC - rybki lubią mocno je dziurawić...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Przecież jak leje tylko wodę RO to żadnych minerałów nie ma -rośliny będą padać.

Musisz lać makro i mikro -kwestia ile i czy to się opłaci.
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Kierowca - zapomniałeś o podłożu... manado... - no i leje chemię... stąd i prośba o dalsze informacje.. Po co to się nerwować od razu? Smile
Ale może już rozwiązałeś problem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja nerwowy czy on?

Zrozumiałem,że manado dał tylko do doniczki ,a to raczej za mało.

Lanie chemii też zabrzmiało jakby już był czas przeszły ,a to raczej nie jest tak ,że trochę wleje i od razu są efekty Wink
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Leje chemie ale to jest drogie i malo opłacalne. Parametry PH 6,5 KH 2-3 GH 6 zbiornik 60 cm wysokości 540 l oswietlam 2x80 W. Obsada B. cupido x10 A. heckelii x6 L75 x2 L200 x5 L450 x2 M. ramirezi x2 A. baenschi x2 A. nijsseni x2 C. panda x8 i około 18 mniejszych zbrojnikow z którymi na dniach będę się żegnał.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Tak spojrzałem na obsadę Twojego akwa i widzę sporo zbrojników. Czy zastanawiałeś się nad karmieniem zbrojników?-bo one sporo muszą zjeść, a ogórki (najlepiej domowe), cukinie, czy bób a teraz brukselka gotowana to podstawa - i tego sporo idzie - trzeba często czyścić filtry.
Inaczej (z głodu) jedzą rosliny
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Żabienice lubią grubsze podłoże (ok. 10 cm). Ich system korzeniowy potężnie się rozwija - stąd pomysły, by sadzić je w doniczkach.
Ja nie praktykuję doniczek, z informacji które kiedyś wyczytałem - jeśli w doniczce się sadzi, należy dać odpowiedni podkład dla roślin i drobny żwirek - ale najważniejsze to potrzeba nafaszerowania takiego podłoża tabletkami (nawozowymi z witaminami) dla roślin. Woda nie może być zbyt miękka - a u Ciebie właśnie taka jest i tu byłby chyba pies pogrzebany.
Przy bardzo drobnym piasku zauważałem na niektórych pojedynczych korzonkach czarnienie. Uważam, że żwirek jest najlepszy.
Moc oświetlenia wydaje się wystarczająca - u mnie na LED-ach i na świetlówkach zakwitały - a moc jest mniejsza niż u Ciebie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Co do karmienia zbrojnikow to zdaje sobie sprawy dietę maja urozmaicona poza tym większość to miesozercy.

Co w takim razie zrobić żeby nie tracić fortuny na nawozy a mieć zielono w akwarium. O wymianie podłoża nie ma mowy jakie roslinki będą rosły w piachu i tej wodzie macie jakieś propozycję ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ja u siebie robię dopiero przenosiny na pełny biotop SA, więc też jestem ciekawy co się wydarzy - żabienice przesadziłem wczoraj - do tej pory rozwijały się w twardszej wodzie.
Ja spróbowałbym najpierw podnieść troszkę twardość wody - Twoje ryby mają jakieś poziomy tolerancji - sprawdź jakie. Doprowadziłbym wodę do poziomu górnej wartości widełek.
Ja u siebie mam taką chemię na podnoszenie twardości ogólnej i węglanowej, którą stosowałem doraźnie w 1 z baniaków - może znajdziesz coś takiego w Polsce. Bo z metod naturalnych hmmm, nie chcę żeby mnie zlinczował któryś z purystów - ale może jakaś porcja kranowitu przyniosłaby poprawę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości