• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtr Hamburski

#51
Dokładnie tak myślę - rozwinięta biologia w węglu się załamała, bo cieniutka gąbka, jaka była pod węglem, nie była w stanie uciągnąć całości.
Rośliny były i są - wspomniany echinodorus, który wówczas zakwitł.
W złożu węgla musiały zachodzić procesy denitryfikacji. Ale skąd bakterie miały pożywkę na starcie, skoro ryb nie było (odchodów) a węgiel organiczny muszą mieć, by proces zaszedł (Ruki o tym napisał).
Sam węgiel aktywny nie jest lekko porowaty - jest strasznie porowaty.
W samym procesie aktywacji węgla, jednym z etapów jest przekształcanie strefy organicznej w pojedyncze cząstki węgla. Może w zależności od producenta, nie wszystko zostaje przekształcone? Sad niestety tylko gdybanie.

Albo było tak, po prostu nastąpił proces denitryfikacji przy użyciu związków nieorganicznych - czyli inne bakterie tu zadziałały na starcie.. (autotroficzne).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#52
(20-09-2013, 12:46 PM)Tomas napisał(a): W złożu węgla musiały zachodzić procesy denitryfikacji. Ale skąd bakterie miały pożywkę na starcie, skoro ryb nie było (odchodów) a węgiel organiczny muszą mieć, by proces zaszedł (Ruki o tym napisał).
Czytam i czytam co chcesz przekazać, ale powyższe zdanie nie jest dla mnie zrozumiałe. Dlaczego twierdzisz, że musiała zachodzić denitryfikacja? Powyższe zdanie o braku pożywki pasuje mi raczej do nitryfikacji, która niewątpliwie może zachodzić w (na) omawianym złożu.
Jeśli chodzi o to, że z odchodów mamy DOC, to tak samo DOC mamy z obumierających roślin, liści dębowych, itp, a nawet w wodzie kranowej coś tam się znajdzie Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#53
Swoją drogą to ciekawe czy denitryfikacja może zachodzić w głębokich strukturach np. ceramiki w złożu biol. w kuble. przepływ/wymiana wody w nich na pewno jest dużo wolniejsza niż w strukturach/porach powierzchniowych. A jeśli zachodzi to na ile jest skuteczna.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#54
Junak, raczej nie, gdyż woda przepływająca dostarcza tlen do układu. Te struktury porów nie są na tyle głębokie, aby tam tlen nie dochodził. Podobnie w przypadku bakterii osadzonych w porach węgla aktywnego. One nie korzystały z tego węgla jako pożywki, ale jako podłoża do wzrostu. Dlatego osobiście wątpię, aby w tym wkładzie zachodziła denitryfikacja na skalę mierzalną Wink
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#55
Tomas - nie wiem czy to pod moim adresem cały ten przydługi wykład czy tak ogólnie żeby sobie "popomstować". Jakby co to nie użyłem sformułowania "tylko biologia", lecz "biologia jest najważniejsza" i chyba jest najważniejsza skoro posta później sam do tego doszedłeś odnośnie węgla. Równie dobrze mogło to być inne porowate medium niewymagające wymiany. Kubły otwieram co kilka, kilkanaście miesięcy, bo od tego mam kubły.

Nie powielam schematów. Przeczytałem niedawno artykuł o węglu na start zbiornika jako o porowatym medium dla nitryfikacji, przyjąłem do wiadomości i tyle... radzę sobie ceramiką. Wyznacznikiem kondycji ryb jest dla mnie zerowa zachorowalność ryb na cokolwiek i mam tak od 3-4 lat, od kiedy prowadzę bańki po swojemu, a nie po podręcznikowemu, żadne tarła czy inne wyznaczniki mnie nie interesują.

Junak - są takie media Siporax, Matrix, Azoo Bio-glass. jak zapewniają producenci właśnie to mają robić. Mam dwa ostatnie, ale jestem sceptyczny i już parę miesięcy je mam i jeszcze nie włożyłem do kubłów. Może kiedyś dam znaćSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#56
Christo Smile absolutnie nic do Ciebie! Smile
Możesz zapodać ten artykuł o węglu?!
Co do biologii właśnie tak jak napisałeś - dla mnie po prostu kanister jest najlepszym urządzeniem do jej utrzymania i prawidłowego działania.

Co do Chemi Pure (bez Elite)
Zakupiłem dawno temu i... leży. I jak dla mnie jest przykładem, jak sprzedać coś taniego bardzo drogo. Może się mylę (to na pewno ktoś mnie poprawi) ale jest to zwykły węgiel aktywowany, wzbogacony tlenkiem żelaza, w zawartości jest dużo pyłu grafitowego.
Najlepsze dla mnie jest to: "pozwala zrezygnować z podmian wody przez okres 4-5 lat".
Widziałem kiedyś wpis na jakimś forum - gość zrezygnował z podmian po zastosowaniu, był szczęśliwy, tylko się dziwił, że mu NO3 strasznie wzrosło...

Hunter - co do tego zdania - chodzi o to, że bakterie denitryfikacyjne również muszą mieć pożywkę (węgiel organiczny) by zaszedł proces - ja tak to rozumiem.
No i właśnie czekam, czy ktoś obali czy potwierdzi - zajdą procesy denitryfikacji wewnątrz takich mediów jak ceramika czy węgiel? Czy tlen zostanie "wyłapany" przez bakterie nitryfikacyjne na powierzchni i w jakiejś części ich wnętrza?

Jeszcze jedno - ja pomstuję głównie na książki akwarystyczne.
Piszą pięknie o nitryfikacji, denitryfikacji, cyklu azotowym, ble, ble... Ale ani się nikt nie zająknie, jak to działa, na jakich zasadach, na jakich mediach i dlaczego tak a nie inaczej. - Stąd moja frustracja - niech nikt nie odnosi więc moich wpisów jako wycieczek personalnych Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#57
Dokupiłem torf, coś jeszcze trzeba ?
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#58
(20-09-2013, 16:38 PM)legion94 napisał(a): Dokupiłem torf, coś jeszcze trzeba ?

No i widzicie?

Legion, a po co ci torf? Czyżby zaszła zmiana w obsadzie? Media "bio" potrzebne - ceramika , keramzyt inne... niech już nawet będzie ten węgielSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#59
Tak już wiem, lecę to wymienić w poniedziałek . Człowiek nic nie doczyta i się sugeruje tym co powie facet w zoologu Smile Mam już ceramikę. Wymienię ten torf na keramzyt i będzie ok? Smile
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#60
(20-09-2013, 18:28 PM)legion94 napisał(a): Mam już ceramikę. Wymienię ten torf na keramzyt i będzie ok? Smile

Wspominałeś że masz ceramikę do filtracji mechanicznej (gładką), a potrzebna jest też do filtracji biologicznej (porowata), znajdziesz taką na allegro, bo w sklepie się nie opłaca. może być też tańszy keramzyt, ale lepiej żeby nie zatwardzał wody a cżęsto tak niestety jest. Poszukaj na forum, a może ktoś inny pomoże jaki konkretnie wybrać.

Tomas - jak znajdę to dam znać na priv. To było chyba MA albo coś z ich rodzinki. Chyba ten numer już gdzieś "sprzedałem" bo nie mogę znaleźć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 3 gości