• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Liście, szyszki, gałęzie zbierane w mieście

#1
Mam do Was pytanie, czy istnieje jakiś sposób aby przygotować suche liście bądź gałęzie, które pochodzą z obrzeży dużego miasta? Nie mówię tu o ścisłym centrum, ale ale raczej obrzeża.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Gałęzie, które i jak to sam jestem ciekawy . Natomiast liście ja zbieralem w parkach gdzie się dało byle nie bezpośrednio przy ulicach. Takie zebrane liście parzyłem wrzątkiem i do baniaka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Krzyś, możesz spokojnie zbierać. Tylko nie przy ulicach dużych. Ogólnie nie można patrzeć, że miasto, bo zle powietrze może być na wsi. Kraków ma smog, to może być problem, a tak, jak zdrowe i na uboczu to Twoje Wink

Suche gałązki nadają się, ja nie robie nic z nimi, ogólnie swoje buki to przycinam jesienią z liśćmi, schnie to 3 miesiące i do akwarium. To samo dąb, brzoza, grab, olcha, oczar, perukowiec, itd. Nie mam czasu, aby skończyć atlas drzew akwarysty, gdzie będzie wytłumaczne jak wygląda zbieranie danego liścia.
Nic specjalnego zatem nie robimy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Niestety, nawet na wsiach stężenie gruntów metali ciężkimi jest często porównywalne z typowymi glebami miejskimi.

Najlepiej takie liście kilkukrotnie wymyć(by pozbyć się przyklejonych zanieczyszczeń) i wyparzyć(ja zagotowuję).
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dzięki Killi. Ja sobie zrobiłem taką ściągę z tymi wszystkimi liśćmi o których pisałeś i mam zamiar sam zacząć zbierać. Oczywiście tak daleko od ruchliwych ulic, jak tylko uda mi się dojechać Smile
Ruki, zagotowane są mniej trwałe, prawda?
A jak to jest z szyszkami? Mam szyszki z 2 źródeł. Jedne ładnie farbują, drugie w zasadzie w ogóle. Podejrzewam, że zostały po prostu wypłukane przez deszcz.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Zagotowane są bardziej trwałe, bo w ten sposób pozbywamy się resztek soków, cukrów itp. resztek które stanowią pożywkę dla pleśni, bakterii i pierwotniaków.

Szyszka szyszce nierówna, ale niektóre potrafią na drzewie być przez 2-3 lata nawet. Najlepsze są te świeże, jednoroczne. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja z liśćmi nic nie robie, po za suszeniem. I do baniaka. Suchy liść nie ma cukrów. Deszcz ładnie myje. Szyszki jak napisał Ruki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
W każdym liściu zostanie trochę soków. Wink Nie ma możliwości by każda, nawet znikoma ilość uległa odessaniu.
A deszcz sam w sobie potrafi być brudny i zostawić zawiesiny. Tongue
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Cukry się rozkładają w liściu, dzięki światłu, dlatego mamy piękną polską jesień. Nie róbmy sterylnych liści, mija się to z celem.
Wyjdź ze stawu, bo zasysasz muł już.
Jedni gotują, parzą, przepłykują a ja nie robie nic i gitara.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Killiuszu, nie wszystko ulegnie rozkładowi. Wink Zwłaszcza, że nie zawsze pozyskuje się liście, które zostały na drzewie do końca. Wink No i wszystko zależy ile daje się liści- kilka sztuk czy kilka garści. Wtedy nawet te miligramy, które zostały mogą mieć znaczenie.
Ja bezwzględnie wygotowuję magnolię, inaczej liście pleśnieją. Wink Buk czy dąb faktycznie, można dawać bez udziwnień.

A muł trzeba odessać, bo staw pstrągowy i ulega eutrofizacji. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości