• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: gdzie znajdę szczegółowe opisy roślin ?

#11
A czy bulimaster pisał że ma akwarium roślinne? Chyba nie.
CO2 (butla) testowałem w swoim zbiorniku, efektywność wzrastała wraz ze wzrostem światła. Tak w skrócie. 0,19 W/l - o tym nie czytałem, pytanie tylko jaki był tam strumień świetlny, natężenie oświetlenie, widmo światła. Tak jak pisałem wcześniej W to nie wszystko, a raczej ogólnik.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(17-09-2013, 14:56 PM)junak-rider napisał(a): A czy bulimaster pisał że ma akwarium roślinne? Chyba nie.
A czy pisał o BW? A może chodzi o CW? Nie wiem, nie napisał.
A ja pisałem o roślinnym? Chyba tak Smile Podkreślałem to na samym początku wypowiedzi.
A czy Wojtek, na którego post zwróciłem uwagę pisał o roślinnym? Nie wiem, nie napisał. Pisał ogólnie, że poniżej 0,3w/l zapotrzebowania na nawozy nie ma, a jak oceniłem wyżej, to bzdura. Chodziło mi tylko o sprostowanie podanych informacji, bo nawożenie (nawozami czy samym CO2/zamiennikiem typu EC) przy świetle 0,3w/l często jak najbardziej ma sens.
(17-09-2013, 14:56 PM)junak-rider napisał(a): CO2 (butla) testowałem w swoim zbiorniku, efektywność wzrastała wraz ze wzrostem światła.
Ależ naturalnie Tongue Do tego testów nie trzeba przeprowadzać, bo to wynika z prostego równania fotosyntezy i samego schematu działania tego zjawiska Tongue Mimo wszystko dobrze, że potwierdzasz teorię. Mnie chodziło o testy samego zachowania roślin i ich kondycji bez nawożenia CO2 i przy nawożeniu CO2, przy innych niezmienionych warunkach (a w tym konkretnym przypadku, przy słabym oświetleniu). Zachęcam, bo warto przekonać się na własnym akwarium. Szczególnie posiadacze tych prostych akwariów zwanych Low-Techami mają pole do popisu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(17-09-2013, 16:50 PM)Hunter napisał(a): A czy pisał o BW? A może chodzi o CW? Nie wiem, nie napisał.
A ja pisałem o roślinnym? Chyba tak Smile Podkreślałem to na samym początku wypowiedzi.
To ciekawe, bo na początku Twojej wypowiedzi pisałeś tylko cyt."Kolega chyba nigdy nie miał akwarium roślinnego, lub miał jedno, które nie wymagało nawożenia"
A dalej piszesz o roślinach a nie o akwariach typowo roślinnych, ale ja nie o tym, nie ważne, nie będę się już czepiał słów.
Zauważ tylko, że sam sobie zaprzeczasz - sam proponowałeś cyt."Natomiast kwestia dozowania CO2 - też poddałbym dyskusji. CO2 zawsze opłaca się dozować" Ale jak wspomniałem o CO2 do BW to już temat pominąłeś.
Podajesz skrajne sytuacje, jak ta ze światłem 0,19 W/l. Ja pisałem o ogólnej zasadzie, od której są wyjątki, wiadomo że to przyroda a nie matematyka.
Zgadza się można tak ułożyć akwarium, że jedynym czynnikiem limitującym wzrost będzie CO2 (nawet jeśli światła będzie niewiele, ale makro i mikroskładniki będę w odpowiednim nadmiarze), wtedy dodanie węgla wpłynie na wzrost nawet przy słabym świetle. Zwłaszcza jeśli akwa będzie mocno zarośnięte bez ryb. Tak samo jest z inną skrajną sytuacją - metoda nawożenia EI. Rośliny rosną pięknie, ale dla ryb to katorga.
Ale nie chcemy chyba proponować koledze sytuacji skrajnych tylko optymalne? I tym zdaniem zakończę ten nasz mały coraz bardziej akademicki spór.Haha
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
(18-09-2013, 09:40 AM)junak-rider napisał(a): Zauważ tylko, że sam sobie zaprzeczasz - sam proponowałeś cyt."Natomiast kwestia dozowania CO2 - też poddałbym dyskusji. CO2 zawsze opłaca się dozować" Ale jak wspomniałem o CO2 do BW to już temat pominąłeś.

Nie pominąłem, przeczytaj jeszcze moje posty, tym razem ze zrozumieniem. Pisałem o kwestii ekonomicznej (opłacalności w pieniądzu) i o kwestii "wydolności" roślin (ich kondycja i prędkość rozrostu). O kwestii ekonomicznej podawania CO2 w niektórych przypadkach pisałem, zaliczając do tego również wspomniane przez Ciebie BW. Druga sprawa to kwestia wahań pH o czym Ty pisałeś, ze względu na zerowe twardości. Sprawa jasna, więc po co kontynuować? Jednak z teoretycznego punktu widzenia dla roślin większe nasycenie CO2 działa na korzyść. Nie ważne czy to BW, CW, LT, HT czy jakiekolwiek inne akwarium o równie wymyślnej nazwie czy skrócie.
(18-09-2013, 09:40 AM)junak-rider napisał(a): Podajesz skrajne sytuacje, jak ta ze światłem 0,19 W/l. Ja pisałem o ogólnej zasadzie, od której są wyjątki, wiadomo że to przyroda a nie matematyka.
Zgadza się można tak ułożyć akwarium, że jedynym czynnikiem limitującym wzrost będzie CO2 (nawet jeśli światła będzie niewiele, ale makro i mikroskładniki będę w odpowiednim nadmiarze), wtedy dodanie węgla wpłynie na wzrost nawet przy słabym świetle. Zwłaszcza jeśli akwa będzie mocno zarośnięte bez ryb. Tak samo jest z inną skrajną sytuacją - metoda nawożenia EI. Rośliny rosną pięknie, ale dla ryb to katorga.
Właśnie, pisałeś ogólnikowo. Ogólnikowo można powiedzieć, że ryba lubi wodę. Ogólniki mnie nie interesują, wolę szczegóły. Wolę wiedzieć jaką wodę lubią.

Ciesze się, że przyznajesz racje, mimo tego, że to już druga strona tematu Smile
Nie wiem dlaczego Twoim zdaniem EI to katorga dla ryb. (nie oczekuję odpowiedzi, szkoda dalej spamować Smile ) Nie sądzę, żebym katował swoje ryby i krewetki. Rosną zdrowe, ładnie wybarwione, nie mają problemów z tarłem, nie chorują, utrzymuję odpowiednie i stałe parametry pH, GH i KH, mimo cotygodniowych podmian 50% objętości akwarium. Nie sądzę też, żeby jednorazowa dawka 5ppm NO3 jakoś specjalnie stresowała ryby. Co prawda nie mam tam ryb WF, czy hodowlanych form delikatnych ryb, ale to naturalne, że akwarium założone i prowadzone poprawnie to akwarium z odpowiednio dobraną florą i fauną. Tutaj nawet nie będę dyskutował, no chyba, że jesteśmy jeszcze na poziomie hodowli gupika pawie oczko w akwarium 25l, wtedy możemy podyskutować o prawidłowej obsadzie. Ja jednak ten etap mam już za sobą. Ba! nawet nie nastąpił Big Grin Od razu miałem akwarium 45l Rotfl

(18-09-2013, 09:40 AM)junak-rider napisał(a): Ale nie chcemy chyba proponować koledze sytuacji skrajnych tylko optymalne?
Sądzę, że propozycji może być sporo. Kolega może sam zdecydować, w którą stronę pójdzie. Gdyby nie ten temat pewnie nawet nie wiedziałbyś o tych "skrajnych sytuacjach", być może kolega też nie. Widzisz jak wiele można się nauczyć podczas takiej miłej i uprzejmej wymianie zdań? Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
W sumie to nie chciałem już się wypowiadać w tym wątku ale drogi Hunterze skutecznie mnie do tego prowokujesz.

(18-09-2013, 19:37 PM)Hunter napisał(a): Nie pominąłem, przeczytaj jeszcze moje posty, tym razem ze zrozumieniem..
Zapewniam cię, że potrafię czytać ze zrozumieniem.

Hunter napisał(a):Pisałem o kwestii ekonomicznej (opłacalności w pieniądzu) i o kwestii "wydolności" roślin (ich kondycja i prędkość rozrostu). O kwestii ekonomicznej podawania CO2 w niektórych przypadkach pisałem, zaliczając do tego również wspomniane przez Ciebie BW.
Gdzie pisałeś o kwestii ekonomicznej??? Ja znalazłem tylko to co przytaczam poniżej
Hunter napisał(a):Inną kwestią jest opłacalność dozowania CO2 przy takim oświetleniu.
No można powiedzieć, że praktycznie przeprowadziłeś analizę ekonomiczną.....

Hunter napisał(a):Druga sprawa to kwestia wahań pH o czym Ty pisałeś, ze względu na zerowe twardości. Sprawa jasna, więc po co kontynuować?
Chyba nie taka jasna, podawałem przykład BW, nie pisałem o zerowych twardościach. Poza tym jak już to "kwestia wahań pH.... ze względu na zerową twardość", a nie twardości. A którą to sobie doczytasz.

Hunter napisał(a):Jednak z teoretycznego punktu widzenia dla roślin większe nasycenie CO2 działa na korzyść.
A ile to razy teoria już się rozminęła z praktyką.

Hunter napisał(a):Ogólnikowo można powiedzieć, że ryba lubi wodę. Ogólniki mnie nie interesują, wolę szczegóły. Wolę wiedzieć jaką wodę lubią.
Czepiasz się ogólnych zasad, a przytaczasz teoretyczne sytuacje. Ogólnie to ty podałeś przykład oświetlenia 0,19 W/l, bez innych szczegółów, jak strumień świetlny, natężenie oświetlenia i widmo światła, bo być może mogłoby się okazać, że nagle ilość dostępnego dla roślin światła jest dwukrotnie większa niż wynikałaby z W/l. O tym z kolei ja już pisałem wcześniej, ale pewnie przeczytałeś mój post bez zrozumienia.

Hunter napisał(a):Ciesze się, że przyznajesz racje, mimo tego, że to już druga strona tematu Smile
Muszę cię zasmucić, nie przyznaję ci racji. To że potwierdziłem, że można spowodować że tylko CO2 będzie ograniczało wzrost, nie oznacza że jego dodawanie ma sens, zwłaszcza w półmroku.

Hunter napisał(a):...Tutaj nawet nie będę dyskutował, no chyba, że jesteśmy jeszcze na poziomie hodowli gupika pawie oczko w akwarium 25l, wtedy możemy podyskutować o prawidłowej obsadzie. Ja jednak ten etap mam już za sobą. Ba! nawet nie nastąpił Big Grin Od razu miałem akwarium 45l Rotfl
Oklasky Urzekła mnie twoja historia.

Hunter napisał(a):...Gdyby nie ten temat pewnie nawet nie wiedziałbyś o tych "skrajnych sytuacjach", być może kolega też nie. Widzisz jak wiele można się nauczyć podczas takiej miłej i uprzejmej wymianie zdań? Wink
Jestem ci niezmiernie wdzięczny akwariowy omnibusie...
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(19-09-2013, 07:39 AM)junak-rider napisał(a): Gdzie pisałeś o kwestii ekonomicznej??? Ja znalazłem tylko to co przytaczam poniżej
Hunter napisał(a):Inną kwestią jest opłacalność dozowania CO2 przy takim oświetleniu.
No można powiedzieć, że praktycznie przeprowadziłeś analizę ekonomiczną.....
W takim razie sam przeprowadź. Załóż akwarium, posadź anubiasa, kup butlę i gazuj specjalnie dla niego. Wyjdzie Ci analiza ekonomiczna. Powodzenia w analizowaniu Wink
(19-09-2013, 07:39 AM)junak-rider napisał(a):
Hunter napisał(a):Druga sprawa to kwestia wahań pH o czym Ty pisałeś, ze względu na zerowe twardości. Sprawa jasna, więc po co kontynuować?
Chyba nie taka jasna, podawałem przykład BW, nie pisałem o zerowych twardościach. Poza tym jak już to "kwestia wahań pH.... ze względu na zerową twardość", a nie twardości. A którą to sobie doczytasz.
Skoro dla Ciebie BW to tylko kolor wody, to nie mamy o czym rozmawiać. BW to przede wszystkim parametry wody, jakie to już sobie doczytasz Smile

(19-09-2013, 07:39 AM)junak-rider napisał(a):
Hunter napisał(a):Ciesze się, że przyznajesz racje, mimo tego, że to już druga strona tematu Smile
Muszę cię zasmucić, nie przyznaję ci racji. To że potwierdziłem, że można spowodować że tylko CO2 będzie ograniczało wzrost, nie oznacza że jego dodawanie ma sens, zwłaszcza w półmroku.
Trudno, jakoś ten smutek przetrzymam. Mam nadzieję, że nie złapię depresji z tego powodu.

Tyle w temacie z moje strony, bo widzę, że już nie ma z kim i o czym rozmawiać. Angel Szanownych czytelników przepraszam, trochę temat się zaśmiecił. Mam nadzieję, że to koniec trolowania. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Witam ponownie,

Oświetlenie standardowe 1x18W, świetlówki Aqua Glo, i Power Glo. Tak jak pisałem wcześniej nawożę tabletkami Sera Flore Plus, oraz Easy Carbo - ~1,5 ml dziennie, i Easy ProFito - w tej samej dawce.

Chętnie poznam jakieś propozycje do akwarium SA, niewymagające większego oświetlenia oraz skomplikowanych zabiegów nawożenia, Fajnie byłoby jak udałoby się znaleźć żabienice o szerszych liściach nadającą się wielkością do 112L.

Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości