• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nowe akwarium-Manacapuru

#1
Witam, jestem tu nowy ale zaglądam od jakiegoś czasu. Obecnie przygotowuję się do postawienia nowego akwarium o wymiarach 116x55x65. Chcę zrobić zbiornik z biotopem SA z regionu Manacpuru.
I tu pojawiają się pierwszę problemy, na pewno w obsadzie znajdą się Skalary Manacpuru, na dno trafią najprawdopodobniej Apistogramma bitaeniata "Manacapuru" i ...
właśnie co jeszcze?
Co do roślin wstępnie mam już wyselekcjonowane gatunki:
Echinodorus tenellus
Echinodorus magdalensis
Echinodorus bleheri
Echinodorus martii - major
Echinodorus uruguayensis
Echinodorus osiris
Sigataria subulata
Hydrokotyle leucacephala
Pewnie nie wszystkie trafią ale coś z tego wybiorę.
Proszę o rady i propozycję obsady, na co zwrócić uwagę itp.?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Uszczupliłbym rośliny- bo zanosi się na akwarium roślinne i niby biotopowo ale nie do końca- na rzecz korzeni i gałęzi bo napewno w takim zbiorniku muszą się one znaleźć. Z obsady na dno przy tej wielkości zbiornika najlepiej stadko sumików 6-7szt a w toń lub na górę stadko kąsaczy/pstrążeni. Podłoże -piach. Co do samych skalarów to trzeba się trochę naszukać by znaleźć ryby idealne - statnio sporo śmieci na rynku a już nie wspomnę o tych co to niby sprowadzili z odłowu a wygladają jak Fx...no ale sezon wnet się zaczyna więc warto szukać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
W założeniu będzie to biotop Rio Manacapuru lub jezioro . Nie będzie to BW a bardziej WW. Z obsadą chcę jak najbardziej się zbliżyć w ten region. Rośliny na pewno będą ograniczone. Skalary będą na pewno, jestem zachwycony nimi, miałem kiedyś 6 szt. Ciekawą propozycję dałeś nie brałem w ogóle pod uwagę, ale... . Muszę sprawdzić czy w tych rejonach występują.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No szkoda, że nie BW... ale nic to, ja robię BW w podobnym zbiorniku (120x50x70). A Tobie chodzi o WW czy może o CW? Bo takie stricte WW to musiałaby być mulista, mleczna woda, a to kiepsko chyba wizualnie wygląda i ciężkie w utrzymaniu stałych parametrów...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(20-08-2013, 12:44 PM)apri cort napisał(a): No szkoda, że nie BW... ale nic to, ja robię BW w podobnym zbiorniku (120x50x70). A Tobie chodzi o WW czy może o CW? Bo takie stricte WW to musiałaby być mulista, mleczna woda, a to kiepsko chyba wizualnie wygląda i ciężkie w utrzymaniu stałych parametrów...

Widziałem kilka zdjęć tych wód i powiem szczerze, że ciężko to chyba określić. Jest to coś pomiędzy WW i CW, BW podobają mi się ale chcę trochę inny klimat otrzymać w akwarium. Wszystko zależy czy uda mi się dobrać obsadę do zbiornika.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(20-08-2013, 12:18 PM)MEC napisał(a): Skalary będą na pewno, jestem zachwycony nimi, miałem kiedyś 6 szt. Ciekawą propozycję dałeś nie brałem w ogóle pod uwagę, ale... . Muszę sprawdzić czy w tych rejonach występują.

Kirys i kąsacz występuje tam napewno tylko trzeba sprawdzić co do konkretnego gatunku a to już nie jest takie proste (sam ostatnio zgłębiałem podobny temat z inną rzeką). Skalary to piękne ryby ale tylko wtedy kiedy dobrze kupimy czyli jednym słowem ryby nie skrzyżowane w chowie wsobnym. Niestety czym dalsze pokolenie tym to gorzej wygląda. Tak jak napisałem wcześniej masz o tej porze roku lepiej bo za miesiąc lub dwa zaczną się połowy ryb w SA więc z pewną ostrożnością można coś znaleźć ładnego na rynku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(20-08-2013, 13:27 PM)w-2 napisał(a):
(20-08-2013, 12:18 PM)MEC napisał(a): Skalary będą na pewno, jestem zachwycony nimi, miałem kiedyś 6 szt. Ciekawą propozycję dałeś nie brałem w ogóle pod uwagę, ale... . Muszę sprawdzić czy w tych rejonach występują.

Kirys i kąsacz występuje tam napewno tylko trzeba sprawdzić co do konkretnego gatunku a to już nie jest takie proste (sam ostatnio zgłębiałem podobny temat z inną rzeką). Skalary to piękne ryby ale tylko wtedy kiedy dobrze kupimy czyli jednym słowem ryby nie skrzyżowane w chowie wsobnym. Niestety czym dalsze pokolenie tym to gorzej wygląda. Tak jak napisałem wcześniej masz o tej porze roku lepiej bo za miesiąc lub dwa zaczną się połowy ryb w SA więc z pewną ostrożnością można coś znaleźć ładnego na rynku.
Masz rację skalary są piękne ale tak jak piszesz musi być oryginalny. Co do kupna mam czas, zbiornik powstanie ok listopada jak skończy się remont. Teraz zbieram informacje, osprzęt i źródła pozyskania ryb. Jak znacie jakieś to też proszę o info?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Przy takich wymiarach (dno/lustro wody) nie poszalejesz przy skalarach. Długości brakuje.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(20-08-2013, 16:12 PM)Killifish napisał(a): Przy takich wymiarach (dno/lustro wody) nie poszalejesz przy skalarach. Długości brakuje.

Mam w planie 4-6 szt docelowo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ja w 150 cm długości mam jedna parę P. scalare Santa Isabel - dorosłą, i nie widać aby ten zbiornik był dla nich zbyt dużySmile Pływają tam sameSmile

Zawsze mnie dziwi jak tak wielkie ryby można wkładac do małych zbiorników. No ale jak widać ja mam zupełnie inne podejście.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości