• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zdychajace Corydoras habrosus

#1
Pojemność zbiornika- 300l
Wymiary zbiornika- 100x50x60
Jak długo zbiornik funkcjonuje- od 28stycznia 2013
Wyposażenie zbiornika (filtracja itp.)- grzałka 300W, głowica Aquarium Systems Maxi-Jet PH 900, Eheim 2075, oswietlenie T5 2x 39W
Obsada- harem Apistogramma sp. "Abacaxis" X mlodych z 3 mioty , 12 szt Hyphessobrycon pulchripinnis, okolo 12 sztuk otocinclus affinis (w tym 2 młode ), bylo 9 Corydoras habrosus ( widuje chyba ostatnie 3 sztuki)
Parametry wody:
ph-... 5,0
KH-... 1
GH-... testu brak
NO2-0,0
NO3-...testu brak
Częstotliwość i wielkość podmian wody- staram się około 40l co tydzień
Jak przyrządzasz wodę do podmian- kranówka
Czym ryby są karmione oraz jak często- mrożonki artemia, dafnia na przemian czasami jedno jest zastępowane mrożonka - czarny komar, cyklop, zywa artemia/dafnia, tabletki NovoPleco NovoTab z tym ze tych Pleco nikt raczej nie jada wiec dawno nie dawałem
Objawy chorej ryby-brak ryby stoją w miejscu i za kilka dni wyciągam z tego samego miejsca zwłoki, 3 dni temu wyjąłem z akwa jedna która leżała na boku ale się ruszała, do tej pory żyje ale leży dalej na boku i jedyne co daje rade to poruszać ogonem lub pletwami
Czy ryby były ostatnio leczone- nie
Czy do zbiornika doszły ostatnio jakieś nowe ryby-nie

Moje obserwacje po części już pisałem na sp i w pw do Rukiego, ale jak tylko wrócę z pracy postaram się do opisać również tutaj może ktokolwiek będzie miał jakiś pomysł na ta przypadłość ;(
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Tak, jak pisalem Ci na SB - koniecznie zbadaj bardzo dokladnie wode. Ten gatunek jest wrazliwy na sklad chemiczny wody, o czym pisza we wszystkich opracowaniach i katalogach.

Ponadto dosc ciekawy opis jest na tej stronie: http://www.theaquariumwiki.com/Corydoras_habrosus
Nie uzywales czasem jakichs preparatow z sola, albo miedzia? Wszystkie chyba gatunki ze zbrojnikowatych sa bardzo wrazliwe na zwiazki miedzi i sol. Te srodki np. sa uzywane do zwalczania kulorzeska i wlasnie ze wzgledu na obecnosc zbrojnikowatych w baniaku nie wolno stosowac takiej kuracji. Jeszcze raz napisze: zbadaj wode. Nawet oddaj do laboratorium jakiegos. Poziom NO2 i NO3 moze nie byc az tak istotny. Bardziej kluczowe moga byc wartosci pH i twardosci.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Czy faktycznie trzymasz te rybki na czystej kranówce, czy zmiękczasz ją jakoś, albo obniżasz pH?
Kiedyś rozmawiałem z hodowcą różnych kirysków u nas w Łodzi. Powiedział mi, że habrosusy nie lubią garbników i niskiego pH, czyli odwrotnie niż abacaxis.
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
pH dla nich powinno byc w granicach 6-8. Przy czym woda stosunkowo miekka: 8-15 st.d., o temp. 22-26 stopni C. One zyja w dorzeczu Orinoko, wiec habitat freshwater sie klania. Garbniki wiec niewskazane.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Pielęgniczki czasem młodych nie mają?

W moim zbiorniku praktycznie zatłukły 4 kiryski pandy - co ciekawe inne ryby nie dostają tak w kość.
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Testy edytowane
Martinezio
Napisze wszystko co zaszło do tej pory w moim zbiorniku a nie jest standardem Wink
6 tygodni temu wróciłem p 2 tygodniowym urlopie do domu zabrałem się od razu za wymianę wody. W trakcie zrobiło się zamieszanie i zauważyłem że chyba filtr (eheim) był wyłączony przez cały mój urlop (nie jestem tego do końca pewny ale raczej tak było) po wymianie wody wydawało mi się ze filtr się zapowietrzył i zacząłem nim potrząsać jak to każą w takich przypadkach po chwili jak się można domyśleć z deszczowni wyleciał cały syf z filtra -.-. Trochę już bylem poirytowany bo w końcu było czysto a zaraz sam doprowadziłem do powtórnego bałaganu, nagle przypomniałem sobie ze mam gdzieś cudowny preparat do "klarowania" wody, nazywa się Easy-life Fluid Filter Medium. Użyłem i na drugi dzień było czysto i przejrzyście. Przypomnę było to 6 tygodni temu.

Następna zmiana to wpuszczenie 12szt Hyphessobrycon pulchripinnis i zwiększenie ilości pokarmu. Do puki były same apisto kiryski i otoski dawałem 2 razy dziennie kostkę mrożonki czyli w sumie 2 kostki.(dodatkowo po trochu jest tym karmiona jeszcze parka z młodymi w 2 oddzielnych bankach) Kiedy doszły tetry wydawało mi się ze te głodomory zjadają wszystko i ryby przy dnie nic nie mają. ( tak przynajmniej twierdziła moja kobieta która ma częściej czas na karmienie) Po kilku takich obfitych dniach karmienia sam zauważyłem ze jednak to jest za dużo bo zostaje na dnie. Z tym ze zauważyłem to w chwili kiedy kiryski zaczęły mniej się ruszać po zbiorniku i może to dla tego?

Kolejna rzecz to kupiłem pokarm mrożona artemia z czosnkiem. Nie wiem może to tez jakaś przyczyna tego braku kontroli nad równowagą i ciągłe stanie w jednym miejscu kończące się śmiercią?

No i na koniec 6 dni temu jak zacząłem wyciągać kolejno zwłoki przypomniałem sobie o kolejnym preparacie jaki mam w szafie był to JBL Biotopol użyłem jak w instrukcji kazali.

Najdziwniejsze jest to ze kiryska którego wyjąłem konającego 6dni temu, przełożyłem ( aż wstyd się przyznać) do pojemnika na mleko i leżał tak na boczku od czasu do czasu się poruszawszy. Az tu nagle wczoraj powstał i pływa normalnie O.o Nie wiem co z tym fantem teraz robić czy wpuszczać go do ogólnego? Woda w której przebywał była bez filtracji, grzałki i była to woda z akwarium ogólnego.
Kolejne moje zaskoczenie to to jak dzisiaj zobaczyłem jednego z młodych otoskow leżącego martwego na dnie ;(

wojtekr - wszystko czego używałem to szyszki i liście ( liście dawno mi się skończyły, a szyszkami straciłem cierpliwość na uzyskanie kolorku tak ze od miesiąca kolor wody jest przejrzysty)

Kierowca Bombowca - tak apisto maja regularnie młode ale są szybko zjadane przez 3 poprzednie pokolenia swoich braci ( których nie mam pojęcia jak odławiać bez wyciągania wszystkiego ze zbiornika, chyba nierealne) Ale jeśli chodzi o zachowanie samiczek to jak już gdzieś tutaj pisałem one nic po za przeganianiem kiryska nie robiły, kiryski są 1/2-3/4 wielkości samiczki.

Mam nadzieje ze to jakoś szerzej przybliży sytuacje mojego zbiornika i dziwnego zachowania rybek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
A ja na Twoim miejscu zamiast wlewać bez pomysłu różne "cuda" udałabym się jak najszybciej po test N03. Przecież sam widzisz, że zbiornik stracił równowagę przez wyłączenie filtra. Zamiast zbadać parametry wody dodałeś chemię i czekałeś. Dodatkowo znacznie karmiąc ryby.

Kiryski za bardzo wrażliwe na zatrucia związkami azotu. Zmierz N03, podaj na forum. Rób regularne podmiany wody, nie karm przez kilka dni ryb.

Tak naprawdę to powinieneś dokładnie zmierzyć wszystkie produkty przemiany azotowej.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Które powinienem jeszcze zakupić twoim zdaniem nie ukrywam ze to trochę drogie dla mnie na sam początek starczy ten NO3? I jakich firm sa dobre JBL, sera?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
N03 teraz jest najważniejszy JBl wg mnie jest bardzo dobry. Kupisz go dzisiaj?

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Kupie na eBayu i wtedy nie wiem kiedy dojdzie, a jak znajdę czas to przed praca jeśli będą mieli JBL
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości