• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: ułożenie grzałki

#1
Czy ma znaczenie jak jest umiejscowiona grzałka w akwarium, chodzi mi o pozycję ? Widziałem w tutejszych galeriach przymocowane na skos albo poziomo i zastanawiam się czy tak jest dobrze, bo ponoć grzałka powinna być w pozycji pionowej. mam też pytanie, czy położenie jej na piasku przy krawędzi zda egzamin ? też mi tak pasuje, ale raczej chyba grzałka powinna być wyżej (?)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Najlepiej tak umiejscowić grzałkę, aby krążąca w akwarium woda opływała ją wzdłuż. Wtedy najlepiej się wykorzysta potencjał grzałki. Zbadaj, jak u Ciebie jest z cyrkulacją i dopasuj pozycję grzałki do tej cyrkulacji Smile
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Mam i pionowo (za gąbkami filtrów i prefiltrów), i skośnie, i leżące poziomo luzem na dnie za dekoracjami bez przyssawek - generalnie tak żeby nie było ich widać. Grzałki różnych producentów. Cyrkulacja jest i tak.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
1. Grzałka nie może dotykać szyby akwariowej (najnowsze mają ograniczniki - zarówno przyssawki, jak i dolne czepki) zatem jest to niemożliwe...

2. Jak pisał Marti - grzałka wtedy spełnia swoje zadanie, jak jest opływana strumieniem wody zstępującym. Dlaczego? Ponieważ jest to najefektowniejsza metoda. Gdy grzałka nie jest opływana wodą to ciepło unosi się kominowo (pionowo) do góry a zysk energetyczny jest słaby, zużycie prądu, zatem i samej grzałki, duże. Różnice w temperaturze w zbiorniku także.

3. Grzałki powinny być z dala od filtrów wewnętrznych czy wlotów filtrów zewnętrznych - pamiętajmy, że termostat wyłącza się gdy woda będzie miała odpowiednią temperaturę, ale grzałka pracuje pełną mocą (sprawdzał ktoś temperaturę pracy grzałki? Wink a to ciekawe, zależne od producenta a ni często się o tym mówi). Gorąca oda dostaje się do złoża i... po złożu, bo bakterie też mają temperaturę graniczną.

4. Preferuje pionowe ustawienie i opływanie grzałki przez prąd wody zstępujący. Jeśli ułożymy odpowiednio grzałki poziomo czy pod skosem i woda będzie je opływać, jest ok. Grzałka z termostatem na podłożu, to marnotrawienie energii. Już lepsze maty grzewcze czy kable grzewcze, ale to mało popularne w akwarystyce.

5. Grzałkę dobieramy zawsze tak, aby nie była zbyt mocna. Ochroni to zbiornik przed zagotowaniem w momencie awarii termostatu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Sorry Killifish. Nie rozumiem dlaczego używasz tak kategorycznego "niemożliwe" skoro jest to możliwe, mam to przed oczami. Od lat dotykają i szyb i podłoża.

co do reszty to rzeczywiście od lat nie umiem używać grzałek i robię to nieefektywnie.

Pełna zgoda z pkt 5.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Christo, chodzi o to, ze nowsze grzalki maja specjalne ograniczniki, dzieki ktorym niemozliwe jest takie zamocowanie grzalki, aby jej oslona szklana dotykala szyby akwa bezposrednio. Natomiast jak ktos zdejmie te ochraniacze, to juz na wlasne i rybek ryzyko.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Killifish tak sformułował pkt 1 jakby dotyczyło to wszystkich grzałek (przynajmniej tak to odebrałem), autor wątku jeszcze nie pochwalił się jaką grzałką dysponuje. Dzięki Marti za kolejny wykładRotfl ze sprzętu usuwam to co zbędne, to co niezbędne "na ogół" zostawiamOkok
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Z pkt'em 3 się nie zgodzę. U mnie grzałki w oby baniakach są przy wlotach filtra zew i wszystko z bakteriami jest OK. Obie grzałki Aquaela. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(24-04-2013, 18:35 PM)ziemian napisał(a): Z pkt'em 3 się nie zgodzę. U mnie grzałki w oby baniakach są przy wlotach filtra zew i wszystko z bakteriami jest OK. Obie grzałki Aquaela. Wink

Z moich obserwacji - tylko sama grzałka (grzałki) jest wyraźnie cieplejsza (choć nie gorąca), woda w jej bezpośrednim sąsiedztwie ma już taką temp. co w całej bańce, więc nie przesadzajmy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Dokładnie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości