• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oświetlenie do CA

#1
Przymierzam się do zakupu 2 nowych świetlówek do baniaka z CA. W tym baniaku mam gałęzie wierzby mandżurskiej, które zabarwiają mi wodę na lekki żółty kolor. Ja bym chciała aby akwarium nie było żółte, raczej chciałabym alby było neutralne, może z lekkim niebieskim zabarwieniem. W tej chwili świecę jedną świetlówką 6500K i daje to taki zielono-żółty kolor wody. Miałam przez kilka dni baniak oświetlany połączeniem 6500K + 10000K jednak to też nie było to, baniak owszem już nie był taki zółty, ale było widać różowe odblaski. I tak sobie kombinuję, że kupię jedną świetlówkę 6500K i połączę ją z 15000K (Sylvania Marinestar). Nie jest to świetlówka taka bardzo niebieska, wbrew nazwie nie jest to barwa typowo morska. Z tego co poszperałam na necie, to ona świeci tak lekko na niebiesko. Wydaje mi się, że w połączeniu z 6500K powinno to dać mi efekt, na który liczę. Co o tym sądzicie?
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Hmm... A 15kK to już czasem nie wpada we fiolet? Np. ten ultra Wink
Jak masz żółtawą wodę, to wydaje mi się, że dobrze by było podświetlić błękitem... Chociaż to też zależy, co konkretnie chcesz uzyskać. CA to zdaje się jasne wody głównie, prawda?
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
[Obrazek: 925e32fb6b90f4fd1680d93dbd7f4a77.jpg]

CA to są wody przejrzyste, krystaliczne, czasem nawet niebieskie. No mi się też wydaje to logiczne, żeby podświetlić niebieskim ale wolę się upewnić. Może ktoś z Was stosował takie połączenie? Moje świetlówki troszku kosztują, wolę nie wydać kasiorki niepotrzebnie Wink
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Z racji tego, że w biotopie woda ma dużo związków wapnia(mówił o tym Uwe) ma ona niebieski/niebieskawy(było to dobrze widać na przykładzie tych zbiorników pustynnych) kolor.
Zatem przewaga niebieskiego widma może wyglądać OK, ale ryby mogą się nie wybarwiać wtedy odpowiednio(zwłaszcza ciepłe barwy takie jak czerwony czy żółty).
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Kufa, skasowało mi, a tyle się naprodukowałem pisząc Wink

Ok, to jeszcze raz...

Odnośnie tego wzornika barw świetlówek Sylvania... Ktoś miał może styczność na żywo z tymi świetlówkami i może potwierdzić, że te barwy są rzeczywiste (albo zbliżone)? Bo czasami takie obrazki są zdrowo podkolorowane, albo robione dla innego profilu ICC ekranu... Wówczas może to być przekłamany obrazek i efekt na żywo wyjdzie skaszaniony.

Co do samego zestawu: wydaje się ok. Barwa zimno-biała + ta błękitna powinny wyeksponować niektóre kolory ryb. Tak, jak Łukasz pisze - głównie błękity. Jeśli natomiast zależy na wyeksponowaniu innych barw, albo zapewnieniu prawidłowego wzrostu roślin, to ja bym kierował się w połączenie Marinestar + Luxline Plus 840, albo MS + Aquastar, aby wprowadzić nieco więcej czerwonej barwy światła dla roślinek. W ten sposób uzupełni się widmo do prawidłowej fotosyntezy, a jednocześnie wprowadzi światło niebieskie, wpadające w UV dla stymulacji produkcji wit. D3, oraz podkreślenia błękitu wody Smile

Mei: spróbuj pogrzebać w tym PDFie: - tam są na końcu widma różnych ich produktów, może coś z tego uda Ci się ukleić Smile
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Mei - też miałem problem z połączeniem 6 500K i 10 000K. Wydawało mi się za różowo - ale uwierz mi (lub nie) - nie wyobrażam sobie teraz innego połączenia. Moim zdaniem jest idealne. Wiem co piszę, bo ta różowa świetlówa wali mi po pokoju, i przyzwyczaiłem się do takiego światła, więc tym bardziej odpowiada mi ono w akwarium. Niebieskie barwy świetlówek zostawiałbym dla akwariów bardziej wyspecjalizowanych oświetleniowo: morskich, czyprzentujących głębsze wody Tanganiki czy Malawi.

Ewentualnie możesz połączyć kilka świetlówek - np. 4, zaczynając od najbardziej żółtej z przodu, na niebieskiej z tyłu kończąc. Ale przy dwóch - pozostałbym z 6 500 & 10 000.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Nie wiem. Pomysł ciekawy, ja bym go nie torpedował. Gdzieś widziałem jak gość poławiał "simulanse" w takim przejrzystym (niebieskawym) oczku, więc gdyby fajnie wyszło, "przydatność" projektu byłaby bardziej ogólna. Zastanawiam się tylko czy w akwarium będą punkty odniesienia, na tle których będzie można obserwować tę niebieską wodę (światełko)? Może te białe kamulce zrobią co trzeba...

Jeżeli chodzi Ci głównie o kolor to może zamiast wydawać kasiorę na nowe pobaw się na razie z tymi świetlówkami co masz (zwłaszcza 10000K) i zrób do nich jakiś filtr np z bibuły.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nie wiem dalej co kupić ;/ Ta niebieska świetlówka bardzo mnie kusi. Trochę się sugeruję fotkami z tej stronki, chociaż nie ma tu dokładnie takiego połączenia o jakim myślę http://saurama.aqua-web.org/ . Co do wzrostu roślin, to ja wiem jakie świetlówki są najlepsze Tongue Miało się kiedyś holendra Big Grin Tutaj akurat mam tylko nurzańca i rogatka, to nie ma co się szczypać ze świetlówkami dla chaszczy Wink Bałabym się tez trochu połączenia niebieskiej świetlówki z żółtawą (MS + 4000K), bo to dopiero chyba wyjdzie zieleń Big Grin Piotr, no tak jak pisałam, miałam takie połączenie przez kilka dni i efekt mi się nie podobał. Może dlatego właśnie, że mi te gałęzie barwią wodę? Chociaż w baniaku z WA też mam takie same połączenie i wygląda to fajnie mimo lekko zabarwionej wody. No ale tam nie ma białych kamieni, tylko tona zielonych chaszczy. Co do ilości świetlówek, nie mogę połączyć 4 bo ani mnie nie stać na kupienie 4 rur, ani nie widzę sensu walić rybom po oczach 4x39W (bo takie mam stateczniki zamontowane) Tongue Christo, niestety już się nie pobawię tamtymi świetlówkami, bo właśnie ta 10000K mi się rozwaliła, stąd muszę i tak kupić nowe. Uwe w Krakowie pokazał sporo zdjęć i właśnie widać, że w CA kolorek jest taki niebieskawy lub krystaliczny. I na tym mi zależy aby mieć właśnie podobną wodę a nie zielonkawo-żółtą jak teraz (teraz używam tylko 1x6500K). Fotki muszę robić na innym balansie bieli, żeby dobrze wyglądały... Jak bym robiła zdjęcia, które pokazują faktyczny wygląd akwa, to byście mówili, że baniak brudny i ma zakwit wody Big Grin

Nie widzieliście gdzieś fotek gdzie ktoś stosuje takie połączenie (10000K+6500K) w baniaku z kamolami?
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Kasiu, barwy światła mieszają się inaczej, niż barwy farb Wink Niebieska i żółta to wyjdzie białe, a nie zielone. Barwa żółta jest w świetle barwą pochodną czerwonego i zielonego, nie podstawową. Podstawowe, to czerwień, zieleń i błękit Wink

Tak wygląda mieszanie barw światła:

.gif   kolor-mix-rgb-ok.gif (Rozmiar: 4.2 KB / Pobrań: 290)

Tak jeszcze dodam próbniki mieszania barw podstawowych z niektórymi pochodnymi, aby uzyskać biel:

Blue + Yellow

.gif   kolor-mix2kolory-by.gif (Rozmiar: 753 bajtów / Pobrań: 285)

Green + Magenta

.gif   kolor-mix2kolory-gm.gif (Rozmiar: 753 bajtów / Pobrań: 286)

Red + Cyan

.gif   kolor-mix2kolory-rc.gif (Rozmiar: 753 bajtów / Pobrań: 287)
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
No i wreszcie się dowiedziałem czemu na starych telewizorach kineskopowych były 3 kolorowe kropki z oznaczeniami RGBIdea, a nie czerwony, żółty i niebieski (bo z tych właśnie 3 kolorów i czarnego można uzyskać dowolne inne - ale dotyczy to mieszania farb). P.S. Sorki za OTWink
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości