• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Jak obniżyć ph i gh nie obniżając kh?

#1
Niestety o temacie obniżania ph i gh nie mam bladego pojęcia, dlatego proszę Was o radę. Problemu nie było dopóki dozowałam CO2, jednak teraz muszę przygotować wodę do kuracji, w której wymagane ph < 7, a gh <10 i oczywiście odłączenie CO2.
Aktualnie mam takie parametry:
ph 6,8 - 6,9 z CO2
ph 7,4 - 7,5 bez CO2 (ew. w nocy 7,3 - 7,4)
gh 12
kh 4 (wg. JBL)
kh 5 (wg. Zooleka)
Akwarium 840 L brutto, samej wody 650 L.
Mam kilka pomysłów na obniżenie ph, ale nie wiem jak to się ma do gh i kh:
1. Filtr RO
2. HCl
3. PH Lower
4. Kolumna kationiowa
5. szyszki olchy (zakupiłam 60, ale nie wiem czy mogę dodać do akwa na czas kuracji, bo np torf każą wyjmować, ale może jedno nie ma z drugim nic wspólnego)
6. Wasza propozycja

I tu prośba do Was o poradę, ludzi z wiedzą i doświadczeniem Prosi, które z w.w. będzie najlepszym rozwiązaniem, najbardziej stabilnym, najszybciej wdrożonym w "życie", najmniej czasochłonnym i najmniej problematycznym (dwie ostatnie cechy są ważne, ale nie najważniejsze, najbardziej zależy mi na tym, żeby wlana raz woda bądź preparat utrzymał ph na odpowiednim poziomie, bez skakania przynajmniej do następnej podmiany i obniżył też gh przynajmniej o te 2'd).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
RO + kranowit pomieszać i dobrać proporcje wody pod potrzebne patametry, będzie najbardziej stabilnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wybacz głupie pytanie, ale pisząc kranovit masz na myśli zwykłą kranówkę?
I jeszcze kilka głupkowatych pytań:
Czy jest jakiś wzór na obliczenie? (wtedy mogłabym zdecydować się na konkretny filtr, tzn mam dwa na oku taki co na 24 h produkuje 380 L i taki co produkuje tylko 120 L). Zależy mi aby nie było dni z niższym poziomem wody w akwa, bo wysoko na korzeniu zaszczepił mi się w końcu Phoenix Moss, a długo nie chciał wcale się przyjąc. I jak to jest z regulacją temperatury przed wlaniem do akwa, czy mam kupić grzałkę i grzać tę wodę RO co się produkuje, czy mogę przepuszczać taką gorącą, a następnego dnia jak mi się beczka napełni (mam akurat taką 120L) poczekać aż ostygnie? Albo zimną RO zmieszać z gorącą kranówką tak żeby wyszło 26'C?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dokładnie, najlepszym i najbardziej wygodnym sposobem bedzie kupno filtra RO. Potem dopiero lekkie zakwaszanie jej np poprzez przesączanie przez torf i mieszanie z kranovitem do takich parametrów jakie Ci pasują Wink

Przez filtr RO moze przepłyć tylko normalna zimna woda z kranu. Potem ewentualnie możesz mieszać z kranówką do odpowiednich parametrów i temperatury.
Kranovit to zwykła kranówka Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(12-04-2013, 22:40 PM)ziemian napisał(a): Dokładnie, najlepszym i najbardziej wygodnym sposobem bedzie kupno filtra RO. Potem dopiero lekkie zakwaszanie jej np poprzez przesączanie przez torf i mieszanie z kranovitem do takich parametrów jakie Ci pasują Wink

Panowie łatwo Wam mówić Smile, ale dla mnie to czarna magia, nigdy nie miałam z tym nic wspólnego, błagam wyłóżcie mi to jak krowie na pastwisku, bo czasu mam coraz mniej (dziś u rybek pojawiły się dziurki, do tego podejrzewam je o jeszcze inne wiciowce (Costia) i nicienie, więc szybko muszę opanować to całe RO.

Ok, już myślałam, że kranovit, to mineralizatory do RO, ale zobaczyłam teraz pod spodem, że to kranówka Smile i sprawę z temperaturę też już mam wyjaśnioną Big Grin dzięki Smile

A tak na wyczucie przy 650 L wody ile musiałabym dolać Waszym zdaniem, żeby uzyskać te wymarzone parametry, czy to długo zajmie, i czy po odłączeniu CO2 mogę już mieszać, gdy ph będzie 7,0, czy to bez sensu i lepiej poczekać aż ph dojdzie do tej górnej granicy w akwa, czyli 7,5?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie ma wzoru bo każda woda w kranie jest inna,trzeba dobrać samemu, dobór filtra to sprawa indywidualna zależy kto ile wody potrzebuje,RO pracuje pod zimną wodą, zostaw na noc to Ci się nagrzeje do temperatury pokojowej i można lać(chyba że masz strasznie zimno w domu)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=1896
Miłej lektury... Wink
A wzory są, to że inna woda, to tylko inne dane w równaniu Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dzięki Panowie Smile

Mam 18, więc wolę wrzucić grzałkę, tak jestem nauczona, że lana woda do akwa może się wahać nie więcej niż 1'C w dół lub górę Smile

Teraz biorę się za lekturę Smile może nie będę miała więcej pytań Tongue

Niestety mam pytania Smile

Z tego co wyczytałam zmiana ph zajmuje kupę czasu metodą RO, gh i kh od razu idzie, ale ja tego czasu niestety nie mam i mam bardzo silne parcie Smile już bardziej spodobał mi się pomysł z armatką torfową, ale Ruki pisze, że też obniża kh, a po co mam obniżać kh, skoro jest takie jak chce?

Myślę, że filtr RO to fajna sprawa, ale faktycznie dla kogoś kto ma czas. Panowie bardzo proszę poradźcie mi zatem coś co byłoby bezpieczne z metronidazolem, bactopurem direct, capisolem, fmc (oczywiście nie wszystko na raz Smile ) i nie ruszało kh, a zmiany na ph byłyby widoczne codziennie o 0,1, choć nie ukrywam, że nie jestem zbyt ufna co do HCl i PH Lower. Czy są jeszcze jakieś inne sposoby? (wiem jak sr.. to haziel budować, no ale tak mi niefortunnie wyszło Confused )

Może jak dodam samych szyszek 60 - 90 to przy kh rzędu 4-5 ph spadnie mi do 6,7, dodawałabym po 10 szyszek dziennie (nie wiem jaką mają moc, bo nigdy nie próbowałam), i nie wiem jak to się ma do tych leków i właściwie czemu trzeba wyjmować torf przy kuracjach?

A tak na marginesie, czy podawaliście metro z bactopurem direct przy ph 7,5? czy jest sens ryzykować (wiem, że przy capisolu udusiłabym rybki, ale może jednak z metro jest inaczej, a miałabym trochę czasu na RO jak już wybiję najbardziej zjadliwą zarazę)?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Poranek zawsze przynosi lepsze rozwiązania niż noc, dlatego zdecydowałam, że jednak kupię filtr RO, nie ma na co czekać, nawet jak efekt osiągnę za miesiąc na pewno się przyda, a nie chciałabym mieć w przyszłości takiej sytuacji jak teraz. Mam teraz pytanie odnośnie modelu, waham się między dwoma:

1. http://rybarium.pl/filtr-odwroconej-osmo...itrow.html

2. http://rybarium.pl/jbl-osmose-120.html

Jaka jest między nimi różnica, oprócz ceny, firmy i ilości przetworzonej wody? (wierzę, że 120 L w zupełności mi wystarczy, ale cena trochę duża, czyżby jakość wody przepuszczonej przez RO JBLa była lepsza?)

Właśnie zrobiłam testy kravovity i z leksza osłupiałam:
gh 6
kh 5
ph 7,2

Tak mi na to wychodzi, że RO to powinnam podłączyć, ale pod akwarium Big Grin może jak bym podmieniała wodę co 2 dni 120L to po tygodniu gh spadnie poniżej 10. Mam wrażenie, że tak sobie załatwiłam przez sole do makro i może też nawozy do mikro.

Wybaczcie, że zaczęłam wątek nie sprawdzając podstawowych parametrów w kranie, straciłam trochę Waszego czasu i swojego. Wobec tego dochodzę do wniosku, że jednak zakup RO nie jest konieczny.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(13-04-2013, 10:03 AM)Katia napisał(a): Poranek zawsze przynosi lepsze rozwiązania niż noc, dlatego zdecydowałam, że jednak kupię filtr RO, nie ma na co czekać, nawet jak efekt osiągnę za miesiąc na pewno się przyda, a nie chciałabym mieć w przyszłości takiej sytuacji jak teraz. Mam teraz pytanie odnośnie modelu, waham się między dwoma:

1. http://rybarium.pl/filtr-odwroconej-osmo...itrow.html

2. http://rybarium.pl/jbl-osmose-120.html

Jaka jest między nimi różnica, oprócz ceny, firmy i ilości przetworzonej wody? (wierzę, że 120 L w zupełności mi wystarczy, ale cena trochę duża, czyżby jakość wody przepuszczonej przez RO JBLa była lepsza?)

Raczej nie brał by żadnego z tych co wymieniłaś.
Zobacz taki: RO za dopłatą wziąłem taką: membranę
Zaletą w porównaniu do tych które Ty podałaś jest między innymi wielkość filtrów wstępnych - rzadsze wymianyBig Grin
Mam od nich trochę bardziej rozbudowany >> moje RO na razie jestem zadowolonyWink Bardzo dobry kontakt ze sklepem czy to mejlowy czy telefoniczny.
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości